Karakaş: Büyümenin türevi cari açıktır

Kocaeli Sanayi Odası’nın ağustos ayı meclis toplantısı dün odanın konferans salonunda gerçekleşti. Odanın gelir ve gider tablosu ele alınarak bütçesi...

Kocaeli Sanayi Odası’nın ağustos ayı meclis toplantısı dün odanın konferans salonunda gerçekleşti. Odanın gelir ve gider tablosu ele alınarak bütçesi görüşüldü. Bu ayki meclis toplantısına konuk olarak Star Gazetesi yazarlarından Prof. Dr. Eser Karakaş katıldı.

 

KAPASİTE KULLANIM ORANI YÜKSELDİ

Toplantıda konuşma yapan Zeytinoğlu, Kocaeli’de kapasite kullanım oranının bir evvelki yılın aynı ayına göre 0,8 puan ve bir evvelki aya göre 1,1 puan artış gösterdiğini söyledi. İlimiz genelinde Ramazan ayına rağmen bu artışı olumlu bulduğunu söyledi. Zeytinoğlu, “Kapasite kullanımındaki artışı mevsimsel nedenlerle ve ağustos ayında birçok fabrikanın duruşa geçecek olmasına bağlıyoruz” açıklamasını yaptı.

 

KATKI ARTIYOR

Temmuz ayı dış ticaret rakamlarına da değinen Başkan Zeytinoğlu, “Ramazan Bayramı dolayısıyla temmuz ayının kısalığına rağmen, bölgemizde gerçekleşen 1,8 milyar dolarlık ihracat bugüne kadar ulaşılmış en yüksek ihracat rakamıdır. İhracattaki bu artış ağustos ayı imalat duruşu öncesi otomotiv sektöründen kaynaklanıyor. Bölgemizin ülkemiz ihracatına katkısı giderek artıyor” ifadelerini kullandı.

 

BÜTÇEDE ARTIŞ

Haziran ayı bütçe oranlarından da bahseden Zeytinoğlu, “Haziran ayında bütçe gelirlerinde yüzde 10 ve harcamalarda yüzde 7,9 artış oldu. İlk 5 ayda ortalama yüzde 16 artan bütçe harcamaları haziranda yüzde 7,9 oldu. Bu artış, faiz harcamalarının yüzde 2,5 olmasından kaynaklanıyor. Bütçe giderlerinde enflasyonun üzerinde bir artış istemiyoruz. Vergi gelirlerindeki artış 2014 yılının ilk yarısında düşük düzeyde seyrediyor. İthalattaki daralma ile vergi gelirlerine katkısı azalıyor” şeklinde konuştu.

 

FUAR ŞEKLİNİ ALDI

Temmuz ayında ilimizdeki sanayi kuruluşlarının kapasite oranının yüzde 72,6 olduğunun altını çizen Zeytinoğlu, “Kocaeli’de kapasiteler bir evvelki yılın aynı ayına göre 0,8 puan ve bir evvelki aya göre 1,1 puan artış gösterdi. İlimiz genelinde Ramazan ayına rağmen bu artışı olumlu buluyoruz. Kapasitelerdeki artışın mevsimsel nedenlerle ve ağustos ayında birçok fabrikanın duruşa geçecek olmasına bağlıyoruz” dedi.

 

SANEK’14 KONUŞULDU

Aynı zamanda SANTEK’14 Fuar katılımları için son aya girildiğini belirten Zeytinoğlu, “Fuara henüz katılımını bildirmemiş tüm meclis üyelerimizin özellikle katılımını bekliyoruz. Fuara katılımınızı cazip kılacak olduğunu düşündüğümüz etkinliklerimiz son şeklini aldı" diyerek konuşmasına son verdi.

 

KARAKAŞ KONUK OLDU

Öte yandan KSO’nun meclis toplantısına bu ay Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Eser Karakaş konuk oldu. Karakaş, meclisteki sunumunda hukuk ve demokrasi kavramlarından söz etti ve ekonomik gelişmeler hakkındaki görüşlerini dile getirdi. Hukukun demokrasiden daha önemli olduğunu dile getiren Karakaş, “Demokrasi önemli bir kavram değildir. Önce büyüme ardından hukuk ve demokrasi beraberinde gelmektedir” dedi.

 

BÜYÜMENİN TÜREVİ TİCARİ AÇIKTIR

Sözlerine devam eden Karakaş, şöyle konuştu: “Büyümenin bir türevi ticari açıktır. Cari açık yaparak bir yere gelen birini görünce Türkiye büyüyor diyorum. Ticari açık yapan bir ülke spor yaparken terlemeye benzer. Ticari açık vermeyebiliriz, 2001 yılında Türkiye ticari açığı fazla verdi yüzde 9 oranında küçüldü. Mesele çok basit hızlı büyüyeceğiz, ticari açığı dış ülke ile finans edeceğiz” ifadelerini kullandı.

13 Ağustos 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR