Bericap’ta direniş sona erdi

Gebze’de kurulu Petrol-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Bericap Kapak Sanayi Ltd. Şti.'nde 209 gün süren işçi eylemi, kıdem ve ihbar tazminatlarının öd...

BÜYÜT

Gebze’de kurulu Petrol-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Bericap Kapak Sanayi Ltd. Şti.'nde 209 gün süren işçi eylemi, kıdem ve ihbar tazminatlarının ödenmesi üzerine sona erdi.

Gebze’de kurulu Bericap Kapak Sanayi Ltd. Şti.’de Petrol-İş Sendikası üyesi 4 işçinin işten atılması üzerine diğer işçilerin de iş bırakmasıyla başlayan ve 209 gün süren direniş sona erdi. Petrol-İş Sendikası Gebze Şubesi Başkanı Süleyman Akyüz tarafından yapılan açıklamada, 4 Bericap işçisinin işten çıkartılması nedeniyle Bericap işçilerinin tümünün iş bırakarak, fabrika önünde eylem başlatması üzerine 89 işçinin iş akitlerinin tazminatsız olarak feshedildiği hatırlatıldı. Fabrika önünde 25 Aralık 2010'da başlayan eylemin, işverenin işçilerin kıdem tazminatlarıyla ihbar tazminatı yerine geçecek 2,5 maaş tutarında ücret ödemesiyle sona erdiği bildirilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi:
İŞ BAŞI DIŞINDA TÜM HAKLAR ALINDI
“Her ne kadar işlerine geri dönemeseler de 209 günlük direnişin sonucunda işçilerin tazminatlarını almış olmaları, verilen mücadelenin önemli bir kazanımıdır. İşlerini, ekmeklerini, örgütlü, sendikalı çalışmak için riske atan ve onurlu bir mücadele ortaya koyan Bericap işçilerinin bu mücadelesi, işçi sınıfı tarihinde örnek alınacak bir mücadeledir. 7 aylık süreçte kışın en zor koşullarını, yazında kavurucu sıcağında inançla ve kararlılıkla eylemliliğini sürdürdü ve karşılığında işe dönüş sağlanmadı ama hiçbir hakları yoktur. Kendileri işi bıraktı diyenlere işte cevap iş başı dışında tüm hakları alındı. Umarız bu mücadeleden sendikalar, siyasi partiler, sivil toplum örgütleri, yerel halk ve hatta aileleri büyük dersler çıkartır. Evet Bericap işçisi işini kaybetmiş olabilir ama onuru, şerefi ve arkadaşlarını satmadı. Herkese örnek oldular.”

22 Temmuz 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR