Kocaeli kepçeyle verdi, kaşıkla aldı

        Maliyenin tahsil edemediği vergi tutarı 2014 yılının ilk 4 ayında 69,7 milyar lira olarak belirlendi. Buna göre bakanlık tarafından açıklanan...

 

 

 

 

Maliyenin tahsil edemediği vergi tutarı 2014 yılının ilk 4 ayında 69,7 milyar lira olarak belirlendi. Buna göre bakanlık tarafından açıklanan verilere göre 2014 yılı ocak-nisan döneminde vergi tahakkuku 180 milyar 659 milyon 195 bin lira olurken, vergi tahsilatı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,3 artışla 110 milyar 952 milyon 603 bin lira düzeyinde gerçekleşti.

 

KOCAELİ TAHSİLATTA

YİNE BİRİNCİ OLDU

Tahsilatta İstanbul yine açık ara liderliğini sürdürürken, İkinci de Ankara oldu. Öte yandan sanayi kenti Kocaeli’de ise tahakkuk eden vergi 15 milyar 478 milyon 784 bin lira, tahsil edilen vergi de 12 milyar 93 milyon 441 bin lira olarak gerçekleşti. Kocaeli yüzde 78,13'lük oranıyla da en yüksek tahsilatın gerçekleştiği il olarak dikkat çekti.

 

TÜRKİYE’Yİ BESLİYORUZ

Kocaeli ile birlikte İstanbul, Ankara ve İzmir'in vergi gelirleri tahsilatı toplamı 88 milyar 88 milyon 322 bin liraya ulaştı. Buna göre Türkiye genelinde tahsil edilen her 100 liralık verginin 79,3 lirasının bu dört kentten elde edildiği bildirildi.

 

BÜTÇEMİZ FAZLA VERDİ

İl bazında merkezi yönetim bütçe gelir ve giderleri incelendiğinde ise 2014 yılı nisan itibarıyla bütçesi fazla veren iller de belirlendi. Buna göre Kocaeli ile birlikte Ankara, Antalya, Bursa, Hatay, Mersin, İstanbul, İzmir, Tekirdağ, Zonguldak ve Kırıkkale bütçeleri fazla veren kentler oldular. Diğer kentlerin bütçeleri ise açık verdi.

 

HAK ETTİĞİMİZİ ALAMADIK

Öte yandan Kocaeli, yine beklendiği gibi yine hak ettiği hizmeti alamadı. Buna göre Maliye tarafından yapılan değerlendirmelere göre ilimiz, oransal olarak en fazla gelir sağlanan kent durumunda. Ancak bu özelliği Kocaeli’nin hizmet alımına aynı oranda yansımıyor. Buna göre Kocaeli’nin devlete sağladığı her 11,1 liraya karşılık, yalnızca 1 liralık hizmet alabildi. Kocaeli ülkeye katkısı anlamında İstanbul’u da geride bıraktı.

18 Mayıs 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR