Makedonya’dan ticari işbirliği

Makedonya Devlet Bakanı Furkan Çako, Ankara Büyükelçisi Goran Taskovski, Büyükelçilik 2. Katibi Habil Mustafai ile birlikte dün Vali Vekili Mustafa G...

Makedonya Devlet Bakanı Furkan Çako, Ankara Büyükelçisi Goran Taskovski, Büyükelçilik 2. Katibi Habil Mustafai ile birlikte dün Vali Vekili Mustafa Guni’yi ziyaret etti. Vali Ercan Topaca’nın izinde olması sebebiyle misafirleri Guni karşıladı. Furkan Çako ilk olarak Vailik girişinde bulunan anı defterini imzaladı.

 

İŞ FORUMUNU ÖNEMSİYORUZ

Birebir görüşme sonrası kısa bir açıklama yapan Furkan Çako, “Ziyaretin amacı iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek. Eylül ayında yapılacak olan iş forumunu Kocaeli’deki sanayinin artılarını Makedonya’ya götürmek amacıyla çok önemsiyoruz” ifadelerine yer verdi.


ÖN TEMAS İÇİN GELDİLER

Vali Vekili Mustafa Guni ise “Dost ve kardeş ülke bugün ilimizi ziyaret ediyor. Eylül ayı içerisinde Makedoya Başbakanı’nın ülkemize yapacağı ziyaret için ön bir temasta bulunmak için geldiler. Kendilerini Kocaeli’de ağırlamaktan dolayı mutluyuz. Bakana ve Büyükelçiye ziyaretlerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

 

AMAÇ BİLGİLENDİRMEK

Tekrar söz alan Furkan Çako, “20-23 Ağustos tarihlerini kapsayan bu ziyaretin ilkini Kocaeli’ye yaptık. Ziyaretin amacı Eylül ayında gerçekleştirilecek iş forumu ile ilgili hem Valiliği hem de diğer yetkilileri bilgilendirmek. Türkiye’de İş forumu ile ilgili gerçekleştiren organizasyonu incelemek” diye konuştu.


TİCARİ ANLAMDA ZAYIFIZ

Ticari ilişkilerin de siyasi ilişkiler gibi iyi olmasını arzu ettiğini belirten Devlet Bakanı Çako, “Başbakanımızın ziyareti sonrası özellikle sanayinin merkezi Kocaeli’den ticaret ve sanayinin Makedonya’ya yansımasını istiyoruz. İki ülke arasındaki ticaretimiz 500 milyon dolar civarında. Siyasi ilişkilerimiz çok güzel seyretmekte ama ticari anlamda biraz zayıfız” ifadelerini kullandı.

20 Ağustos 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR