“Büyükşehir’in deprem etkinliklerini Gölcük’te yapmaması bizleri üzüyor”

Gölcük Arama Kurtarma Derneği (GESOTİM) Başkanı Necmi Kocaman, “17 Ağustos 1999’da yapılan depremin merkez üssü Gölcük’tür. Hal böyle iken  Büyükşehi...

BÜYÜT

Gölcük Arama Kurtarma Derneği (GESOTİM) Başkanı Necmi Kocaman, “17 Ağustos 1999’da yapılan depremin merkez üssü Gölcük’tür. Hal böyle iken  Büyükşehir Belediyesi’nin etkinlikleri Gölcük yerine Kocaeli’de yapması bizleri üzmektedir” dedi

 

Gölcük Arama Kurtarma Derneği (GESOTİM) Başkanı, Gölcük Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Necmi Kocaman, 17 Ağustos 1999’da meydana gelen Marmara depreminden sonra başarılı çalışmalara imza attı. Kocaman, 15 yıl önceki depremde Gölcük’ün çok zarar gördüğünü, yaraların sarılması için herkesin üzerine düşeni yapmaya çalıştığını söyledi. Marmara depreminin yıldönümüne yaklaştığımız şu günlerde Kocaman ile deprem sürecini, yapılanları ve bundan sonra yapılması gerekenleri sorduk. 

 

 

Gölcük Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı ve aynı zamanda Gölcük Arama Kurtarma Derneği GESOTİM Başkanı olarak, büyük felaket 17 Ağustos'un üzerinden 15 yıl geçmesine rağmen Gölcük'te nelerin değiştiği, nelerin değişmediğini düşünüyorsunuz?

17 Ağustos asrın afetinde Gölcük beli kırılmış bir halde en büyük yara almış bir yerdi. Asla düzelmeyecek diye sandığımız Gölcük 15 yılın sonunda doğrusu yanlışıyla önemli değişimi yakaladı. Kent, Kuzey ve Güney Gölcük olarak 2 bölüme bölündü..  Alt yapısı üst yapısı kalıcı konutları sahil tahkimatları ile değişik projeleri deprem sonrası yansıttı.

 

İLÇEDEKİ TİCARİ YAŞAM

Ancak asıl değişmesi gereken değişimi yakalayamamanın verdiği sıkıntılar azda olsa  hala devam etmekte. Deprem sonrası canlı alanı kapsayan Gölcük merkez sosyal alanların olmayışı (Tiyatro, sinema, gençlerin oturabileceği cafe vb ) yerlerin olmayışı Gölcük merkezdeki yaşamı ticari açıdan olumsuz etkilemeye devam etmekte… Geçen zamanda asıl değişim beyinlerde olmalıydı, ancak nafile. Geçen 15 yılda nasıl yaşanabilir bir Gölcük olsun diye düşünüleceğine elini cesaretle taşın altına konulması gerekip fikir üretileceğine maalesef bedavacılığa, tembelliğe alıştırıldı insanlar…

 

Gölcük yeniden yapılandı mı?

Asrın afeti sonrası elbette ki yapılanmaların yeni yeni artmakta olduğu net gözlemlenmekte. Yıllardır değişime uğrayan İmar yasaları nedeniyle insanlar her geçen yıl  konut yapımına yöneltilmemişlerdir. Ancak Gölcük’ün depremi kalbi gibi yaşayan Kuzey doğu alanı  imar yönünden çok zayıf kaldığı gözlemlenmektedir.Ancak her geçen yıl ilçe genelinde tam yeterli olmasa da yeni yeni hareketliliği gözlemlenmeye başlandığımızı söyleyebilirim.

 

Yaşanan bu felaketten ders aldık mı? Nerede hata yapıyoruz?

Ulus olarak Türk milletimiz olarak geçmişi çabuk unutmanın sıkıntılarını yaşamaktayız. Bu olay yaşadığımız asrın afeti içinde geçerlidir.17 Ağustos sabahı ülkemizin yanı sıra tüm dünya bizlere el uzatmak için el verdiler, katkı sağladılar . Bir süre sonrada döndüler,  kendi halimizle baş başa kaldık . Biz nerede hata yaptık diye düşündük mü diye sorduk mu kendimize. Geçmişimizden ders aldık mı diye sorduk mu? Çıkarımız doğrultusundaki hiçbir  olaya  el attık mı? Yaşanan 15 yıl maalesef toplum olarak bizleri bir avuç insanların dışında ders çıkarıldığına maalesef inanmak istesek de inanmıyoruz... Bu vesile ile yaşadıklarımızı başkalarının yaşamaması için yapılması gerekenleri  bilmemiz ve uygulamamız gerekirken yaptık mı  % 80’niyle hayır yapmadık Aksine gönüllü olarak çalışan bizleri demorileze etmenin dışında yapmadık.

 

BİLİNÇLİ TOPLUM

Afet kaçınılmaz önemli bir olgu bu olguyu bilinçli toplum ve eğitimleri ile aydınlatıp halkın ülke insanlarımızın afet eğitimini almaları bilmeleri gerekmektedir.Aslında daha da önemlisi  ülkemiz olası afetleri yıllarca yaşamasına rağmen hazırlıklı mıdır dersek. Bir konu AFAD  adıyla  yürürlüğe konulan ve Afetler Arama Kurtarma ve müdahale aşamasındaki  önemli çalışma dışındakilere yüksek bir sesle HAYIR derim.

Bu boyutta bizleri yöneten büyüklerimizin  Valilerimiz, Kaymakamlarımız, Daire Müdürlerimizin  olası afet sonrası afet yönetimi ve krizle alakalı eğitim almaları öncelik olmalıdır.

 

ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMA

Samimi olarak ifade etmem gerekirse son yıllarda ilimizin başarılı Valisi Ercan Topaca, ilçemiz Kaymakamı Adem Yazıcı, kısa zaman içinde Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu ve Gölcük Belediye Başkanımız Mehmet Ellibeş ve Ford Otosan ailesi konumuzla alakalı afet boyutunda bilgi ve beceriye sahip elini taşın altına koymaktan kaçınmayan bir yapı sergilemekte olduğunu ve duyarlılığını net gözlemlemekte olmaktan mutlu olduğumuzu ifade ediyoruz.

 

MAHKEME KARARLARI

Ancak bizler ilçemiz genel yapısında toplumu samimi olmamakla, gönüllülüğe destek vermemekte, işimize ciddi bakmamakla, iş geçtikten bittikten sonraki ah vahlarla geçen zamanlarımızı unutmamamız gereken olayları unutmakla,

eğitimsizliğimizle hata yapmaktayız.15 yıl önce ağır hasar görüp mahkeme sonrası ağır hasarlı binaları orta hasara çevrilen evlerin makyajla değişimi sonrası depremi yaşamamış insanlara bu evlerin kiralanmasına hala isyan ediyorum…  

 

Devletten ve yerel yönetimlerden beklentileriniz nelerdir?

Afet olağanüstü bir olay ve bu olay sonrası bilinçli müdahaleler sonrası kazançlı işlerle ulaşmak kaçınılmaz bir boyutu. Her şeyi devlet ve yerel yönetimlerden beklemekte yanlış bir olay… Ancak devletimizin her biriminin ciddi boyutta afete hazırlık, afet öncesi sırası ve sonrası planlarının çok kısa zamanda uygulamaya konabilecek bir yapıyı oluşturmasını beklemekteyiz.

 

GESOTİM'in yapmış olduğu ve bu yıl 17 Ağustos'un yıldönümü nedeni ile yapacağı çalışmalardan kısaca bahsedebilir misiniz?

Gesotim 17 Ağustos’un enkazlarından filiz gibi çıkıp yurt içi yurt dışı eğitimlerini almış 31.07.2013 itibarıyla 431 kişinin katılımı eğitimleri sonrası sertifikalarını vermiş, olası afetler boyutunda her türlü afet çalışmaları nezdinde ulusal ve uluslar arası boyutta ki malzeme ve lojistik donanıma sahiptir. Bu vesile ile 01.01.2005 itibarıyla B.M. İnsani İşler ofisi OCHA bağlı (INSARAG) Uluslararası Arama Kurtarma üst kurul üyesidir.

 

BAKANLIĞA BAĞLAYIZ

Yaşadığımız afet sonrası meydana gelmiş tüm afetlerde İran’da ve Pakistan’da meydana gelen depremlere operasyonel faaliyetlerde bulunmuş, tren kazaları, kayıp aramaları, kar kazaları v.b afet olaylarında aktif operasyonel çalışmalarda bulunmuş, geçmişten ders çıkaran hiçbir beklentisi olmadan çalışan gönüllü Gölcük Arama Kurtarma Derneği (Gesotim), İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesine bağlı resmi bir dernektir.

 

Gölcük esnafı depremden büyük zarar aldı. Şu anda gelinen durumu özetleyebilir misiniz?

Gölcük’te en ağır kesimi esnaf ve sanatkarlarımız yaşamıştır. Deprem zamanında ilçemizde 7800 esnaf ve sanatkar mevcutken yaşanan deprem sonrası  bu rakam 500-700’lere düşmesi afetin ne kadar esnaf ve sanatkarımızı  etkilediğimizin en güzel örneğidir. Kalıcı işyerlerinin istenen yerlere yapılamayışı, ilçemizdeki deprem sonrası projelerin yanlış yapılması, ülkemizdeki yaşana sorun ve sıkıntılar nedeniyle bankalara kredi borçlanmaları nedeniyle geçmişteki Gölcük’ten çok farklı boyuta ulaşmıştır.

 

ESNAFA DESTEK OLDUK

Ama her geçen gün güzel ve yararlı projelerimiz ortaya koyarak esnafımıza destek olmaya çalışmaktayız. Gölcük Tersanesi, Ford Otosan, ilimizdeki lastik fabrikaları ve sanayi ile bütünleşmiş bir kent olması nedeniyle ticari alanda en üst boyutta olması gerekirken, depremin yaraları zaman içinde hala az da olsa devam etmektedir.

 

Gölcük'ün sadece bir gün hatırlanması nedeni ile bir kırgınlığınız var mı?

En önemli soru bence bu o kadar kırığız ki anlatamam. Maalesef unutan ve umursamaz bir toplum olduk. Deprem mutlaka Marmara’da olmuştur,  ancak depremin merkezi Gölcük’tür. Hal böyle iken Kocaeli Büyükşehir Belediyesi  etkinlikleri Gölcük yerine Kocaeli’nde yapıp  Gölcük’te  yapmaması biz yaşayanları üzmektedir. Hiroşima’da bomba sonrası ölenler olayın olduğu bölgede Hiroşima’da, Sivas’ta Madımak’ta yananlar Sivas’ta anılmaktadır.

 

MERKEZ ÜSSÜ GÖLCÜK’TÜR

Ancak nedendir bilinmez, depremin merkezi Gölcük’te GESOTİM olarak biz 15 yıldır nasıl varsak ve anma etkinliklerini yakışır şekilde düzenliyorsak, bu sene de bizlere yakışır şekilde yapacağız. 15 yıllık süre zarfındaki etkinliklerimize reklam amacı olarak katılanların bugün bizleri yalnız bırakmalarına da yanımızda olmamalarına çok üzülüyor ve kırılıyoruz.  Ancak biz yaşadığımız sürece depremi iliklerine kadar yaşamış insanlar olarak yılda 1 gün değil, her gün içimiz yanmakta. Ağustos ayı gelince içlerimiz burkulmaktadır. Deprem şehitlerimiz saygıyla anıyoruz. UNUTMADIK…UNUTMAYACAĞIZ….

13 Ağustos 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR