Yerel Yönetişim Projesi’nde “Vatandaş Katılımı” eğitimi

Yerel düzeyde katılımcı stratejik yönetimi güçlendirmek amacı ile Türkiye’de 26 yerel yönetimde gerçekleştirilen Stratejik Yerel Yönetişim Projesi “Va...

BÜYÜT

Yerel düzeyde katılımcı stratejik yönetimi güçlendirmek amacı ile Türkiye’de 26 yerel yönetimde gerçekleştirilen Stratejik Yerel Yönetişim Projesi “Vatandaş Katılımı” konulu eğitim programıyla devam ediyor. İçişleri Bakanlığı kapsamında yürütülen ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin de dahil olduğu çalışma kapsamında katılımcılık konusunda teorik ve uygulamalı bilgilerin verildiği, kent konseyleri ile iletişim süreçleri yönetiminin anlatıldığı toplantı düzenlendi.

TEORİK VE UYGULAMALI
Büyükşehir Belediyesi Sivil Toplum Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıya Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Kent Konseyi yönetici ve üyeleri, sivil toplum kuruluşları, belediye ve İl Genel Meclisi üyeleri, muhtarlar katıldı. İki gün süren toplantının birinci gününde Sivil Toplum Katılım Uzmanı Anke J. Ruige ile Eğitim Uzmanı Pavel Micka katılımcılık konusunda teorik ve uygulamalı örnekleri paylaştı. Eğitimde katılımcılara yerel yönetim sürecine katılımın önemi anlatılarak bu sürecin nasıl uygulanması gerektiği aktarıldı.

ETKİLİ İLETİŞİM YÖNTEMLERİ
Eğitimin ikinci gününde ise projenin üçüncü bileşeninden sorumlu Burçin Yeşiltepe ile eğitim uzmanı Sezin Üskent katılımcılara kent konseyleri ve iletişim süreçlerinin yönetim konularında bilgi ve deneyimlerini aktardı. Bu toplantıda kent konseylerinin nasıl daha nasıl daha etkin hale getirilebileceği ve tüm bu süreçlerde kullanılması gereken etkin iletişim yöntemleri gibi konular tartışıldı.

SRATEJİK YEREL YÖNETİŞİM PROJESİ NEDİR
Demokratik yönetişimin hayata geçmesi, şeffaf hesap verebilir ve vatandaşlara etkin hizmet sunan yerel yönetimlerin oluşması, halkın karar alma süreçlerindeki katılımın artması konularında katılımcı araçlar geliştirmek ve araçların kullanımını özendirmek için geliştirilmiştir. Projenin amacı, yerel düzeyde katılımcı sratejik yönetimi güçlendirmek için yönetimlerin kapasitesini iyileştirerek, Yerel Yönetim Reformu’nun kapsamını genişletmektedir.

10 Mayıs 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR