Şehir içi ücreti düşecek uzun mesafe artacak

S.S. 5 Nolu Minibüs ve Otobüsçüler Kooperatif Başkanı Mustafa Kurt kooperatife ait 520 aracın indi- bindi uygulamasına geçeceğini müjdeledi. Kurt, kıs...

BÜYÜT

S.S. 5 Nolu Minibüs ve Otobüsçüler Kooperatif Başkanı Mustafa Kurt kooperatife ait 520 aracın indi- bindi uygulamasına geçeceğini müjdeledi. Kurt, kısa mesafedeki taşıma bedelinin düşeceğini uzun mesafenin ise artacağını ekledi

Geçtiğimiz günlerde yapılan genel kurul sonrası üç toplu taşıma kooperatifi birleşerek ilimizin en büyük kooperatifini oluşturdu. Oluşan kooperatifin başına ise Mustafa Kurt seçildi. S.S. 5 Nolu Minibüsçüler ve Otobüsçüler Kooperatifi, S.S. 13 Nolu Otobüsçüler Kooperatifi ve 124 Nolu Umuttepe Kooperatifi artık tek çatı altında. Kentimizin en büyük toplu taşıma kooperatifi şimdi kent taşımacılığında çığır açmayı hedefliyor. Planlar programlar hazırlanıyor. 520 araçlık dev filoya yeni araçlar katılarak taşımacılığın daha kaliteli bir hale getirilmesi programlanıyor.

İNDİ - BİNDİ GERİ GELİYOR
5’nolu kooperatif 2014’te yeni bir uygulamaya geçecek. Araçlarda bulunan Kent Kart sistemleri birden ikiye çıkartılacak. Yolcu binerken okuttuğu Kent Kartı inerken tekrar okutacak ve yakın mesafeler için daha az üret ödemiş olacak. İlk okuttuğu kart en uzun mesafeden ücretlendirilecek, yakın mesafede indiğinde tekrar kartı okutup daha az ücret kalan bakiye kent karta geri yüklenecek. Yani Devlet Hastanesi durağından binip Fethiye Caddesi’nde ya da Yenidoğan’da inen yolcu, Yenikent’e giden yolcuyla aynı ücreti ödemeyecek. Kısa mesafe için ödenen 1.90’yi yüksek bulan Kurt, bu uygulama sayesinde yakın mesafe yolcularının fazla para ödeme döneminin kapanacağını belirtti.
Soru- Toplu taşıma mesleğini neden seçtiniz, kentimizdeki toplu taşıma tarihine kısaca değinelim desek bize neler anlatırdınız?

MUAVİNLER ŞOFÖRLERLE
AYNI YERDE OTURAMAZDI
Mustafa KURT – Ben 1978 yılında bu mesleğe dahil oldum. Okuldan artan zamanda muavinlik yapıyordum. O dönem şoför –muavin ilişkisi çok farklıydı. Saygı çerçevesinde bir hukuk kuruluydu. O dönem muavinler şoförlerin oturduğu yerlere girip onlarla aynı yerde bile oturamazdı. Para da bereketliydi, maneviyat da. Hemen her yolcuyu tanırdık. Kim nerden binecek, kaçta binecek bilirdik. Çoğunun adını bile ezberlemiştik. Şoför ve muavin yolcusuna “Hoş geldin” derdi, yolcu ise araçtan inerken “Hayırlı işler” dilerdi. 1980’de kooperatifimiz kuruldu. O dönem başkan Abdulkadir Sarı idi. O dönem 136 araç vardı.

SİRMEN DÖNEMİNDE ARTTI
Necati Gençoğlu’nun belediye başkanı olduğu dönem bizim için altın çağ idi. Kesinlikle yeni hat ruhsatı vermiyordu. Sefa Sirmen döneminde ise sayı 322’ye yükseldi. Haliyle gelirimiz düştü, şehir içi trafiğimiz aksamaya başladı. O dönem bu kadar araca ihtiyaç yoktu. Ancak yerel yönetimin takdiri bu yönde oldu.

ÇITAYI YÜKSELTİCEĞİM
Mustafa Kurt geleceğe dair planlarını anlatırken temkinliydi. Çıtayı yükselteceğini ve taşımacılık esnafına daha iyi hizmet verebilmek için çalışmalar yaptığını söyledi. Konuşmasından anladığım kooperatif başkanlığından sonra oda seçimleri içinde yarışa gireceğini anladım.

DEĞİŞİM
Mustafa Kurt, KOTO seçimlerine dem vurarak şunları söyledi; “Kocaeli’de Ticaret Odası’nın seçimleriyle başlayan yenilik hareketleri bence tüm ülkeye yayılacak. Koltuklarına yapışanların yerine yeni isimler gelecek. Yaklaşan oda ve konfederasyon seçimlerine bunu göreceksiniz. Ben ve arkadaşlarımın önümüzdeki dönem yapılacak olan seçimlerle ilgili çalışmalarımız var” dedi.

GİDERLERİMİZ ÇOK YÜKSEK
Toplu taşıma esnafının sıkıntılarını sıralayan kurt mecliste yeterince temsil edilememekten yakınıyor. Sorunların meclise taşınabilmesi adına en önemli görevin konfederasyona düştüğünü vurgulayan Kurt, “Araçların bakımı, vergileri, yakıtı, araç kaskosu, çalışan personelin maaşı, SSK’sı araç muayene ve sigorta işlemleri derken giderlerimiz inanılmaz bir boyuta yükseldi. Özellikle trafik sigortaları canımızı yakıyor. Bir önceki dönemde 700 TL’ye yaptırdığım trafik sigortamı bu yıl 5 bin 400 TL’ye yaptırdım” dedi.

YENİ YASALAR
Mustafa Kurt çıkan yeni yasaların kendilerine verdiği maddi zararları anlatırken şunları söyledi, “ Kar lastiği uygulaması geldiğinde belirtilen süre içerisinde araç lastiklerimiz değiştirildi. Ancak karaborsaya düşen kar lastikleri bizi maddi olarak çok sarstı. Ayrıca şu an gündemde olan İş Güvenliği Belgesi de her yıl bize ek bir külfet getirecek” dedi.

GÜNDE 160 BİN YOLCU
520 araç 36 ayrı hatta çalışıyor. Günde ortalama 160 bin can taşıyan S.S.5 Nolu Minibüsçüler ve Otobüsçüler Kooperatifi kentimizin en büyük toplu taşıma kooperatifi haline geldi
Kent Kart uygulamasının sıkıntılarını sordum. Mustafa Kurt, Kent Kart’ın sıkıntıdan çok fayda sağladığını belirtti. Merak ettim, bu sistem ne gibi bir artı katmış olabilir diye. Aldığım cevap gayet mantıklıydı.

KENT KART KAZALARI AZALTTI
“Kent Kart uygulaması kooperatif içindeki rekabeti bitirdi. Eskiden birbirleriyle yarışan sürücüler şimdi buna gerek duymuyor. Durak harici yolcu alma ortadan kalktı. Havuz sistemi sayesinde artık herkes eşit kazanıyor. Kavgalar bitti. Biliyorsunuz ki yaşanan bazı tatsız olaylar ve yolcu taşıma kavgaları nedeniyle iki arkadaşımız yaşamını yitirmişti. Bir diğer önemli konu ise trafik kazaları… Yolcu kapma yarışı Kent Kart sayesinde bitti ve bizim araçlarımızda 18 aydır hiçbir ciddi kaza yaşanmadı”

ÜCRETSİZ YOLCU ÇOK FAZLA
“Bizler bu işi yaparak ekmeğini kazanan insanlarız. Ancak son dönemde bakıyoruz da ücretsiz yolcu sayılarında inanılmaz bir artış var. Herkesin elinde engelli kartı bulunuyor. Tamam, taşımayalım demiyorum, ancak dünyanın hiçbir ülkesinde ücretsiz yolcu taşınmıyor. Polis bile ücretini ödeyerek seyahat ediyor. Bu konuyu bakanlığa götürdüğümde ilginç bir detay hakkında bilgi sahibi oldum. Özürlüler İdaresi’nin, toplu taşımasıyla ilgili bir fonunun bulunduğu ve taşıma giderlerinin buradan karşılanabileceğini öğrendim. Günde araçlarımıza 7-8 bin ücretsiz yolcu biniyor. Bu Kent Kart cihazında da görülebilir. Bunun düzenlenmesini istiyoruz”

OTOBÜSLERE BAYAN SÜRÜCÜLER GELİYOR
Mustafa Kurt “Kooperatifin 40 yeni araç alacağını söyledi. Söz konusu araçlar 12 metre uzunluğunda klimalı ve donanımlı olacak. Bu araçlar için yaklaşık 100 personel istihdam edeceğiz. Personel arasında bayan şoförlerin de olması için çalışma yapıyoruz” dedi

YENİ ARAÇLAR 2014’TE
Filosuna 40 yeni araç katacak olan kooperatif, bu araçları üyelerden yapılan kesintiyle alacak ve tüm üyeler bu 40 araca ortak olacak. Alınacak olan otobüs yaklaşık 180 minibüse eşdeğer olacak. Haliyle trafikte daha az toplu taşıma aracı bulunacak”. Bu konuyla ilgili açıklamada bulunan Kurt bakın nasıl bir yeniliğin müjdesini verdi, “Kocaeli halkına daha iyi ve VİP hizmet sunmak için yeni araçlarımızın donanımlarını da yüksek tutucağız. 100 kişiye ekmek kapısı olacak bu araçların sürücüleri de özel sınavlardan geçecek ve eğitim alacak. İŞKUR ile görüşerek bu araçların bir kısmında bayan sürücüler in çalışmasına olanak vereceğiz”.
FOTO – BAYAN- Yeni araçların bir kısmı bayan sürücüler tarafından kullanılacak.

YENİ ARAÇLAR NERELERDE HİZMET VERECEK
Derince- Otogar
Derince- Yahya Kaptan- Umuttehpe
Umuttepe- Yenikent
Umuttepe- 60 Evler

ÖNERİSİ VAR
Mustafa Kurt, şehir içi trafiğinin rahatlaması için bir öneride bulundu, “Deneme maksadıyla bayram haftası şehir merkezine hiçbir sivil aracı sokmayalım. Sadece minibüsler girebilsin. Ne park sorunu yaşanır ne trafik çilesi yaşanır. Bu kent içinde, kentte yaşayanlar içinde son derece memnunluk yaratacaktır. Gelişmiş devletlerde birçok insan toplu taşımayı kullanıyor”

YENİ PROJE
Çayırköy bölgesinde 3,5 dönüm arazilerinin olduğunu söyleyen Mustafa Kurt, burasıyla ilgili projelerimiz var. Sosyal tesis, toplantı ya da düğün salonu olarak kullanılabilecek bir mekan yapmayı düşünüyoruz. Ancak yerel yöneticilerimiz bu arazi karşılığında Ömer Türkçakal Bulvarı’ndan bir yer verirse, bu tesisin kente de daha faydalı olacağı inancındayım” dedi.
HABER: Bülent EKİNCİ

17 Haziran 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR