Kocaeli’ye yakışmayan fuarı yeniden canlandıracağız

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak,5 bölgeyi kapsayan Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi kapsamında yeni konut ve iş merkezleri...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak,5 bölgeyi kapsayan Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi kapsamında yeni konut ve iş merkezlerinin yapılacağını kaydetti. Kocaeli Fuar bölgesini de değerlendiren Özak; “Kocaeli’ye yakışmayan fuarı modern bir proje ile yeniden canlandıracağız” dedi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak, Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alan’ları hakkında görüşmek için basın mensupları ile bir araya geldi. Makamında bir değerlendirme toplantısı düzenleyen Özak, Kocaeli’nde kentsel dönüşüm projesi ile toplam 2 bin 76 dönüm alanın dönüşüme uğrayacağını açıkladı.
BÖLGELER HAKKINDA
DEĞERLENDİRMELER YAPTI
Bu proje kapsamında en önemli yerin Kocaeli Fuar Alanı ve içinde yer alan NCity AVM’nin olduğunu belirten Özak, fuar alanının Kocaeli’ye yakışmadığını bu yüzden daha modern bir proje ile bu alanı yenileyeceklerini belirtti. Özak, aynı zamanda bu projede yer alan diğer 4 bölge hakkında da bilgilendirme yaparak, uygun olan bölgelere iş merkezleri ve konutların yapılacağının altını çizdi.
5 BÖLGEYİ İÇERİYOR
Başkan vekili Özak, 5 bölge ile ilgili kentsel dönüşüm kararının bakanlar kurulunca onaylandığını belirtti. Özak, “Daha yaşanılabilir bir çevre, konforlu rahat bir Kocaeli için ve imar noktasında çarpık yapılaşmış bölgeleri bu kapsam içinde dönüştüreceğiz. Dönem içinde kentsel dönüşüm talepleri çıkıyor. Yeni belirlenen kentsel dönüşüm alanları yalnızca konutların olduğu yerler değil. Ticaret, sağlık ve eğitim alanlarını da içeriyor. Kentsel dönüşüm alanı içerisinde 5 tane bölgemiz var. Bunlar Kocaeli fuar alanı, Yeni Mahalle, Derince Gişeler, Derince Körfez ve Gebze Güzeller Mahallesi olarak belirlendi” dedi.
“VATANDAŞIN MAĞDURİYETİ GİDERİLECEK”
Özak, ilk olarak 27.25 hektar alana sahip olan Kocaeli Fuar Alanı’nı hakkında bilgi verdi. Başkan vekili Özak, “Burada 119 dönümlük bir alan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne ait. 134 dönümlük alan ise kıyı kenar çizgisinin kara tarafında yer alıyor burası belediyenin mülkiyeti olmayan bir bölümdür. Mülkiye olmadığı için buradakiler hem hazineye hem de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne para ödüyorlar. Önce hazineye sonra Büyükşehir Belediyesi’ne devredilecek. Her iki tarafa da para ödeyen vatandaşların mağduriyeti giderilecek” şeklinde konuştu.
ARTIK BÜYÜKŞEHİR’E AİT
Zekeriya Özak, fuar alanındaki yerlerin ve NCity’nin bulunduğu alandaki tüm tasarruflar artık Büyükşehir’e ait olacağını ifade ederek, “Kocaeli fuarı, bugünkü Kocaeli’ye yakışmayan bir görünüme sahip. Bundan dolayı kentsel dönüşümü talep ettik. Ayak uyduramayan yapılar mevcut. Yeni bir proje ile yeni bir konsepte kavuşturacağız. Bunu yaparken elbette gerekli kurumlar ile işbirliğine gidecek, ilimizdeki sivil toplum kuruluşları ve sivil inisiyatifle birlikte hareket edeceğiz. NCity’e kıyak geçildi tarzında yapılan haberlere anlam veremiyorum. Sadece NCity alanı olsa buna hak vereceğim. Ancak fuar alanını tamamen kapsayan bir proje. Zaten bu karar NCiy’de yangın çıkmadan yani 1 yıl önce çıkan bir karar” ifadelerini kullandı.
2/B SORUNU DA ÇÖZÜLECEK
Başkan vekili Özak, 9,14 hektar olan Yenimahalle ile ilgili olarak ise, “Bu alanda şahıs mülkiyeti, ağaçlık alan ve kamu alanları var. Burası da çarpık yapılaşmış bir bölge. Burada 172 bina, 272 bağımsız birim ve 1059 vatandaş var. Bu bölgede İzmit Belediyesi, vakıflar müdürlüğüne ait araziler var. Burası İzmit’in giriş kapısı ve İzmit’imize yakışmıyor. Zaten bu bölgede 2/B sorunu yaşıyoruz. Uzun yıllar bu sorunu çözmek için uğraşıyoruz. Artık vatandaşları mağdur etmeden razı olmadıkları bir şey yapmadan anlaşma sağlamayı hedefliyoruz” dedi.
DERİNCE’DE İKİ BÖLGE
Bölgeleri tanıtmaya devam eden Özak, 9,75 hektar alana sahip olan Derince Gişeler bölgesini ele aldı. Özak şöyle konuştu, “Bu bölgenin bir kısmı mali hazineye, karayolları genel müdürlüğüne ait. Özel mülkiyet ya da bir yapılaşma yok. Deprem zamanın prefabriklerin kullanıldığı bir alandı” dedi. Devamında Özak, 52,35 hektar alana sahip olan Derince- Körfez kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı’nı aktardı. Özak, “Yapılaşmanın olmadığı parsellerin boş olduğu bir alan. Mali hazinesin ve Büyükşehir Belediyesi’nin mülkiyeti var. Kamunun ve özel mülkiyetin hissesi var.”
SADECE KONUT DEĞİL İŞ YERLERİ DE
Son olarak ise 109,35 hektarlık alanı olan Gebze Güzeller Mahallesi’ni tanıtan Özak, “Kısmen yapılaşmanın olduğu bir bölgedir. Burada 661 bina, 1040 bağımsız birim ve 4507 vatandaş var. Bu alanın bir kısmında mali hazine ve Gebze Belediyesi’nin mülkiyeti var” dedi. Özak, 5 bölgenin toplam alanını ise 2 bin 76 dönüm olarak açıkladı. Açıklamasına devam eden Özak, “Bu kentsel dönüşümleri yaparken hep birlikte karar vereceğiz. Uygun olan yerlere iş merkezleri, konutlar yapacağız” şeklinde konuştu.
KARTEPE’DE İÇİMNDE BİR PROJE
Özak, Yeni Mahalle üzerinden alanlara neler yapılacağı hakkında örnek vererek, “D-100 karayol tarafı konut değil de iş merkezleri için uygundur. Bu alanlar için özel firmalardan teklifler geldi. Gelen ve bilinen ilk teklif pişmaniyecilerden gelmişti. Bazı yerler kamulaştırılacak, bazı yerler ise yine vatandaşa ait olacak. Yani kamu ve vatandaş ortaklığı olacak. Bu projeleri sadece kamu gücüyle değil, özel sektör gücüyle de devam ettiriyoruz. Bunun için teşvikler yapıyoruz. Sadece bu kısımlar değil, aynı zamanda 1 yıl önce Kartepe Kent Meydanı içinde bir kentsel dönüşüm projesi kabul edildi” ifadeleriyle toplantıyı sonlandırdı.

14 Ağustos 2012 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR