Genç girişimcilere büyük teşvik

İzmit Belediyesi, İzmit Kaymakamlığı, Kocaeli Ticaret Odası (KOTO), KOSGEB ve Doğu Marmara kalkınma Ajansı (MARKA) tarafından organize edilen “Bende...

İzmit Belediyesi, İzmit Kaymakamlığı, Kocaeli Ticaret Odası (KOTO), KOSGEB ve Doğu Marmara kalkınma Ajansı (MARKA) tarafından organize edilen “Bende Girişimciyim” projesine ocak ayı başında start verildi. İzmit sınırları içinde 14 mesleki ve Anadolu teknik lisesinde eğitim gören 60 öğrenciye proje kapsamında 14 Eylül’e kadar eğitim verileceği belirtildi.

 

PROJENİN AMACI

Proje ile Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’ne bağlı okulların son sınıflarında okuyan öğrenciler için yeni iş imkânı oluşturmak, istihdama destek vermek, iş kalitesi ve üretkenliğinin artırılmasını sağlamak, iş gücü piyasasında yaşanan değişime uyum sağlama yeteneğini geliştirmek ve hayat boyu öğrenme alışkanlığının kazandırılması amaçlanıyor.

 

SERTİFİKA VERİLECEK

‘Bende Girişimciyim’ projesi ile son sınıfta okuyan öğrencilerden okul idarelerinin belirleyeceği 60 öğrenciye “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” sertifika verilecek. Projenin tanıtımı İzmit Kaymakamlığı’nda düzenlenen basın toplantı ile yapıldı. Toplantıya Kaymakam Ersin Emiroğlu, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, KOTO Genel Sekreteri Oktay Baltalı, KOSGEB Başkanı Ertuğrul Çetinkaya ve MARKA Genel Sekreteri Dr. Fatih Akbulut katıldı.

 

KALİTELİ ELEMAN

Basın toplantısında konuşan ve projenin önemine değinen Kaymakam Emiroğlu, Bu proje sanayimizi de destekleyecektir. Koordinasyonu İlçe Milli Eğitim yapacak. Sanayinin ihtiyacı olan kaliteli eleman yetişecek. İlimizde 14 meslek lisesinde eğitim veriliyor. Okullarda iş yeri açma belgesinin yanı sıra kredi alabilecekleri şekilde eğitim veriliyor. Bu bir başlangıçtır. Meslek lisesinden üniversiteye girme oranı azdır. Buralardan mezun olanlar sanayi kuruluşlarının aradığı eleman olacaktır” dedi.

 

GENÇ GİRİŞİMCİ MERKEZİ

Çalışmaya kentin dinamiklerinin destek verdiğini dile getiren Emiroğlu, şöyle konuştu: “Lise son sınıflardaki eğitim geliştirilecek” dedi. İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ise, gençlerin gerçek anlamda eğitim almalarının sağlanabilmesi için bu projenin mutlaka desteklenmesi gerektiğini dile getirdi. Doğan, “En yakın zamanda Genç Girişimciler Merkezi’ni hizmete açacağız” dedi.

 

CEVHERLER ÇIKACAK

İşini bilen girişimcilerin yetiştirilmesi gerektiğinin altını çizen Başkan Doğan, “Meslek liselerine yönelik ayrı bir çalışma yapılması iyi oldu. Bu şekilde kentin cevherleri de ortaya çıkacaktır” diye konuştu. KOTO Genel Sekreteri Oktay Baltalı da, “Bu konuda üzerimize düşeni yapacağız. Buradan çıkanlar üyemiz olacak” derken, MARKA Genel Sekreteri Fatih Akbulut ise, “MARKA olarak bu eğitimlerin maliyetini karşılayacağız. İnsanlarımız bir anda girişimci olmuyor. Bu kültür ancak eğitimle kazandırılabilir” dedi. KOSGEB Başkanı Ertuğrul Çetinkaya da açıklamasında projeyi desteklediklerini söyledi.

 

100 BİN TL KREDİ

Eğitim görerek belge alan öğrencilere mezuniyetlerinin ardından KOSGEB tarafından 100 bin TL kredi verilecek. İş yeri veya ofis çalışması yapmak istedikleri zaman İzmit Belediyesi tarafından yapılacak olan Genç Girişimciler Merkezi’nde yer verilecek. Öğrencilere 70 saat kurs verilecek. Projenin ilerleyen dönemlerde meslek lisesinin son sınıf müfredatına konulabileceği de belirtildi. Serkan BORLAK

19 Ocak 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR