Cengiz Topel'de kapalı havalarda uçuş yapılamıyor

Kocaeli Cengiz Topel Havaalanı sivil uçuşlara birkaç ay önce açıldı. Havaalanına ilk inişi de Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün yaptı. Türk...

BÜYÜT

Kocaeli Cengiz Topel Havaalanı sivil uçuşlara birkaç ay önce açıldı. Havaalanına ilk inişi de Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün yaptı. Türk Silahlı Kuvvetleri'nden devir işlemleri yapıldıktan sonra onarım ve bakımı yapılan havaalanında sivil uçuşlar için bütün eksiklerin tamamlandığını ve Cengiz Topel Havaalanı’ndan ülke içerisinde her türlü sivil uçuşun yapılabileceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü Cengiz Topel Havaalanı’nın büyük bir eksiği var.

İNİŞ KALKIŞ İÇİN CİHAZ YOK
Cengiz Topel Havaalanı’nı apar topar sivil havacılığa açan yetkililer VOR (VHF Omni-directional Radio Range) yani havacılıkta yönü belirtmek için yerden yayınlanan sinyallerin faz karşılaştırmasını yapan hava seyrüsefer telsiz yardımcı cihazını havaalanına entegre etmedi. Cihazın montajı ve çalışması için gerekli olan araziyi ayırmayan yetkililer sayesinde cihazın yokluğunda sivil havacılığa açılan havaalanında sadece görüş mesafesi 4 bin 800 metre ve üstündeyken uçuş yapılabiliyor.

UÇUŞLAR SABİHA GÖKÇEN’E
4 bin 800 metre görüş mesafesi sadece açık ve az bulutlu havalarda uçuş yapılmasına olanak sağlıyor. Yağmurlu, sisli, kar yağışlı havalarda ise görüş mesafesi en iyi durumlarda dahi 4 bin 800 metrenin altında kalıyor. Bu da havaalanının sadece ilkbahar ve yaz aylarında belli dönemlerde hizmet vermesi anlamına geliyor. Havaların kapalı yahut yağışlı olduğu dönemlerde ise uçuşlar Sabiha Gökçen Havaalanı’na yönlendiriliyor.

CİHAZ İÇİN ALAN AYIRMADILAR
Cengiz Topel Havaalanı'nda yapılan tadilat kapsamında 120 metrekarelik bir alanda yeni su deposu inşa eden, inşa edilen su deposunun içerisine 40 metreküp prizmatik modüler Çelik su deposu ekleyen, 700 metrekare alana sahip itfaiye binasını revize eden ancak VOR cihazını monte edecek yer ayarlayamayan yetkililer yüzünden yaşanan sıkıntıları Cengiz Topel Havaalanı Müdürü Ömer İnce’ye sorduk. Durumun yer sıkıntısından kaynaklandığını belirten İnce şöyle konuştu:

5 GÜNDÜR UÇUŞLARDA SORUN VAR
“5 gündür uçuşlarda sorun var. Havalar kapalı olduğu sürece de sorun olacak. Bizim elimizde 2 adet VOR cihazımız var. Ancak biz bu 2 cihazı da kuramadık. Havaalanının etrafındaki araziler şahıs arazileri olduğu için sorunlar yaşıyoruz. Bu cihazlar görüş mesafesi 4 bin 800 metrenin altına düştüğünde uçaklara iniş – kalkışlarında yardımcı oluyor. Ancak Bu cihazlar olmadığında kapalı havalarda uçuşlar maalesef yapılamıyor. Bizim seyyar bir VOR cihazımız daha var. Bununla uçuş yapabilmeyi denedik ancak olmadı.

KAVŞAK KAMULAŞTIRMASI 5 YIL SÜRDÜ
Bu cihazların pistin yakınına kurulması gerekiyor. Kurulum için de minimum 600 metre yarıçapı olan bir alana ihtiyaç duyuluyor. Bu alan için en uygun yer havaalanı ile Özdilek arasında bulunan arazi. Ancak burası ağaçlık bir alan ve 30-40 parsel, 7-8 hissedar mevcut. Buradaki bütün ağaçları tek tek numaralandırmak ve kamulaştırmak gerekiyor. Biz havaalanına yapılacak bir kavşağın kamulaştırılması için 5 yıl çabaladık. Tek bir şahıs 5 yıl sürdü. Burada yaklaşık 100-150 kişi var. Bu sorun olabilir.

ALMANYA İÇİN ÇÖZÜM NE OLACAK?
Biz şimdi alternatif yollar arıyoruz. Her türlü fikri değerlendiriyoruz. Ancak buranın biran önce çözülmesi gerekiyor. Sayın Kocaeli Valimiz Ercan Topaca da konuyla yakından ilgileniyor. Öyle sanıyorum ki bu sorun çözülecektir. Sorun çözülmediği takdirde kapalı havalarda uçuş yapmamız mümkün değil.” Öte yandan Almanya'nın 11 şehrinden Türkiye'de 15 noktaya uçan Öger Türk Tur, Mart ayı itibariyle Kocaeli- Stuttgart ve Kocaeli- Düsseldorf uçuşlarına başlayacağını duyurdu. Başlayacak yurt dışı uçuşları ile birlikte yetkililerin ne gibi bir çözüm bulacakları ise bilinmiyor.

30 Ocak 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR