GAÜ’den Kıbrıs’a yeşil hastane

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ), Bilim Üniversitesi ve Florence Nightingale Hastaneleri işbirliğinde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne ilk kez yeşil...

BÜYÜT

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ), Bilim Üniversitesi ve Florence Nightingale Hastaneleri işbirliğinde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne ilk kez yeşil hastane kompleksi kazandırılacak


Avrupa Birliği Sağlık Yapıları Genel Kriterleri ile sağlık kurumları akreditasyon kriterleri temelinde Girne Amerikan Üniversitesi, Bilim Üniversitesi ve Florence Nightingale Hastaneleri işbirliğinde Kıbrıs’a ilk kez yeşil hastane kompleksini kazandıracak adımlar atıldı. Girne Amerikan Üniversitesi ve Florence Nightingale Hastaneleri işbirliği ile hayata geçecek dev yatırım sağlık sistemi ve hizmetlerinde yeni bir dönemi başlatacak.

PROJE AÇIKLANDI
Uluslararası alanda tıbbın ulaştığı en üst düzeydeki uygulamalar ile ülkedeki tıp eğitimi ve sağlık sistemine yön verecek yeni dönemin merkezi Girne Amerikan Üniversitesi Florence Nightingale ‘Smart Health’ Sağlık Kompleksi ve Tıp Merkezi ile ilgili Girne Amerikan Üniversitesi Kıbrıs Yerleşkesi Girne Kampus Başkanlık Ofisi’nde düzenlenen basın toplantısında Kıbrıs Türk toplumuna kaliteli ve uluslararası standartlarda sağlık hizmeti verme hedefi ile hayata geçirilecek proje kamuoyuna açıklandı.

YOĞUN KATILIM
Toplantıya; Girne Amerikan Üniversitesi Kurucu Rektörü ve Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar, GAÜ CEO’su ve Yöneticiler Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Asım Vehbi, Başkan Yardımcıları Olgun Üstün ve Cemile Esenyel, Rektör Prof. Dr. Yıldırım Öner, Bilim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çavlan Çiftçi, Florence Nightingale Hastaneleri Yönetim Kurulu Üyesi Yavuz Tunç, yapı işleri ve teknik daire başkanı Erdoğan Akpak ile proje mimarı Fevzi Özersay ve üst düzey GAÜ yetkilileri katılım gösterdi.

56 BİN METREKARE ALAN ÜZERİNE
Girne Amerikan Üniversitesi Florence Nightingale ‘Smart Health’ Sağlık Kompleksi ve Tıp Merkezi bünyesinde; dahiliye, endokrinoloji, gastroenteroloji, kardiyoloji, ortopedi, kadın hastalıkları, dermatoloji, göz, nöroloji, kulak burun boğaz, çocuk hastalıkları ve üroloji poliklinikleri yanında tam donanımlı ameliyathaneler, acil servis, kadın doğum, diyaliz merkezi, tüp bebek merkezi, fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi, geriatri ve yaşlı bakım merkezi, bağımlılıktan kurtulma ve rehabilitasyon merkezi, tanı merkezi bünyesinde radyoloji, mamografi, tomografi, MR, kemik yoğunluğu, ultrason, biyo kimya laboratuvarı, mikro biyoloji laboratuvarı, holter (ritim/tansiyon), efor / echo, X Ray, endoskopi, kolonoskopi hizmetleri ile sağlıklı yaşam ve güzellik merkezi bünyesinde sağlıklı beslenme ve diyet, obezite ile mücadele, ortopedik, nerolojik, el, kardiyak tedavilerinin uygulanacağı kompleks toplam 56 bin m2 yeşillendirilmiş bir alan üzerine inşa edilecek.

“2015 YILINDA TAMAMLANACAK”
Girne Amerikan Üniversitesi Kurucu Rektörü ve Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar yaptığı konuşmada, “Sağlık alanında ülkede var olan bir ihtiyacı toplumsal fayda temelli karşılamayı amaç edindik” ifadesini kullandı. Dünya standartlarında sağlık hizmeti verecek kompleksin inşaatının 2015 yılında bitirilmesinin de hedeflendiğini belirten Akpınar, GAÜ’nün toplumsal sorumluluk ilkesi çerçevesinde projeyi sonlandırma noktasında önemli bir irade ortaya koymaya başladığına işaret ederek projenin ülke ihtiyaçlarına rasyonel, bilimsel, hümanist ve toplumsal fayda ilkesi çerçevesinde cevap verecek olmasından dolayı projenin toplum ve ülke adına özel olduğuna vurgu yaptı.

“İŞBİRLİĞİNDEN GURUR DUYUYORUZ”
Florence Nightingale Hastaneleri Yönetim Kurulu Üyesi Yavuz Tunç ise, Florence Nightingale bünyesinde 6 hastanenin olduğunu belirterek Girne Amerikan Üniversitesi ile Kıbrıs’ta böyle bir proje gerçekleştirmekten gurur duyduklarını ifade etti. Kıbrıs’ta gerçekleştirilecek projeden heyecan duyduklarını da sözlerine ekleyen Tunç, projenin tamamlanması ile birlikte sağlık hizmeti alma noktasında Girne ile tüm Kıbrıs’ın mutlu ve memnun olacağını belirtti.

15 Nisan 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR