Artvinliler kurtuluşu kutladı

        Kocaeli’deki Artvinliler, memleketlerinin kurtuluşunun 93. yıldönümünü, Atatürk Spor Salonu’nda düzenlenen gece ile kutladı. Kocaeli Artvinlil...

 

 

 

 

Kocaeli’deki Artvinliler, memleketlerinin kurtuluşunun 93. yıldönümünü, Atatürk Spor Salonu’nda düzenlenen gece ile kutladı. Kocaeli Artvinliler Derneği’nin organize ettiği geceye Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, CHP İzmit adayı Sefa Sirmen, Baro Başkanı Tamer Solakoğlu, CHP Başiskele adayı Aysun Kılınç, AKP Kartepe adayı Hüseyin Üzülmez, Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık, AKP Körfez adayı İsmail Baran, AKP İl Başkanı Mahmut Civelek, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, MHP Büyükşehir adayı Saffet Sancaklı, MHP Derince adayı Halit Altuntaş, İstanbul Artvin Dernekler Federasyonu Başkanı Metin Kan, Kartepe Artvinliler Derneği Başkanı Mevlüt Ağra ve vatandaşlar katıldı.

 

GRUP BOSELTA COŞTURDU

Atatürk Spor Salonu’nu tamamen dolduran Artvinliler, Grup Boselta’nın şarkılarıyla coştu. Salona inip horon tepen Artvinliler, gece boyunca gönüllerince eğlendi. Grup Boselta’nın ardından konuklarını ve hemşehrilerini selamlayan Kocaeli Artvinliler Derneği Başkanı Nuri Almaz, dernek çalışmaları hakkında bilgiler vererek, “Bu kutlama yorucu oldu. Ancak bu coşkunuz tüm yorgunluğumuzu aldı” dedi.

 

BÖLÜNMEZLİK VURGUSU

Kocaeli’de Artvin kültürünü yaşatmak istediklerini söyleyen Alaz, şöyle devam etti: “Artvin’de 4 farklı kültür barınıyor. Fakat bu hiçbir zaman Artvin’de bir sorun oluşturmadı.” Tulum, akordeon ve Gürcüce kurslarını hatırlatan Almaz, hemşehrilerinden bu kurslara katılmalarını ve kültürlerini unutmamalarını istedi. Etnik milliyetçilik yapmadığını da söyleyen Almaz, “Ülkemizin karıştırılmaya çalışıldığı bir dönemdeyiz. Bu ülkede bir tane Artvinli, bir tane Kocaelili kalana kadar bu ülke bölünmeyecek” dedi.

 

ARTVİNEVİ MÜJDESİ

Artvinlilerin Kocaeli’yi sevdiklerini de sözlerine ekleyen Almaz, sözlerini şöyle bitirdi: “Biz Kocaeli’yi çok seviyoruz. Osmanlı-Rus Savaşı’nda Kocaeli, Artvinlilere kucak açmıştır. Sevginin temelinde bu var. Kocaeli Artvin’dir, Artvin de Kocaeli’dir” dedi. Almaz, son olarak kurulacak olan Artvinevi’nin müjdesini verdi.

 

HALKOYUNLARI BEĞENİLDİ

Daha sonra sahne alan Kartepe Halkoyunları Topluluğu gösterileri ile katılımcıları büyüledi. Yapılan protokol konuşmalarının ardından gece sanatçı Erol Altan ve Grup Boselta’nın keyifli şarkılarıyla devam etti. Karadeniz müzikleri ile coşan Artvinlilere, protokol mensupları da eşlik etti.

16 Mart 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR