SİAD’lar havaalanını geri istiyor

Kocaeli’de bulunan sanayici ve işadamı dernekleri KATSİAD’ın öncülüğünde bir araya gelerek Cengiz Topel Havaalanı’nda uçuşların durmasıyla ile ilgili...

BÜYÜT

Kocaeli’de bulunan sanayici ve işadamı dernekleri KATSİAD’ın öncülüğünde bir araya gelerek Cengiz Topel Havaalanı’nda uçuşların durmasıyla ile ilgili görüşlerini belirttiler. SİAD’lar havaalanının daha iyi bir şekilde tanıtılarak tekrar açılmasını istiyor

Ramada Otel’de Kartepe Sanayici ve İşadamları Derneği (KATSİAD)’nin öncülüğünde gerçekleştirilen toplantıya; Kocaeli Sanayici ve İşadamları Derneği (KOSİAD), Kocaeli Aktif Sanayici ve İşadamları Derneği (KASİAD), Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD), Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD), Marmara Sanayici ve İş Adamları Derneği (MARSİAD), Avrasya Sanayici ve İş Adamları Derneği (ASİAD) ve Atılımcı İş Adamları Derneği (ATİK)’nin başkan ve temsilcileri katılım gösterdiler.

“HAVAALANIMIZI GERİ İSTİYORUZ”
Cengiz Topel Havaalanı’nda uçuşların sona ermesiyle ilgili olarak bir araya gelen sanayici ve işadamları derneklerinin başkan ve temsilcileri havaalanının yeniden açılmasını istediklerini belirttiler. Aybey KAHRAMANLI
Konuyla ilgili olarak konuşan SİAD başkanlarının görüşleri şu şekilde;
KATSİAD Başkanı Celalettin Kırboz, “Bizler sorumlu olduğumuzu düşünerek başlattığımız çalışmalarla araştırma ve anket sonuçlarımızı elde ettik. Öncelikle buradan yapılan uçuşların tanıtım ve reklamlarının gerektiği gibi yapılmadığı sonucuna vardık. Dolayısıyla sadece Kocaeli’ye değil aynı zamanda Sakarya, Bilecik, Düzce, Zonguldak ve Bolu gibi çevre illere de hizmet verebilecek olan havaalanımızdan yapılan uçuşlar gerektiği gibi bu coğrafyaya tanıtılmamıştır. Bizlerin beklentisi hiç aralık vermeden alanımızın acilen uçuşlara açılmasının temin edilmesidir” dedi.


KASİAD Başkanı Baki Kahraman, “Hava ulaşımının çok önemli bir aktör olduğunu düşünüyorum. Ama Cengiz Topel Havaalanı’nın tanıtımında doğru bir planlama yapılmadığını da düşünüyorum. Sadece Kocaeli değil, Sakaryalı işadamı arkadaşlarımız da havaalanının kapatılmasından dolayı son derece üzgünler. Bir süre sonra bu ulaşım türü zorunluluk ve bir ihtiyaç haline gelecek” dedi.

ASİAD Kocaeli Şube Başkanı Arif Akifoğlu, “Sanayinin başkenti ve turizmin gelecekteki lokasyon merkezi olmaya aday bir il için bu yapılmamalıydı. Komşu illeri ve ilimizi kapsayacak şekilde çok büyük umutlarla açılan ve ömrü kısa olan havaalanımıza halkında pek desteği olmadı. Bunun bir yaşam tarzı olması için çalışmalıyız. Kafeleri, restoranları, alışveriş merkezleri ile bir grup çalışması da yapılmadı. Sabiha Gökçen gibi olabilir ve yapılmalı” şeklinde konuştu.

KOSİAD Başkanı Kubilay Kırman, “Cengiz Topel Havaalanı’nın hayat bulması için ciddi mücadeleler verdik. Yaşamaz diyenler oldu. Haklı çıkmalarını istemiyoruz. Hep birlikte yaşatmak zorundayız. Şehrin bir marka olması en büyük arzumuz. Ulaşım, sanayi, ticaret ve turizmi için olmazsa olmazdır. Kolay ulaşım gereklidir. Kocaeli Ankara’ya ve İstanbul’a yakın olan bir üstür. Doğu Marmara’nın parlayan yıldızı Kocaeli’dir. Bu konu da herkese görev düşmektedir” dedi.

TÜMSİAD Başkanı Erdoğan Yılmaz, “Kocaeli’ye beş yıldızlı oteller yapılıyor. Vergiler ödeniyor. Rekorlar kırılıyor. Ama tek havaalanı kapanıyor. Birlik ve beraberlik içinde bu havaalanının kapanmasına engel olmalı ve sorunu çözmeliyiz. Bunun için milletvekillerimiz, bakamınız ve yerel yöneticilerimizin de bir araya gelmesi gerekmektedir. Bu hata en kısa zamanda düzeltilmelidir” dedi.

MARSİAD Başkanı Bahri Odabaş, “Sıkıntılarımızı diyalog ve işbirliği ile atlatabiliriz. Bu durum için geç bile kaldık. Diyalog kuramadığımız için sıkıntı ve sorunları hep birlikte yaşıyoruz. Bu havaalanının kapatılmasını hazmedemeyiz. Bir sürü önemli şahsiyetimiz var. Panellerle, seminerlerle bunu herkese anlatabilmeli ve en kısa zamanda bir komisyon kurarak işe koyulmalıyız. Bunun iyi bir birliktelik başlangıcı olacağını ümit ediyorum” dedi.


KATSİAD Başkan Yardımcısı Bülent Bozkurt, “ Cengiz Topel Havaalanı birçok ilin havaalanından çok daha kullanışlı ve çok daha iyi durumda. Bunun iyi bilinmesi gerekir. Apronumuza aynı anda üç adet uçak yanaşabilmekte ve hizmet alabilmektedir. 24 saat aralıksız hizmet imkanımız vardır. Tüm seyrüsefer cihazları kullanılmaktadır. Mevcut tem otomatik iniş sistemleri tek bir tanesi hariç hepsi bulunmaktadır. Airless aletli iniş sistemi de ihale edilmiştir. 93 araçlık otoparkı vardır. Taksi durakları ve otobüs ulaşımı bulunmaktadır” dedi.

12 Nisan 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR