Kocaeli Kent Konseyi'nden Türkçe için Teşvik Projesi

Kocaeli Kent Konseyi, Doğru Türkçe Kelime kullanımı içinteşvik projesi hazırladı;Sadece ÖZDİLEK ismi TürkçeKocaeli Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim...

BÜYÜT

Kocaeli Kent Konseyi, Doğru Türkçe Kelime kullanımı için
teşvik projesi hazırladı;

Sadece ÖZDİLEK ismi Türkçe

Kocaeli Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Kahraman, alışveriş merkezlerinden sadece Özdilek isminin Türkçe olduğunu belirterek, “Şehrimizde bulunan alışveriş merkezlerine bir baktığımızda karşımıza; Real, Carrefoursa, Outlet Center, Dolphin, NCITY, Kipa, Özdilek gibi isimler ortaya çıkmaktadır. Sadece Özdilek isminin Türkçe olduğu görülmektedir" dedi.

Kocaeli Kent Konseyi, Türkçe’nin daha doğru ve yaygın kullanılması için kolları sıvadı. Kocaeli Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Kahraman, önceki akşam fuar içi Sivil Toplum Merkezi'nde basın açıklaması yaparak, ‘Doğru Türkçe Kelime Kullanımına Teşvik’ isimli bir projeyi hayata geçirdiklerini duyurdu.

TOPLANTI YAPILDI
Basın açıklamasında; Kocaeli İl Milli eğitim Müdür Yardımcısı Kazım Kurtoğlu, Kent Konseyi Genel Sekreteri Gültekin Görüm, KOÜ Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Münevver Tekcan, Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Mehmet Ata Doğan, Kocaeli Aydınlar Ocağı yazarlarından Musa Ordu, Türk Ocakları İzmit Şubesi’nden Fatma Gülşen, Türk Eğitim –Sen Kocaeli Şubesi’nden Feyzullah Divli, Kocaeli Şairler ve Yazarlar Birliği, Genç Kocaelililer Derneği’nden Ayhan Varol, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Kocaeli Şubesi’nden Kenan Göçer ve Kocaeli Kent Konseyi üyeleri de hazır bulundu.

‘YABANCI İSİMLER NE ANLAMA GELİYOR?’
İşyerlerine verilen isimlerinin birçoğunun yabancı kelimelerden meydana geldiğini belirten Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Kahraman, “İlimizde de iş yerlerine isim verilirken büyük çoğunlukla yabancı kelimelerden meydana gelen isimlerin tercih edildiği görülmektedir. Verilen bu yabancı isimlerin ne manaya geldiği ise halkımızın büyük bir çoğunluğu tarafından bilinmemektedir" şeklinde konuştu.

‘SADECE ÖZDİLEK İSMİ TÜRKÇE’
Alışveriş merkezlerinden sadece Özdilek isminin Türkçe olduğunu belirten Kahraman, “Şehrimizde bulunan alışveriş merkezlerine bir baktığımızda karşımıza; Real, Carrefoursa, Outlet Center, Dolphin, NCITY, Kipa, Özdilek gibi isimler ortaya çıkmaktadır. Buradan çok açık bir şekilde görüleceği üzere bu alışveriş merkezlerinden sadece Özdilek isminin Türkçe olduğu görülmektedir" dedi.

'DİL KİRLİLİĞİ İLE KARŞI KARŞIYAYIZ'
Önemli derecede dil kirliliğiyle karşı karşıya olduğumuzu söyleyen Kahraman, “Örnek olması bakımından sadece Dolphin Alışveriş Merkezi'nde bulunan işyerlerinin isimlerine bakacak olursak, Batik, D's Damat, Dagi, Herry, İpekyol, Kanz, Koton, Luca Butik, Nike… Bu isimler arasında yalnızca 5 Türkçe isim var. Bu durum önemli bir Türkçe dil kirliliğiyle karşı karşıya olduğumuzu göstermektedir” diye belirtti.

‘STK'LAR KATKIDA BULUNDU’
Gerçekleştirilen bu projeye birçok sivil toplum kuruluşunun da katkı verdiğinin altını çizen Kahraman, “ Kocaeli Kent Konseyi Başkanlığımız bu husus ile alakalı olarak bir çalışma başlatmıştır. Bu konuda Kocaeli Üniversitesi başta olmak üzere birçok STK'nın da bu çalışmaya katkı vermesi istenmiştir. Muhtelif tarihlerde yapılan toplantılara KOÜ, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Aydınlar Ocağı Derneği, Dil ve Edebiyat Derneği Kocaeli Şubesi, Türk Ocakları İzmit Şubesi, Türk Eğitim-Sen Kocaeli Şubesi, Şairler ve Yazarlar Derneği Kocaeli Şubesi, Genç Kocaelililer Derneği, İzmit Kent Merkezi (İKM) Ticari Dayanışma Derneği tarafından katkı verilmiştir” dedi

'RESMİ GAZETEDE YAZILAN TEBLİĞ'
23 Temmuz 2003 tarihinde Resmi gazetede yayımlanmış bulunan tebliğde yapılan açıklamayı dile getiren Kahraman, “Ticaret unvanı Türkçe olarak kabul edilir. Unvanda yer alan muhayyel adlar da Türkçe olmalıdır. Ancak kanuna, milli, kültürel ve tarihi menfaatlerimize aykırı olmaması, şirketin faaliyeti konusuna giren mal ve hizmetin tanıtıcı ad veya markasının yabancı dilde olması ve yabancı ortak bulunması halinde, ticaret unvanında yabancı kelime bulundurulmasına karar verilebilir” dedi.

'KENDİLERİNİ İLGİLENDİRMEDİ'
Sözlerine devam eden Kahraman, “Denildiği gibi tescil işlemlerini bu tebliğe göre yaptıklarını, bu itibarla da Türkçe olmayan işyeri isimlerini kati surette tescil etmediklerini söylemiştir. Bunun üzerine işyerlerinde bulunan yabancı isimli tabelaların nereden geldiği sorulduğunda ise esnafın, işyerlerinin tescili esnasında Türkçe isim aldıklarını ancak, bilahare tabelalarına istedikleri yabancı ismi yazdırdıklarını ve bu hususun ise kendilerini ilgilendirmediğini ifade etmiştir” dedi.

‘TABELA VERGİSİ ARTTIRILDI’
Son olarak sözlerini tamamlayan Kahraman, “Diğer taraftan, bütün belediyelerde ne gibi bir uygulama yapılmakta olduğu hususu da araştırılmıştır. Bu araştırma neticesinde elde edilen bilgilere göre, birçok yerde bu konu ile ilgili olarak herhangi bir uygulamanın yapılmadığı tespit edilmiştir. Bazı belediyelerin ise Türkçe olmayan isimleri tescil etmediği gibi tabelalarına yabancı isim yazdırmış olan iş yerlerindeki tabela vergisini yüzde 50 veya yüzde 100 arttırdıkları görülmüştür” dedi.

27 Aralık 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR