HDP Kocaeli’den ilk konferans

Konferans, HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya’nın katılımıyla gerçekleşti.   Halkların Demokratik Partisi Kocaeli İl Örgütü, 1 Kasım Genel Seçimler...

Konferans, HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya’nın katılımıyla gerçekleşti.

 

Halkların Demokratik Partisi Kocaeli İl Örgütü, 1 Kasım Genel Seçimlerinin ardından partinin genel değerlendirmesini yapmak ve Kocaeli’de yapılan çalışmaları, eksiklikleri, yanlışlıkları gündeme taşımak amacıyla Kocaeli’de ilk konferansını gerçekleştirdi. Konferans HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya’nın katılımıyla gerçekleşirken HDP eski Milletvekili ve AB eski Bakanı Ali Haydar Konca ve eşi Naciye Konca, HDP İl Başkanı Mehmet Akgül, HDP Kocaeli İlçe Başkanları ve parti örgütleri, EMEP İl Başkanı Arzu Erkan, sivil toplum kuruluşları, öğrenci kolektifleri katılım gösterdi. Konferansın ilk dakikalarında, HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, Derince TEM’de yaşanan TIR kazası olduğu için konferansa gecikti.

 

RAPOR, GENEL MERKEZE SUNULACAK

Konferansın Divan Başkanlığını Şafak Ozanlı üstlendi. İlimizde ilk kez gerçekleşen ve Genel Kongre’ye ön hazırlık amacını da taşıyan konferansta bir araya gelen partililer, ülke geneli ve il genelinde yapılan çalışmaları değerlendirdi. Halk Eğitim Merkezi’nde gerçekleşen il konferansında ele alınan görüş ve temennilerin sonucunda yapılan değerlendirmeler rapor halinde Genel Merkez’e sunulacak.

 

"ÖDEVLERİMİZİ ORTAYA KOYACAĞIZ"

İl Başkanı Mehmet Akgül konferansın başında yaptığı konuşmasında, “Sokağa çıkma yasaklarıyla günlerdir halklarının aç bırakıldığı, ölüme sürüklendirildiği bir dönemde yeni yaşamı ve radikal demokrasiyi birlikte inşa etme yollarını arayacağımız ve bu süreçte birlikte yapacağımızı çalışmaların değerlendirileceği konferansta bir araya geldik” ifadelerini kullandı. Ardından Divan Başkanı Şafak Ozanlı ise, “Her gün binlerce halkımız yerinden yurdundan ediliyor. HDP olarak radikal demokrasi için 24 Ocak’ta kongreye gidiyoruz. Kongreye gitmeden önce konferansta ödevlerimizi, çalışmalarımızı tartışacağız” dedi.

 

"EN GÜZEL ŞİİR, BARIŞTIR"

Başkan Ozanlı’nın ardından kürsüye çıkan HDP eski Milletvekili ve AB eski Bakanı Ali Haydar Konca, “Bazı durumlarda çalışmak gerçekten çok zor. Bugün öylesi bir durumu yaşıyoruz. Türkiye’de çok bilinçli bir biçimde tırmandırılan şiddet ve yürütülen savaş ortamıdır. Ben hukukçuyum arkadaşlar. Sokağa çıkma yasağının Türkiye’de yasalar çerçevesinde bir dayanağı yoktur. Bu açmaza rağmen meslektaşlarımızın yaptığı başvurular anayasa mahkemesi ve idare mahkemelerde reddedildi. Halkımız eziyet çekiyor, bebekler ölüyor. Surda çocuklar açlık sınırında ilaç bulamıyor. Doktor bulamıyor. AB Bakanlığı sürecimde Cizre sürecini birebir yaşamış biriyim. En güzel şiir, barıştır. Barış barış barış diyoruz. Bu insanlık vahşetinin son bulmasını istiyoruz. HDP’nin toplumsal proje olarak topluma sunduğu şey eşit adil özgürce bir arada yaşamaktır” sözlerine yer verdi.

 

"BAŞKANLIK’A ÖRGÜTLÜLÜKLE GEÇİT VERİLMEZ"

Egemen güçlerin en korktuğu şeyin toplumun bir araya gelip örgütlenmesi olduğunu dile getiren Konca, “Örgütlü bir toplumun iradesini kırmanın olanağının olmadığını çok iyi biliyorlar. Parti binamızın bombalandığı dönemi yaşadık. 7 Haziran seçimleri yapıldı. HDP yüzde 10 barajını geçti ve 80 milletvekiliyle meclise girdik. Şu anki hükümete sesleniyorum: Şu süreçte 400 milletvekili de çıkarsanız bu ülkeyi yönetemezsiniz. Özellikle Rusya uçağının düşürülmesi ve sonra Irak’a gönderilen askerlerin geri çekilmesi esas itibariyle bir tükenmişliği sergiliyor. 24 Ocak’ta da olağanüstü genel kurul için ne yapabileceğimize karar vermek zorundayız. Yaptığımız eksiklik, yanlışlık ve geleceğe dair politikaları konuşmamız gerekiyor. Başkanlık sistemine geçit vermemek, Türkiye’de birlikte hareket etmekle paraleldir” ifadelerini kullandı.

 

"ELİ KANLI POLİTİKA SÜRDÜRÜYOR"

Derince TEM’deki TIR kazasının ardından konferansın ortasına yetişebilen HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, yaptığı konuşmasında “Kişisel ideolojilerimizden, inançlarımızdan dolayı böylesi bir dünyayı birlikte yaşamak için bir araya geldik. Bizim birlikteliğimiz tarih yazıyor. Biz tarih yazıyoruz. Türkiye kemikleşmiş diktatör yapısından sıyrılmamış durumda. Türkiye eli kanlı sopalı bütün haklarına zulmetmedik kesim bırakmayan, inanç mezhep bırakmayan bir politika sürdürüyor” şeklinde konuştu.

 

"YERYÜZÜNDE EZİLENLERİN UMUDU OLACAĞIZ"

Milletvekili Kaya, konuşmasının devamında “Biz, benim gibi düşünmeyenler için de benim yaşam tarzımdan olmayan insanlar için barış istiyorum, diyoruz. Birbirimiz için canımızı ortaya koyuyoruz. Barış ise onurlu bir yaşam için, hepimiz için. Doğa sahip olmak için değil, doğaya ait olduğumuzun bilincine varmak için hareket ediyoruz. O diktatöryöl reflekslerle bir sürecin içinde, biz bir kan uyuşmazlığı yaşıyoruz. Biz yine de bu sistemin bir parçası olduğunu kabul eden hangi parti olursa olsun kim olursa olsun biz bu şiddetle karşı kaşıya kalacaktık. Bizler yeryüzünde ezilenlerin de umudu olacağız” dedi. Ardından konferans basına kapalı biçimde devam etti.

03 Ocak 2016 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR