Can: Madenlerimiz, Türk milletinindir

Prof. Dr. Haydar Baş’ın ‘En önemli kaynak paketi’ olarak açıkladığı madenler Türk milletinindir peşkeş çekilemez diyen Can, “Afrika’nın birçok ülkesi...

Prof. Dr. Haydar Baş’ın ‘En önemli kaynak paketi’ olarak açıkladığı madenler Türk milletinindir peşkeş çekilemez diyen Can, “Afrika’nın birçok ülkesi batıya karşı bağımsızlıklarını görünürde kazanmalarına rağmen, ‘kölelik’ başka biçimlerde devam etmektedir. Ülkelerinin çok değerli maden yataklarını batı emperyalizminin emrine vererek kendileri açlığa mahkûm halde yaşarken, kendi topraklarından çıkan madenlerle batı insanının refah düzeyinin artmasına sebep olmaktadırlar.

Nijer, dünyanın en fakir ülkelerinden biridir. Ancak tam tersine yer altı kaynakları bakımından çok zengindir. Nijer halkı kendi topraklarındaki bu madenlerden yararlanamamaktadır. Bu ülkenin zengin altın, uranyum ve kömür madenleri Fransa’nın egemenliği ve kontrolü altındadır. Fas’taki altın madenlerini de ağırlıklı olarak Fransızlar çıkarmaktadır.

Güney Afrika, dünya platin rezervlerinin yüzde 80’ine sahiptir.  Bu madenler Lonmin Marikana adlı İngiliz şirketi tarafından çıkartılır. Bu şirkette çalışan yerli Afrikalılar açlık düzeyinde bir gelir elde ederler. Bir kaç yıl evvel ‘daha fazla ücret talebi’ ile yürümeye kalktılar, yabancı şirketlerin emrindeki polisler 30 işçiyi öldürdü.

Dünyanın en zengin elmas yataklarına sahip Sierre Leone’de’de altını Beers firması çıkartır. Bu madenlerde çalışanların aylık geliri 30 dolar civarındadır. Yılda 15 milyar dolar para Sierre Leone’den Avrupa’ya akar. Elmas için binlerce kişi iç savaşta hayatını kaybetmiştir. Bundan dolayı ‘kanlı elmas’ ifadesi kullanılmaya başlanmıştır.

Mali, dünyanın en büyük altın ve elmas rezervlerine sahip ülkelerinden biri. Yılda 50 ton altın madeni çıkartılıyor. Sadece altının yıllık tutarı 3 milyar dolar. Bu altının kontrolü ABD, Fransa ve Kanada’nın elinde. Malililer maden ocaklarında aylık 100 dolar civarında bir paraya işçi olarak çalışıyorlar.

Batı, bu kaynaklara karşılık habire para basma hakkını da kullanmaktadır.

Prof. Dr. Haydar Baş’ın ‘en önemli kaynaklarımızdan biri olarak’ gösterdiği madenlerimizi tıpkı Afrika’nın sömürge ülkeleri gibi batıya peşkeş çekenler bu madenlerin yeniden Türk milletinin emrine verilemesi tehlikesini görerek paniğe kapılıyorlar.

Asgari ücreti 5000 lira olarak belirleyen Prof. Dr. Baş’a karşı ‘kimin parasını kime veriyorsunuz’ diye çığlık atanlara cevabımız var:

Bu ülkenin madenleri bu ülkenin insanlarının malıdır. Batının malı değildir. Millete ait olan kaynaklar, Bağımsız Türkiye ile yeniden millete verilecek” dedi.

10 Mayıs 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR