İşadamları Somali için iftarda buluşacak

Kuraklık ve açlıkla boğuşan yoksul Afrika ülkesi Somali’ye yardım için Kocaeli Valiliği öncülüğünde büyük bir yardım kampanyası başlatıldı. Kampanya k...

BÜYÜT

Kuraklık ve açlıkla boğuşan yoksul Afrika ülkesi Somali’ye yardım için Kocaeli Valiliği öncülüğünde büyük bir yardım kampanyası başlatıldı. Kampanya kapsamında 25 Ağustos’ta işadamları ile kampanya yetkilileri Antik Kapı Restaurant’ta buluşacak.

Son 60 yılın en büyük kuraklığının yaşandığı ve insanların susuzluk yüzünden hayatını kaybettiği Somali'ye bir yardım elinin de ilimizden yapılacağı geçtiğimiz hafta düzenlenen basın toplantısı ile duyurulmuştu. Yardım çalışmaları hakkında bilgi vermek ve çalışmaların nasıl ilerlediğini anlatmak için Vali Ercan Topaca dün tarihi Kasr-ı Hümayun’da (Av Köşkü) bir basın toplantısı düzenledi. Afrika kıtasının doğusunda yaşanan kuraklığın yol açtığı kıtlık, açlık, susuzluk nedeniyle Somali bölgesine düzenlenen yardım kampanyasına destek arayışlarının sürdüğünü ifade eden Topaca’ya basın açıklamasında çok sayıda bürokrat da destek verdi.

BÜROKRATLARDAN BÜYÜK DESTEK
Başta Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu olmak üzere Vali Yardımcısı Mustafa Guni, Kızılay Kocaeli Şube Başkanı Muzaffer Şişmanoğlu, Kent Konseyi Genel Sekreteri Sedat Yücel ve ilçe kaymakamlarının katılım gösterdiği basın toplantısında Vali Ercan Topaca bugüne akdar gelinen süreci ve 15 Ekim gününe kadar devam edecek olan yardım kampanyasının nasıl işleyeceğini anlattı. İşadamlarıyla birlikte iftar programında buluşacaklarını ifade eden Topaca şöyle konuştu

TEDBİRLER ALDIK
“Bugün burada hayırlı bir iş için toplanmış bulunuyoruz. Başlattığımız yardım kampanyasıyla ilgili molarak basın mensubu ve köşe yazarı arkadaşlarımızın fikirlerini almak ve ilk adımı atmak maksadıyla toplandık. Tabi konumuz hepinizin bildiği gibi Somali’ye yardım konusu. Ülke olarak Başbakanlık’ımzıın koordinasyonluğunda başlatılan bir yardım kampanyası var. Kocaeli vilayeti olarak biz de bu yardım kampanyasına en iyi şekilde katkı sunmak için bazı tedbirler aldık, bazı düzenlemeler yaptık. Kimi arkadaşlarımızı görevlendirdik.

SOMALİ’NİN STRATEJİK ÖNEMİ BÜYÜK
Bu yardım süreci nasıl başlayacak ve nasıl işleyecek bunları kamuoyuyla paylaşmak istiyorum. İsterseniz ayrıntılara geçmeden önce Somali nerdedir, nasıl bir ülkedir onu anlatayım. Somali, hepinizin bildiği gibi Afrika kıtasında bir ülkedir. Afrika kıtasının Hint Okyanusu’na bakan kısmandadır. Bulunduğu konum sebebiyle Aden Körfezi’nde Kızıl Deniz’e bağlantılı kısmı bulunmaktadır.Kızıl Denizi’n yukarısında biliyorsunuz ki Suveyş Kanalı var. Suveyş Kanalı’nın Hint Okyanusu’na bağlandığı kısımda bulunan ve stratejik bir önemi olan ülkedir Somali.

SIKINTILAR BİZİ YAKINDAN İLGİLENDİRİYOR
Stratejik bir öneme sahip olması sebebiyle birçok mücadelenin içerisinde yer almıştır. Günümüzde de muhtemelen bu tür müdahaleler ve mücadeleler varki onun sonucunda sıkıntılı bir dönemden geçiyor. Şuan itibariyle ülkede ciddi anlamda bir yönetim boşluğu var. O boşluğun getirdiği sıkıntılar bütün dünyayı olduğu gibi bizi de yakından ilgilendiriyor. Somali müslüman bir ülke. Aşağı yukar bütün ülke müslüman. İslamiyetin ilk dönemlerinden bu yana islamiyeti seçen bir ülke. Bu yönüyle de islami kültürde özel bir önemi vardır.

1555’TE OSMANLI TOPRAKLARINDAYDI
Bizimle, yani Türkler’le bağlantısı nedir diye baktığımızda, tesadüf geçtiğimiz günlerde bir kitap okumuştum. Kanuni Dönemi isimli, Ebubekir Subaşı’nın, orada dikkatimi çekmişti. 1555 yılında Osmanlı’nın o bölgedeki valilerinden birini Kanuni Sultan Süleyman görevlendiriyor. Uganda ve Nijerya’ya akdar bir fetih yapmasını istiyor. O yıllar Osmanlı’nın en geniş sınırlara sahip olduğu dönemler. Somali o harekatla birlikte Osmanlı hakimiyetine girmiş bir ülkedir. Osmanlı sınırları içerisinde ne kadar kadlığı konusunu tam olarak bilmiyorum.

20 YIL ÖNCE DE YARDIM EDİLMİŞTİ
Bizimle ilgisi 1555’lerden başlayan bir kardeş ülke olan Somali, 1885’ten sonra İngiliz ve İtalyan işgalleri sonucu ikiye bölünmüş. İşgal süreci 1960 yılında Somali Cumhuriyeti’nin ilan edilmesiyle yeni boyut kazanıyor ancak iç istikarar bir türlü sağlanamıyor. İç mücadeleler, kabile sisteminin olması refah düzeyini olumsuz etkiliyor. Yaklaşık 20 yıl öncede Somali’de birçok ülkenin girişimiyle buraya yardım kampanyası düzenlenmişti. Somali böyle bir ülke, televizyonlarda görüyorsunuz, kamu sistemi düzenli değil, ciddi bir insanlık dramı yaşanıyor.

YARDIM İSLAMİ BİR OLAYDIR
Böyle bir sıkıntının olduğu bölge varken ve geçmişte bizimle bir şekilde irtibatı olan bir ülke olması bizim çok rahat yaşamamız ve kendi işimize bakarız anlayışını üstümüzden atmamıza sebep oldu. Oraya herhangi bir ırk dil, din, bölge farkı gözetmeksizin, bizim görgü anlayışımız hangi bölde olursa olsun yardımı ön görürdü ki devlet olarak bunu geçmiş zamanda çoğu defa yaptık. Somali’yle olan geçmiş bağlarımız bu kampanyada dahi dikkatli ve istekli olmamızı sağlamaktadır. Yardım islami bir olaydır. Bizim dinimizde de yardım konusu detaylı bir biçimde düzenlenmiştir.

100 LİRANIN ÖNEMİ SOMALİ İÇİN BÜYÜK
Yardımlar çerçevesinde biz de Kocaeli’de üreten insanlar olarak en büyüğünden en küçüğüne kadar hep beraber azına ve çoğuna bakmaksızın bu yardım kampanyasına katılamlıyız. Kaldıki yardımın hiçbir zaman azı ve çoğu olmaz. Yardım karşılıksız ve iyi niyetle yapılmışsa azı veya çoğu önemli değildir. Ki burada vatandaşlarımızın az veya çok buna katkı yapabileceğini düşünüyorum. Burada belki bizim için 100 liranın çok bir önemi yok ancak Somali’deki için önemi büyük. Oradaki insanların böyle bir mekanda böyle bir toplantı düzenlemesinin hayal olduğunu düşünüyorum.

YARDIMIM AZ OLUR ENDİŞESİ OLMASIN
Somali için yapılan yardımlarda bizim de bir tuzumuz olmalı. Az veya çok demeden, benim yardımım az olur diye bir endişeye kapılmadan herkesin yardım yapacağından eminim. Düzenlediğimiz bu kampanyadan herkesin haberi olsun istiyoruz. En uç noktadaki sanayicisinden köylüsüne herkese ulaşmak ve yardım toplamak istiyoruz. Refahı, varlığı paylaşınca güzeldir. Sadece ben çok varlıklı, köşklerde binalarda yaşadığım zaman bunun bir kıymeti yoktur. Benim yanıbaşımdaki arkadaşım, komşum iyi durumda değilse benim durumumun bir önemi yoktur.

BİN KİŞİ ÜSTÜ İSTİHDAMA BİREBİR GÖRÜŞME
Zenginlik ve refah paylaşıldıkça büyür. İslami ve ahlaki boyutta bütün vatandaşlarımızı bu kampanyaya davet ediyoruz. Kampanya bütün ilçelerde ildeki organizasyona benzer bir düzeyde yürütülecektir. Yardımlar Kocaeli merkezinde toplanacak ve açılmış olan hesap numaralarında toplandıktan sonra Başbakanlık’ın hesabına yatırılacaktır. Yardım kampanyası kapsamı içerisinde binin üzerinde işçi çalıştıran kuruluşlara tek tek ulaştık. Geçen hafta başlatmıştık, bir grup arkadaşlarımız bu kuruluşlara gittiler ve bire bir görüştüler.

YARDIM BANKOLARI
Bugün itibariyle bütün memurlar, işçiler ve kamu çalışanlarına kampanyayı duyurduk. Oralardanda büyük miktarda yardım bekliyoruz. Kentimizin belli noktalarında yardım bankoları kuracağız. Fethiye Caddesi’nde ve İnönü Caddesi’nde yahut Sekapark’ta bu bankolar yer alacak. Çeşitli ilçelerimiz de bunu uygulayacak. Bir tarraftan tabi geçtiğimiz haftalarda camilerimizde de kampanya kapsamında yardım toplanmaya başlandı. Vatandaşımıza en üst düzeyde ulaşmak istiyoruz.

İŞADAMLARIYLA İFTAR
İlimizdeki işadamlarıyla sayın Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanı’mızın himayesinde 25 Ağustos’ta inşallah Antik Kapı’da biraraya geleceğiz. Bu yemekte de büyük işadamlarımızın yardımlarına başvuracağız. Bu anlamda makbuzlarımızı bastırdık. Çeşitli ölçülerde yardımlar için makbuzlarımız var. 10 liradan başlayıp 50 bin liraya kadar ulaşan makbuzlarımız var. Bir makbuzla 50 bin lira alabileceğiz. Her noktada bu işler makbuz karşılığı olacaktır.

ÇALIŞMA GRUBU
Bu kampanyanın yürütlmesinde başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere Kızılay ve Kent Konseyi’nin katkısı büyüktür. Bu arkadaşlarımız ve çeşitli işadamları ve kaymakamlarımızla birlikte bir komisyon oluşturduk. Yardım toplama kanunları çerçevesinde vilayet olarak kampanyayı biz yürütüyoruz. Herhangi bir sıkıntı durumunda vali yardımcısı Mustafa Guni bey var. Yardım kampanyasından o sorumludur. Kent Konseyi adına Sedat bey var. Ömer Polat bey var belediye başkan danışmanı. Bu çalışma hep beraber yürttüğümüz bir çalışmadır.

KOCALİ’YE YAKIŞIR YARDIM BEKLENTİSİ
Kocaeli’den Kocaeli’ye yakışır bir yardımı toplayacağımıza şüphem yok. Zaten toplumumuzda bu fikir oluşmuş durumda. Mesela ben kendi evimden örnek vereyim bir kızım ve bir oğlum var. Onlar da kendi harçlıklarından bir miktar para artırmışlar. Bana gelip hangi hesaba yatıracaklarını sordular. Öyle tahmin ediyorum bu bütün evlerde bir şekilde konuşuluyor. Annelerden babalardan, çocuklarını bu şekilde yönlendirmelerini ve bu katkıyı yapmak suretiyle çocuklarını hayra alıştırmalarını istiyorum. Veren el, alan elden üstündür.” Basın toplantısı Topaca’nın açıklamalarının ardından sona erdi.

15 Ağustos 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR