Tahsin Tarhan 53 projesini açıkladı

    Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kocaeli Büyükşehir belediye Başkan adayı Tahsin Tarhan, proje tanıtım toplantısı CHP’nin önde gelen ismi Dış İşleri...

 

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kocaeli Büyükşehir belediye Başkan adayı Tahsin Tarhan, proje tanıtım toplantısı CHP’nin önde gelen ismi Dış İşleri eski Bakanı SHP eski genel Başkanı, Ankara eski Büyükşehir Belediye Başkan Adayı CHP PM üyesi Murat Karayalçın’ın katılımıyla yapıldı. Toplantının ardından Karayalçın İstanbul’a uğurlandı.

CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tahsin Tarhan’ın proje tanıtım toplantısı dün İzmit Halk Eğitim Merkezi’nde gerçekleşti. Büyük bir görsel şölen eşliğinde gerçekleşen tanıtım toplantısına CHP’nin önde gelen ismi Dış İşleri eski Bakanı SHP eski genel Başkanı, Ankara eski Büyükşehir Belediye Başkan Adayı CHP PM üyesi Murat Karayalçın katıldı. Tanıtıma ayrıca tüm ilçe belediye başkan adayları ve ilçe başkanları, CHP Kocaeli Milletvekilleri, tüm sivil toplum kuruluşları temsilcileri, dernek yöneticileri, çok sayıda partili ve basın mensupları katıldı. İzmit Belediye Başkan Adayı Sefa Sirmen, İzmit ilçe Başkanı Selman Yıldırım ve Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Seyit Torun da programın başlamasından kısa süre sonra programa katıldı.

İL BİNASINDA KARŞILANDI

Karayalçın ve beraberindekiler, İl Başkanı Yalçın Kuşkan ve eşi Ülkü Kuşkan, Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tahsin Tarhan ve oğlu Kayhan Tarhan, PM üyesi Kocaeli Milletvekili Prof. Dr. Hurşit Güneş, Kartepe İlçe Başkanı Başar Değer, İl Yöneticisi Asude Fırat Özkan ve çok sayıda partiler tarafından İl binasında karşılandı. Kısa süre parti binasında sohbet edildikten sonra, yürüyüş yolunda yürüyerek proje tanıtımının yapılacağı İzmit Halk Eğitim Merkezi’ne geçildi.

fotograf-(1).jpg

PROJELER 5 YILDA BİTECEK

Projeler slayt gösterisiyle davetlilere sunuldu. Ardından söz alan Tahsin Tarhan, “Slaytta izlediğiniz projelerin hepsi 5 yılda bitecek projelerdir” diyerek Kocaeli Üniversite öğrencilerinin şehre inemediğini söyledi. Tarhan, “600 bin öğrencisi olan üniversite öğrencilerimizin kente rahat ulaşımı yok” dedi. Sözlerine devam eden Tarhan, “Taşeronluğu kaldırarak çalışan arkadaşlarımı işlerinde tutacağız ve sendikal haklarını vereceğiz” şeklinde konuştu.

İLK PROJEMİZ KENTE ÇÖREKLENMİŞ AKP ZİHNİYETİNİ KALDIRMAK

İl Başkanı Yalçın Kuşkan kısa bir konuşma yaptı. Projeye katkı sunan herkese teşekkür ederek başlayan Kuşkan, Kocaeli’de ve Türkiye’de CHP’nin en önemli projesinin kente çöreklenmiş AKP zihniyetini kaldırmak en önemli projemizdir. Kamu yatırımı anlamında bir kent şövenizmi içerisinde Kocaeli’ne fazla olsun demiyoruz ama diğer illere verilenler kadar Kocaeli’nin de alması gerektiğini söylüyoruz. CHP Kocaeli örgütü ciddi projeler hazırladı. Bunlar önce insan dediğimiz projeler. Hep birlikte bu projeleri yapacağız. Ama ilk projemiz AKP’nin Kocaeli’den elini çekmesini sağlayacak olan bu seçimi kazanmaktır” diye konuştu.

BU KENTİ ORTAK AKILLA YÖNETECEĞİZ

Büyük bir coşkuyla alkışlar arasında kürsüye çıkan CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tahsin Tarhan; “ Sizlere sunduğumuz bu projeler, her biri kendi alanında uzman, vizyon sahibi, ufku geniş kişilerin ortak ürünüdür” dedi. Biz bu kenti ortak akılla yöneteceğiz diyen Tarhan, “ bu kentte var olan tüm kurumların belediye yönetimine katkı vermelerini istiyoruz. Ancak bunu başarabilirsek bu kent ‘bizim kentimiz’ olabilir. Kocaeli’nin bir Dünya metropolü olması da böyle mümkün olabilir. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yönetiminde; Kocaeli Sanayi Odası, Ticaret Odaları, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları, Kocaeli Barosu, Meslek Odaları, Sivil Toplum Kuruluşları, köy ve mahalle muhtarlarımız söz ve kararlara katılma ve katkı verme hak ve ödevine sahip olacaklardır” diye konuştu.

MEVCUT SANAYİNİN ALT YAPISINI BİTİRECEĞİM

Kocaeli’de 13 OSB olduğunu söyleyen Tarhan, “OSB’nin doluluk oranı yüzde 60’tır. Sanayi kimliğinin yanında yeni kimliklere ihtiyaç vardır. Mevcut sanayiyi korumalıyız ama çevreye zarar verecek ve kirletecek çevre kirliliğini önlemeliyiz. Mevcut sanayinin alt yapısını bitireceğim. Ulaşım sistemini sağlayacağım. Ama yeni sanayilere kapımızı açmayacağız” dedi. Kocaeli’yi sanat kenti haline getireceğini söyleyen Tarhan, “İstanbul işine gelmeyeni Kocaeli’ye atmış. Sanat ve kültür kenti, kongre merkezi aynı zamanda turizm ve spor merkezi haline dönüştürelim. Tarhan, “Yerel yönetimlerle sanayimiz, yatırımcılar barışık değil. Kocaeli’yi ileriye taşıyacaksak önce zihniyet değişikliğini gerçekleştirmemiz lazım. Yönetimde adamınız varsa yatırım yapabilirsiniz. Yatırımcılara ilk önce ne kadar bağış yapabilirsiniz diye soruyorlar. Bunun adı haraçtır” dedi.

ŞEFFAF BELEDİYE OLACAK

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi gerçek anlamıyla Şeffaf bir belediye olacaktır diyerek sözlerine devam eden Tarhan, Kent Konseyi, gerçek işlevine kavuşturulacak, denetim ve proje üretim merkezi haline getirilecektir. Belediye hesapları, serbest muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası’nın denetimine açık olacaktır. Kent Planlamasında Mimar ve Mühendis Odalarımızın görüş ve katkıları alınacaktır. Doğal ve tarihi çevreyi korumak, insan haklarına olduğu gibi hayvan haklarına da saygılı olmak en temel hassasiyetimiz olacaktır “ dedi.

MUSİBETİ TEMİZLEMEK BORCUMUZDUR

CHP Milletvekili Hurşit Güneş, Cumhuriyet tarihi boyunda hiç karşılaşmadığımız bir hükümetle karşı karşıyayız. Başbakan’a soruyoruz ne var bu TIR’ın içinde? İnsani yardım var diyorlar. Suriye’de 160 bin kişi hayatını kaybetti. İçinizde çocuklarıyla kriptolu telefonla konuşan var mı? Ayıbı olan gizlisi olan evladını kriptolu telefonla arar. Bizlere bir görev düşüyor. Bu musibeti bu insanların sırtına çöreklenmiş keneyi temizlemek bizim boynumuzun borcudur” dedi.

 

 

“YEREL YÖNETİMLERİ SEPETLEYELİM”

Sözlerine devam eden Karayalçın, “Kocaeli’de 2 milyona yakın nüfus var ve ulaşım sistemi bu halde kötü. Kocaeli çok sorunlu bir il. Barajın suyu sapanca gölünden çekilerek karşılanıyor. Büyükşehir’in çok borcu var. Kocaeli il olarak devlete 12 vergi ödeyip 1 gelir alan bir il. İstanbul 8 verdi ödeyip 1 gelir alan bir il. Kocaeli İstanbul kadar bile devletten kaynak alamıyor. Yaptığın battı çıktı üst geçit ve koyun keçi. Bir şey yapmıyorsun. Sen git de biz yapalım. Kocaeli’yi yönetmeye talibiz. Kocaeli’nin imar sorunun ne halde olduğunu biliyoruz. Hiç bir şey yapılmadı çok kötü durumda. Bütün bunları düzeltmek için inançlıyız. Türkiye’nin başında olan ve bir elinde kir bir elinde kan olan kişiyi yollamalıyız. Kocaeli’de de bir şey yapmayan yerel yönetimleri sepetlemeliyiz” dedi.

KOCAELİ DÜNYA METROPOLÜ OLMALI

Proje tanıtımının ilçe belediye başkan adaylarıyla birlikte yapılmasını oldukça beğenen Murat Karayalçın, “Böyle bir çalışmaya ilk kez tanık oldum. Projelerin bu şekilde sunulması gerçekten çok doğru bir düşünce. Bu kararlılığın ve hazırlılığın ifadesidir. Bunu son derece önemsiyorum. Tahsin Tarhan benim çok yakın arkadaşımdır. Tarhan’ın özgeçmişi tam bir başarı öyküsüdür. Bu aslında bir sanayicinin kendi çabasıyla üretmiş oldukları, yaratmış olduğu değerlerdir” dedi. Projelerin hazırlanmasında katkısı olanları kutlayan Karayalçın, “Projelerden en çok Kocaeli için kullanılan ‘Dünya Metropolü’ ifadesinden etkilendim. En çok önemsenmesi gereken şey Kocaeli’nin dünya metropol olarak görülüp değerlendirilmesidir” dedi.

İL ÖZEL İDARESİ HAKKINDA…

AKP’yi tüm kentlerden göndereceklerini ifade eden Karayalçın, “Kentin var olan bütün olanaklarını harekete geçirmek gerekir. Gez Parkı’nda ortaya konulmuş olan eylem Türkiye’de de bu sürecin önem kazanacağını göstermektedir. Kocaeli bu sürecin içinde yerini alması gerekir” şeklinde konuştu. Kentinizde il özel idaresi kaldırıldı köy ve belde idareleri kaldırıldı. Büyükşehir yapısı getirildi. Bir tür federatif bir meclis. Böyle bir siyasi yapı var. İl özel idarelerini kaldırılmış olması valiliği 1864 yılından bu tarihe kadar sergilemiş olduğu işlevlerinin de son bulmuş olduğunun bir ifadesidir” dedi. Karayalçın, 31 Mart’ta Tarhan’ın danışmanı olarak hizmet vermeye geleceğini söyleyerek sözlerine son verdi.

TARHAN'IN 53 PROJESİ:

 

ÇEVRE DOSTU NİTELİKLİ SANAYİYİ TEŞVİK EDEN ÜRETEN KOCAELİ

1.Artık Kocaeli’ye ağır ve hantal sanayinin gelmesine izin vermeyeceğiz

2.Kocaeli Metropolü üretim ana planını yapacağız.

3.İstanbul’un istemediği sektörleri gönderdiği, deposu ve çöplüğü olmayacağız.

4.Kirlenmeyi önleyecek, doğanın kendi kendini temizlemesine yardımcı olacağız.

5.Topyekün çevre bilincini sağlamak ve kirliliği yok etmek için yatırımlar yapacağız.

6.Yapılması gerekenleri yapmayıp, kirlilik yaratanları ise affetmeyeceğiz.

BİR AFET SONRASI ÇABUCAK NORMALE DÖNEBİLEN DİRENÇLİ KOCAELİ

1.Doğal ve endüstriyel afetler ile insan kaynaklı felaketlerin meydana getirdiği kayıpları en aza indirmek için gereken ön hazırlıklar eksiksiz yapılacak.

2.Bir afet sonrası, yerleşim yerleri ve insanları çabucak normale dönebilmelerini sağlayacak yatırımlar yapılacak.

DUALARIMIZI EKSİK ETMEYEREK, AKIL VE BİLİMİ KULLANACAĞIZ

1.Yaşam alanlarını fay hattından uzaklaştırmak için teşvik sistemi oluşturacağız.

2.İnşaat projelerinin kişisel çıkarlar için değiştirilip, bilim dışı kalmasına izin verilmeyecek.

3.Ulaşım ana planını afet hazırlık çalışmalarına adapte edeceğiz.

4.Felaketleri önleyecek yatırımları bilimsel bir biçimde yapacağız.

UCUZ, RAHAT VE YAYGIN ULAŞIM SİSTEMİYOE ERİŞİLEBİLİR KOCAELİ

1.İlçe merkezleri, fabrikalar, organize sanayi bölgeleri, sosyal tesisler, hastaneler, okullar, üniversite kampüsleri, spor tesisleri, iskeleler, otogarlar ve havaalanına entegre Hafif Raylı Sistem.

2.Toplu taşımayı teşvik eden kısıtlamalı trafik ve ulaşım bonus sistemi.

3.Tüm ulaşım araçlarında geçerli aktarma haklarını içeren ekspreskart.

4.Yüksek alanlara dikey erişim için yamaç asansörleri ve teleferikler

5.İzmir Körfezi’nde kısa mesafeli karşılıklı seyreden deniz motorları.

6. Kısa mesafelerde ilçe içi etkin halk otobüsleri

7.Modern, güvenli ekonomik taksi sistemi.

8.Tarifeli seferleri ile etkin çalışan Cengiz Topel Havaalanı

9.Taşıt trafiğinden arındırılmış yaya öncelikli ilçe merkezleri

10.Kent merkezlerinin hemen yanında ücretsiz otoparklar.

TARIM, TURİZM, KÜLTÜR VE SANATLA İŞSİZLİĞİ YOK ETMİŞ KOCAELİ

1.Hindi, manda, süt. Yoğurt, alabalık, organik sebze ve meyve, fındık, kültür mantarı, ipekböceği, tütün, keten tohumu, sera çiçeği üretimlerini teşvik edeceğiz.

2.İzmit Pişmaniyesi, Kandıra bezi, Hereke halısı, Karamürsel sepeti, Çenesuyu, İzmit Simidi, Odun Kömürü gibi yöresel ürünlerimizi festivaller ile dünyaya tanıtacak ve ekonomik canlılık yaratacağız.

3.Her köyümüzün, tarihi eserleri, mimarisi, ürünleri, geçmişleri ve doğal özellikleriyle ilgili tanıtım materyalleri hazırlayacak ve köylerimize yerli ve yabancı turist gelmesini sağlayacağız.

4.Köylerimizin, temiz hava doğal gıda ve ruhsal terapi için cazibe merkezi olmalarını sağlayacağız.

5.Köylerimizde butik otel, pansiyon, oda kiralama gibi ekonomik turistik yatırımları teşvik edeceğiz.

6.Yerel ürünlerimizi pazarlayacak HALK A.Ş’yi kuracağız. Yerel ürünleri üreticisinden, yerinde ve hakkıyla sayın alan, bunları Kocaeli’nin her yerindeki Halk Marketler’de perakende olarak satan, kamu kurumları ve sanayi tesislere toptan pazarlayan fazlasını Kocaeli dışına ihraç eden bir anonim şirketi kuracağız.

7.Fuarcılık ve kongre turizmini etkinleştireceğiz. Kongre merkezleri yapacak, kongre turizmini teşvik edeceğiz. Fuarcılığı teşvik edecek, 12 ay ihtisas fuarları ile esnafa daha çok iş imkanı sağlayacağız

8. Atanmamış öğretmenleri, yüksekokul mezunu işsizleri kalkınma programlarımızda eğitmen olarak çalıştıracağız. Fuar- kongre merkezlerinde ve festivallerde gençlerimizin çalışmalarını sağlayacağız.

9.Uluslararası değişim programları ile gençlerimize yerinde yabancı dil öğreteceğiz.

10.Hasta- yaşlı bakım hizmetlerini Kocaeli’nin her köşesine yayacağız

11.At haraların, hippo terapi merkezi olmasını teşvik edeceğiz.

11.Sanatçıları, Kocaeli’nin güzelleşmesi için eser üretmeye teşvik edeceğiz. Tasarım atölyeleri kuraca, kent mobilyalarını kendimiz yapacağız.

12. Kandıra ve Gebze taşlarının üretimini teşvik edeceğiz. Kocaeli’nin parke taşı atölyelerini teşvik edecek ürettikleri ile sokaklarımızı güzelleştireceğiz.

KENTSEL YENİLEMESİNİ TAMAMLAMIŞ CAZİBE MERKEZİ KOCAELİ

1.Yerinde dönüşümü adil, anlayışlı, barışçıl ve gönüllülük esaslı bir proje haline getirdik. Bina, arazi ve mahallenin değeri arttığında vatandaş kazanmalıdır. İşte projenin adı Gönüllü Kentsel Yenileme.

1.Karayolları ile demiryolunu yer altına gömeceğiz. Gereken yerde, kenarlarını yükseltip, üzerlerini örterek onları görünmez hale getirip denizle bütünleşeceğiz.

2.İzmit Körfezi’nin doğusundaki alanı Kongre, Fuar, Festival, Dinlence Kompleksleriyle Uluslararası Turistik bir bölge Ekopark haline getireceğiz.

3.Sporla alakalı; İzmit’e Birç ve Bilardo, Derince’ye Çim Hokeyi, Körfez’e Akvaryum, Dilovası’na atış poligonu ve avcılık, Gebze’ye okçuluk ve atıcılık, Çayırova’ya otomobil sporları, Darıca’ya yelken ve su sporları, Kandıra’ya bisiklet ve motokros, Karamürsel’e güreş ve halter, Gölcük’e su altı sporları, Başiskele’ye tenis, eskrim ve dağcılık, Kartepe’ye binicilik ve atlıspor kompleksleri kurulacak.

4.İzmit’e kent ve kağıtçılık, Derince’ye demiryolu, Körfez’e petrol ve rafinecilik, Dilovası’na çevre, Gebze’ye sanayi ve teknoloji, Çayırova’ya otomotiv, Darıca’ya deniz ürünleri ve balıkçılık, Kandıra’ya tarım ve hayvancılık, Karamürsel’e tersanecilik, Gölcük’e ahşap heykel ve sanat, Başiskele’ye doğa, Kartepe’ye spor müzeleri açılacak.

DOĞANIN ENERJİSİNİ ÇEVRECİ VE EKONOMİK ENERJİYE DÖNÜŞTÜREN PAYLAŞAN KOCAELİ

1.Karamürsel, Gebze, Körfez ve Kandıra’ya kurulacak olan rüzgar tribünleriyle elektrik üreterek, Kocaeli halkının ucuz ve sürdürülebilir enerji kullanması sağlanacak.

2.Her yerde kullanacağımız güneş enerjisi ile tarımsal üretim ve şehir aydınlatmaları için gerekli enerjiyi ekonomik hale getirip doğanın verdiği nimeti Kocaelililere paylaştıracağız.

2.Yerin altında bulunan binlerce yıllık tarihi ve arkeolojik değerler ortaya çıkarılarak turizm değeri haline getirilecek.

3.Nadide meyvelerimizi ve ulaşılması zor yerlerde bulunan tabiat varlıklarımızı tanıtacak talan edilmelerine izin vermeyeceğiz.

3.Her mahalleye bir mahalle meydanı ve halk salonu yapılacak

4.12 ilçenin hepsine en az bir tane kent meydanı, alışveriş bölgesi, kongre merkezi, sanat sokağı, yörel ürünler ve lezzet sokağı, ağız ve diş sağlığı merkezi, üniversite fakültesi veya yüksekokul ile öğrenci yurdu, engelliler sosyal dayanışma merkezi, kadın birlikleri merkezi, yaşlı bakım merkezi ve huzur köyü, evcil hayvan barınağı ve hayvan hastanesi yapılacak.

EĞİTİME DESTEK VERİLECEK

1.Öğrencilerin başarı kriterleri ücretsiz ulaşımı sağlanacak.

2.Eğitim gereçleri ve kırtasiye malzemeleri desteği verilecek.

3.Modern ve sosyal öğrenci yurtları yapılacak.

4.Sanatçılara özgür ortamlar sağlayarak, atölye, mekan ve malzeme desteği verilecek.

5.Sanatçıların sanat eserleri Kocaeli’nin her köşesinde sergilenecek.

6.Her ilçede bir sanat galerisi olması sağlanarak, galeri kurmak isteyenleri teşvik edeceğiz.

7.Amatör spor kulüplerine destek verip, beden eğitimi ve spor akademilerinin mezunlarına istihdam yaratacak, her mahallede bir spor tesisi olması sağlanacak, özel sektörün, eğitim, sanat ve spora destek vermesi teşvik edilecek.

8. Kocaelispor’a Avrupa liglerinde oynaması ve adını dünyaya duyurması sağlanacak.

 

 

02 Mart 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

rumuz derbet - tasin beye cani gönülden kazan masını dilerim allah yolunu acık etsin inşallah kazanıcak

Yanıtla . 0Beğen 02 Mart 16:06
01

izmitlii - geliyorlar valla , gümbür gümbür . akp bitmiştir artık. benimde oyumtemiz siyasete

Yanıtla . 0Beğen 02 Mart 16:06
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR