Kocaeli’de çocuklara flor vernik uygulaması başladı

Geleceğimiz olan çocuklarımızın ağız ve diş sağlığının korunması ve geliştirilmesi sürecinde bilgilendirilmesi, konunun ehemmiyeti hakkında farkındal...

BÜYÜT

Geleceğimiz olan çocuklarımızın ağız ve diş sağlığının korunması ve geliştirilmesi sürecinde bilgilendirilmesi, konunun ehemmiyeti hakkında farkındalığın sağlanması amacıyla her yıl eğitim- öğretim dönemi içerisinde sağlık personelleri tarafından gerçekleştirilen ağız - diş sağlığı taramaları ve eğitimlerin yanı sıra koruyucu diş hekimliği hizmetlerinin en önemli faktörlerinden birisi olan “Flor Vernik” uygulaması 2014-2015 eğitim öğretim yılında ilimizde bulunan 60 ayını doldurmuş anasınıfı öğrencilerine Kocaeli Halk Sağlık Müdürlüğü tarafından görevlendirilen diş hekimleri ve sağlık personelleri ile 4 Mayıs 2015 tarihi itibariyle başladı. Okulların kapanacağı tarihe kadar tüm anaokulu öğrencilerine ulaşılması planlanmakta olup yılda 2 kez yapılan uygulamanın etkin olacağı tıbbi gerçekliğiyle, ikinci uygulama da yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla gerçekleştirilecektir.

 

Florürün, çürük oluşumunu önleyici etkisi bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Çocuklarda çürük riskinin yüksek olduğu dönemlerde ve okullarda uygulanacak en uygun koruyuculardan bir tanesidir. Bu nedenlerden dolayı Amerika, Kanada, Avustralya ve bazı Avrupa ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkede uzun yıllardan beri uygulanmaktadır. Florürlü vernikler, diş yüzeyine sürüldüğünde tükürük ile temas ederek kısa sürede sertleşirler. Bu nedenle 6 yaş altındaki çocuklarda dahi güvenle kullanılabilmektedir. (Sağlık Bakanlığı Koruyucu Uygulamalar Kılavuzu) Çürük profilaksisinde kullanılan oral florür kaynakları güven vericidir; büyük miktarda yutulmadığı takdirde hiçbir yan etki oluşmaz.

 

Kocaeli’deki anaokulu öğrencilerine yapılan Flor Vernik uygulamasında amaç, öğretmen ve öğrencilerin dikkatini diş sağlığına çekebilmek, diş yapısını kuvvetlendirmek, çürüğe karşı direncin kazanılmasını sağlamak, çocuklara diş fırçalama alışkanlığını kazandırarak, diş minesini güçlendirip mevcut çürüklerin çürüme hızını azaltabilmektir. Yapılan eğitimlerde ağız ve diş sağlığının önemi ve bu konuda doğru tutum ve davranışın oluşturulması hedeflenmektedir.

Uygulama kapsamında çocuklara diş taraması yapılıp, flor-vernik uygulanarak, oral-hijyen eğitimi verildikten sonra da diş fırçası dağıtımı yapılacaktır.

27 Mayıs 2015 Kocaeli- Sağlık


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR