Akar, HGS’deki mağduriyetleri Meclis’e taşıdı

Otoyol ve köprü geçişlerinde trafik akışını hızlandırmak için 17 Eylül 2012 tarihinde uygulamasına geçilen HGS sistemindeki hata zincirleri sürücüler...

Otoyol ve köprü geçişlerinde trafik akışını hızlandırmak için 17 Eylül 2012 tarihinde uygulamasına geçilen HGS sistemindeki hata zincirleri sürücüleri mağdur etmeye devam edince konuya ilişkin CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın cevaplaması istemi ile soru önergesi verdi.

2012 yılında uygulanmaya başlayan HGS sistemi, trafik akışını hızlandırmak yerine vatandaşları çileden çıkarttı. Ülkemizin birçok ilinde HGS sistemlerindeki hatalardan kaynaklanan ve sürücülere 80 bin TL gibi faiş rakamların ceza olarak bildirilmesi üzerine konuyu Meclis’e taşıyan Akar, “HGS’de soygun mu yapılıyor?” dedi.

 

“HGS, HIZLA GELİŞEN SOYGUN MU?”

HGS’deki hataların çığ gibi büyüdüğünü belirten Akar, “Geçiş yapmadığı halde bazı sürücülerden buralardan geçiş yapmış gibi bedelin tahsil edilmesi, plakaların yanlış okunması, İzmit Körfez arasındaki otoyolun ücretsiz olmasına rağmen ücretlendirilmesi ve bunun karşısında sürücülerin Karayollarına yapmış oldukları şikâyetlere rağmen hala uygulanmasına devam edilmesini Bakan Elvan’a sorarak, vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi ve sistemdeki hataların düzeltilmesine ilişkin yürütülen bir çalışma ve bu süreç içerisinde cezaların iptali ve ödenen tutarların sürücülere iadesi için yasal düzenleme yapılacak mı?” dedi.

Akar, geçiş yapmadıkları halde sürücülere 5 bin TL ile 80 Bin TL gibi faiş rakamların hiçbir uyarı yapılmadan bir yıl sonra bildirilmesine tepki gösterdi. Akar, “AKP iktidarı tarafından büyük vaadlerle getirilen HGS sisteminin hızlı geçişi sağlayacağı, kaçak veya suça karışmış araçların takibi ve tespitinin yapılmasını kolaylaştıracağı iddia edilirken yine AKP’nin her projesinde olduğu gibi eksik ve baştan savma yapılan bu sistemin araç sahiplerini mağdur etmesini nasıl açıklıyorsunuz?” dedi.

 

“ALT YAPI SORUNU MU VAR?”

2 yıl gibi uzun bir süredir devam eden sorunun alt yapı eksikliğinden kaynaklandığı iddialarına da değinen Akar; HGS sistemlerini hangi firmanın, hangi şartlarla yaptığını ve Bakanlığın bu konuda firmaya yaptırımda bulunup bulunmayacağını da önergesinde belirtti. İlimizde de özellikle kamyon ve şoför odalarının mağduriyet yaşadığı HGS sistemi konusunda, ülke genelinde binlerce şikâyet olmasına rağmen yetkililerin hala önlem almaması da HGS’de neler oluyor sorularını akla getiriyor?

26 Aralık 2014 Kocaeli- SiyasetYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR