Çevresel kirlilik obeziteye neden oluyor! Bundan arınmak için 9 önlem!

Kısacası toksik bir dünyada yaşıyoruz. Ancak bu çaresiz olduğumuzu göstermez. Aslında bu toksinlere daha az maruz kalmak ve vücudumuzun bu toksinlerd...

Kısacası toksik bir dünyada yaşıyoruz. Ancak bu çaresiz olduğumuzu göstermez. Aslında bu toksinlere daha az maruz kalmak ve vücudumuzun bu toksinlerden arınmasını sağlamak için pek çok şey yapabilirsiniz. İşte bunu yapmak için 9 öneri:

1- Mümkün olabildiğince organik gıdalarla beslenin, tarım ilaçlarıyla zehirlenmemiş sebze ve meyvelere ulaşmaya çalışın.

2- Cilt bakım ürünlerinin toksik olduğunun bilincinde olun. Paraben, petrokimyasallar, kurşun içeren kremler, güneş koruyucular ve kozmetikler kullanıldığında bunlardaki zararlı toksinler ciltten emiliyor. Yiyemeyeceğiniz maddeyi cildinize sürmeyin.

3- Cıva almaktan vaz geçin. Çok miktarda cıva içeren büyük balıkları yemekten kaçının.

4- Temiz, organik hayvansal ürünler tüketin. Otla beslenmiş, doğada yetişmiş hayvanların ürünleriyle beslenirseniz besi hayvanlarında kullanılan hormonlar ve antibiyotiklerden uzak kalmış olursunuz.

5- Suyunuzu filtre edin. Sudaki zehirli maddelerden arınmak için karbon veya reverse ozmos filtresi kullanın.

6- Vücudunuzun kendi detoks sistemini destekleyin. Bu amaçla günde 8 bardak su için, bol lif tüketin, egzersiz yoluyla terleyerek toksinlerden arının.

7- Vücudunuzun toksinlerden arınmasına (detoks) yardım eden yiyecekler tüketin. Günde 1 veya 2 porsiyon, brokoli, karnabahar, lahana, pazı, soğan, sarmısak  gibi kükürtlü sebzelerden (turpgiller) yiyin.

8- Vücudu arındırmaya (detoks) yardımcı destekler kullanın. Bunlar selenyum, çinko, C vitamini, B vitaminleri, alfa lipoik asit gibi desteklerdir.

9- Düzenli olarak egzersiz yapın ve terleyin. Egzersiz yaptığınızda ve vücut ısınız yükseldiğinde kan akışı artacak, bu da vücudun içsel ısısını cilde ulaştırır. Terlemek vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar. Sauna veya buhar banyosuna girerseniz sonrasında sıcak duşta sabunla fırçalanarak toksinlerin cildinizden atılmasını sağlayın.

Beslenme ve egzersiz her zaman için önemli olmuştur ancak günümüzde bunlar normal kiloda ve sağlıklı kalmak için yeterli olamıyor. Çevremizdeki toksinlere daha az maruz kalmak ve vücudumuza girenlerden de arınmak için yukarıdaki önerileri uygulayın.

Dr. Mark Hyman

 

Özet çeviri: Nurçin Çağlar

Sağlıklı Yaşıyoruz

Kaynak: http://drhyman.com/blog/2016/03/11/can-being-toxic-make-me-fat/?form_submit=already_subscribed


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR