Ali Demirci: Cumhurbaşkanı kim layık ise onu seçecektir

Kocaeli Üniversitesi’nde 10 yıldır idari görevlerde bulunan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Demirci, 30 Ekim tarihinde yapılacak olan rektörlük seçi...

Kocaeli Üniversitesi’nde 10 yıldır idari görevlerde bulunan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Demirci, 30 Ekim tarihinde yapılacak olan rektörlük seçimlerinde aday olduğunu açıklamıştı. Rektör adayları içerisinde iddialı isimlerden biri olan Ali Demirci, Radyoloji Ana Bilim Dalı’nda önemli başarılara da imza atmış bir isim. 19 yıldır Kocaeli Üniversitesi’nde akademik çalışmalar yapan Demirci, rektörlük seçimlerinde en yüksek oyu alacağı konusunda net ifadeler kullandı. Röportaj: Berfu SOYSAL

 

Projeleriniz nelerdir?

Bir defa üniversiteyi biliyorum ve 10 yıldır yöneticilikle uğraşıyorum. Üniversitenin tamamını iyi biliyorum, YÖK’ü biliyorum, dünya üniversitelerinin nereye gittiğini biliyorum. Yöneticilik bakımından zerre kadar şüphem yok.  Deneyimim sayesinde ve içinde bulunduğum işin mutfağından geliyorum. Bunun için buradayım. KOÜ, 77 bine yakın öğrencisi olan, kentimize özellikle sağlık açısından büyük hizmetlerde bulunan saygın bir üniversite. Siyasi iradenin de isteği doğrultusunda üniversite ve sanayi işbirliği planlarım var. Bu alanda deneyimlerimin ve planlarımın çoğunu harekete geçirebileceğimi düşünüyorum.

 

ÖĞRENCİ MERKEZLİ EĞİTİM

Öğrenci ilişkileriniz nasıldır?

Öğrencilerimle ilişkim değişik kademelerde farklı oluyor.  Mezuniyet öncesi ve mezuniyet sonrası iki tip öğrenci var. Yıllarca dekanlık yaptığım için öğrenci ile yakın ilişkilerde bulunan biriyim. Öğrencilerin, eğitimin merkezinde ve karar mekanizmasında olması gerektiğinin farkındayım. Mezuniyet sonrası kısımda ise asistan olarak görev yapıp aynı anda ihtisas yapan öğrencilerime de çok zaman ayırıp onlarla birebir çalıştığım için geri bildirimlerde memnuniyet yükseliyor. Ben onlarla çok zaman geçirdiğim için iyi bir düzeydeyiz.

 

Rektör olduktan sonra planlarınız nasıl olacak?

Üniversitenin akademik seviyesini yukarı çekmek gibi planlarım var. Master doktora programlarına ağırlık vermemiz lazım ama bu demek değildir ki 77 bin öğrencinin vebalini taşıdığımız için öğrenci merkezli eğitim için elimizden geleni yapacağım. Fiziki şartların geliştirilmesinden, sosyal yaşantının daha iyi olmasına, ulaşıma kadar birçok planım var ve öğrencilerimin dünya vatandaşı olması yönünde üniversite eğitiminin gerekli yetkileri vermesi için çalışacağız. Kitle eğitimi veren kamu üniversitesi olduğumuz için birinci misyonumuz eğitim olacaktır. Öğrencilere yönelik işlevler ilk önceliğimizdir.

 

KİMİN HAKKI İSE O KAZANACAK

Seçimlerin adaletli olduğuna inanıyor musunuz?

Sistemde genelde iki türlü rektörlük var. Dünyada birincisi yetkinlik üzerinden atama şeklinde diğeri ise öğretim üyelerinin doğrudan tercihi ile yapılan. Bizdeki bu sistem ikisinin arasında bir şey. Seçim YÖK ve Cumhurbaşkanı yetkisinde etkin oluyor. Benim bu konuda hiç bir sıkıntım yok. Diğer adayların da hepsinin hakkıdır. Sonuçta her aşamadaki sorunlar ve konular cumhurbaşkanı dahil, YÖK üyeleri dahil ve öğretim üyeleri dahil herkes vicdanı ve kurumu kimin daha ileriye götüreceği işlevlerine bakarak kararlarını vereceklerdir. İlk aşaması öğretim üyeleridir tercihlerini oy kullanarak belirteceklerdir. Cumhurbaşkanı ile tanışık olmanın belirleyici olduğunu düşünmüyorum. Cumhurbaşkanı hepimizin cumhurbaşkanı. Bence kim layık ise onu seçeceğini düşünüyorum. AK Parti’nin politikalarında da sandık sonuçlarını mutlaka göz önünde bulundurarak değerlendiriyorlar.

 

8 aday çok değil mi?

8 aday normaldir. 930 öğretim üyesinin olduğu büyük bir üniversitede rektörlerin 8 yılı bittiğinde bu kadar aday olur. Nitekim önceki seçimde yani Sezer Hanımın seçildiği seçimde 9 aday vardı. Kamu üniversitelerinde çok aday olması normaldir. Çünkü her profesörün hakkı vardır. Ben de o adaylardan biri olduğum için olumsuz yorum yapma hakkım yok.

 

BİRİLERİNE DAYANARAK BAŞARI OLMAZ

Başarılı olabilmek için birilerine yakın olmak gerektiğine inanıyor musunuz?

 

Tam tersi ben çocukluktan beri parasız yatılılarda okuyarak bir yerlere gelmiş, dünyanın en iyi üniversitelerinde bulunan hocalardan takdir görmüş biriyim. Bizim ülkemizde birilerine dayanarak başarı olmaz. Başarının gereği emek ve biraz da yetkinlikler kazanarak, çaba sarf ederek olur. Üreterek olur.

 

22 YILDIR HAZIRLANIYORUM

Ne zamandır rektörlük için hazırlanıyorsunuz?

Akademik kariyerime başladığım ilk günden beri hazırlanıyorum. 22 yıldır ufak ufak birikimler, yetkinlikler kazanarak. Son 10 yılda ise idari konularda yetkinliklerimi arttırdım. Çok ihalelerin sorumluluğu, dekanlık, başhekim yardımcılığı, rektör yardımcılığı bunlar hep bir hazırlık aşamasıdır. Diğer açıdan rektör adaylığı içinse kimse sorsanız beni mutlaka o listeye eklerler. Bir anket yapılsa en yüksek yüzde ile aday olacak listesinde ben görünürdüm. Hem idari deneyimim hem rektör yardımcılığım hem de yaptıklarım nedeni ile. Basın ile görüşmem ise Ekim ayında başladı.

 

İHTİYAÇLARA YÖNELİK PROJELER

Projelerinizi daha ayrıntılı bir şekilde açıklar mısınız?

Ben kentle birleşmek, öğrencilerimle eğitimin gerekliliklerini yerine getirmek istiyorum. Bunlar olması gerekenler ama beni daha çok heyecanlandıran akademik kariyerin daha yukarı çekilmesi. Bunları da açıklamak gerekirse bilimsel araştırma kaynakları oluşturmak ve geliştirmek . Mezuniyet sonrası eğitimin gelişmesi, program kalitelerinin yükselmesi, uluslararası işbirliğinin artması. Öğretim üyelerinin gelirini arttırıcı bir kaç projem var. İhtiyaçlara yönelikte projelerim var.

 

Seçimin yeterli olduğuna inanıyor musunuz?

Şimdi buna iki yönden bakmak lazım. Burada bir tek rektörlük seçimlerine bakmamak lazım. Bizim ülkemizde iki çeşit oluyor. Çoğu insan tarafından eksikleri olduğu söyleniyor. Sistemin handikapları çok mevcut sistemin iyi olduğunu söyleyemem ama yasa böyle ise biz de bu yolda yürüyoruz.

 

ÖNCELİĞİM ÖĞRENCİLER

Rektör Sezer Komsuoğlu’nun öğrencilere uzak olduğu konusunda dedikodular var siz ne düşünüyorsunuz?

Sezer Komsuoğlu’nun öğrencilerine uzak biri olduğunu düşünmüyorum. Sadece göstermediği için öyle yorumluyor.  Öğrencilerimiz genç oldukları için kanları kaynadıkları için huzuru bozulacak potansiyel olan durumlarında olmasını istemem. Ama önceliğim her zaman öğrenciler olacak.

 

Peki siz mi olacaksınız?

Bu seçimlerden en yüksek oyu alacağımı düşünüyorum.

 

Sizde ilk üçü açıklar mısınız?

Ben tek aday olarak kendimi görüyorum. Diğerleri de beni ilgilendirmez.

 

VİCDAN RAHATLIĞIYLA OY VERSİNLER

Son olarak söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Bünyesinde çalışmaktan gurur duyduğum Kocaeli Üniversitesi’nde yetkin ve eğitimli öğretim üyeleri de vicdanları ile kurum kim daha iyi ve ileri götüreceğini kanaat getirerek oy vereceklerdir. Ona da saygı duyuyorum. Vicdan rahatlığı ile kimin daha çok başarı getireceklerine inanıyorlarsa ona oy versinler.

 

ALİ DEMİRCİ KİMDİR?

1995 yılında Radyoloji Doçenti olarak Kocaeli’ye geldim. 19 yıldır Kocaeli Üniversitesi’nde çalışıyorum. Radyoloji bölümünü kurduk. Hala doktorluğa da devam ediyorum. Son 10 gün dışında radyoloji bölümünde hizmetimi sürdürüyorum. Beyin ve sinir hastalıkları dahilindeki bütün hastaların emar ve tomografilerini ben okuyorum. Bir yandan da uzun süredir yöneticilik yapıyorum. İki yıldır da Rektör Yardımcılığı yapıyorum.

23 Ekim 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

03

Gerçekçi.. - Evet kim layıksa o seçilecektir. Herkesin kendini layık görmesi doğal bir durumdur.

Yanıtla . 0Beğen 23 Ekim 18:00
02

kou - Soru: Projeleriniz nelerdir?

Cevap: Ben herşeyi biliyorum...

Sorulan soruya cevap vermeyen bir zihniyet nasıl rektör olur?

Yanıtla . 0Beğen 23 Ekim 18:00
01

umuttepe - ali hocaya yakışır bu rektörlük

Yanıtla . 0Beğen 23 Ekim 18:00
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR