Nevzat Doğan, kentin en önemli sorununu açıkladı

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, düzenlediği basın toplantısı ile yeni dönemde yapılacak olan projeler hakkında bilgiler paylaştı. Şelale Kafe’de...

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, düzenlediği basın toplantısı ile yeni dönemde yapılacak olan projeler hakkında bilgiler paylaştı. Şelale Kafe’de düzenlenen basın toplantısında Doğan’a kurmayları da eşlik etti. Başkan Doğan basın toplantısında tamamı 10 milyon TL’ye mal olması beklenen 4’ncü Etap Bisiklet Yolu, Zabıtan Mahalle Konağı, Tepeköy Öğrenci Yurdu, Akçakoca Meydan Düzenlemesi ve Kültür Tepesi 2’nci Etap çalışmaları hakkında bilgi verdi.

 

4. ETAP BİSİKLET YOLU

4.Etap Bisiklet Yolu Projesi, Ayazma Mahallesi’ndeki Kapalı Pazar Yeri önünden başlayarak 17 Ağustos Bulvarı, Üniversite Caddesi, Kurtuluş Bulvarı, Kemer Camii Caddesi’nden devam ederek Yeşilova merkeze kadar uzayacak. Bisiklet yolunun toplam uzunluğu 7 bin 942.5 metre olacak. Zabıtan Mahallesi’nde yapılacak olan 3 katlı mahalle konağında her şey düşünüldü.

 

TEPEKÖY ÖĞRENCİ YURDU

Öğrencilerin önemli ihtiyaçlarından biri olan barınma sorununa çözüm üretecek olan Tepeköy Öğrenci Yurdu için de çalışmalar devam ediyor. 3 bin 176 metrekare kullanım alanına sahip olan yurt binası bodrum, zemin, 2 normal kat ve çatı katından oluşacak. Yurt binası 38 oda ve 138 yataklı olarak planlandı. Her odada banyo, kişiye özel dolap ve çalışma masaları bulunacak. Yurt içerisinde engelli odası, yemekhane, etüt odaları, etüt salonları, mescit, çamaşırhane yer alacak.

 

AKÇAKOCA MEYDAN DÜZENLEMESİ

Akçakoca Meydan Projesi kapsamında, 4 bin 500 metrekarelik alanda düzenlemeler yapılacak. Çalışma ile Osmanlı eserleri gün yüzüne çıkacak. Gerekli kamulaştırmalar yapıldı. Tarih Koridoru Projesi’nin önemli bir parçası. Projenin maliyeti 2 milyon TL olması bekleniyor. Ayrıca su deposunun kuzey bölümünde seyir terasları oluşturulacak.

 

KÜLTÜR TEPESİ 2. ETAP

Kasr-ı Hümayun, Paşalar Dairesi, Redif, Atatürk Müzesi ve İmaret Camii gibi anıtsal tescilli eserlerin yer aldığı, alanda hazırlanan Tarih Koridoru Projesi kapsamındaki Kültür Tepesi 2. Etap Projesi’nde tarih, sanat ve kültürün iç içe yaşanacağı bir alan tasarlanıyor. Proje kapsamında Kasr-ı Hümayun ile Paşalar Dairesinin de kullanıma açılması planlanıyor.

 

ÜNİVERSİTELİ PAZARI PROJESİ

Gençlere yönelik farklı bir çalışma daha hayata geçirilecek. Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) ile birlikte yapılacak Üniversiteli Pazarı projesi ile gençlerin gençler kullanmadıkları eşyaları burada satabilecekleri ve bu şekilde gelir elde edebilecekleri kaydedildi. Gençlere bu şekilde girişimcilik desteği verilmiş olacak. Üniversitenin bir biriminin de burada olacağı öğrenildi.

 

TRAFİK-ULAŞIM-OTOPARK

Açıklamasının son bölümünde kentin en önemli sorunlarından söz eden Başkan Doğan, şöyle konuştu: “Trafik, ulaşım ve otopark konuları en büyük sorunumuz. Bunların çözümü için kafa yoruyoruz. Şehir merkezi trafikten arındırılarak yayalaştırılmalı. Araçlar şehir dışına çıkmalı. Önemli okulların merkez dışına alınması önemli. Katlı otoparkların daha fazla olması gerekiyor. Alternatif ulaşım araçları ve yayalaştırma artmalıdır. Her yere arabayla gitmeyelim. Akıllı bisiklet için 7 nokta daha tespit edildi. Buralara duraklar yapılacak” diye konuştu. Serkan BORLAK

06 Ekim 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Özgür - Yapılan bisiklet yollarına bakım yapılmıyor örnek Amiral Salim Dervişoğlu caddesindeki bisiklet yolu kenarındaki araç kazaları sonrası halatlı korkuluklar yer yer kopmuş ve bisiklet yolu üzerlerine düşmüş ve bisiklet yollunda tehlike saçıyor bisiklet yolu yapmakla iş bitmiyor önemli olan o yolların yapıldıktan sonra bakımlarınında yapılmasıdır.Çoğu bisiklet yolunun boyaları silinmiş bakımsızlıktan çok kötü durumdadır.Konu ile ilgili resimler tarafımdan çekilerek belgelendirilmiş ve ilgili yerlere gönderilmiştir.

Yanıtla . 0Beğen 06 Ekim 12:19
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR