Kayın: İç güvenlik yasası, sivil sıkı yönetimdir

“HER ŞEY MUĞLAK” İlçe Başkanı Halil Kayın, iç güvenlik yasasına ilişkin şunları söyledi: “Bu kanun, kaldırılan 163 ve 312'nci maddeleri rahmetle ara...

“HER ŞEY MUĞLAK”

İlçe Başkanı Halil Kayın, iç güvenlik yasasına ilişkin şunları söyledi: “Bu kanun, kaldırılan 163 ve 312'nci maddeleri rahmetle aratacak türden bir yasa.  O yasalarda hiç olmazsa suçun tanımı vardı. Bu yasada ise suçlar kişilere ve iktidarlara göre farklı yorumlanabilecek özellikte. Her şey muğlâk. Yargının siyasallaşmasının alasını göreceğiz. İktidarı ele geçiren herkes,  kendi menfaati için yasayı Demokrasinin kılıcı gibi kullanabilecek. Bundan sonra savcı talimatı olmadan, amirden gelecek sözlü emirle istedikleri kişiyi gözaltına alacaklar. Haber vermeden 40 saat gözaltında tutacaklar. Neymiş, tutanak tutulup bir nüshası kodese tıkılan kişiye verilecekmiş. Verseniz ne fayda ki! Yeni yasaya göre  'saldıran' değil; saldırı hazırlığında olan, saldırıya teşebbüs edenler gözaltına alınacak. Caddede yürürken mimiklerinizden sizin eylem yapmaya gittiğinizi tahmin edip tutuklayabilecekler”

 

“VATANDAŞTAN KORKMAYIN”

Kayın “13 yıl önce adalet söylemleriyle iktidara gelenler bugün kendi menfaatlerini önceliyorlar. Askeri sıkı yönetimleri eleştirenler kendilerine bağlı sivil sıkı yönetim oluşturmaya çalışıyorlar. Çözüm Süreci’nin hükümetin çözülmesine neden olduğunu söylemiştik ama korkarak söylüyorum ki Çözüm Süreci ülkemizi çözülmeye götürüyor. Hükümet bir yandan bu süreci hızlandırırken bir yandan İç Güvenlik Yasası’nı çıkarıyor. Bu yasa bu kadar muhalefete rağmen neden zorla geçirilmek isteniyor? Çünkü hükümet seçime doğru ülkenin karışacağını düşünüyor, buna hazırlık yapıyor. Kendi yaptıkları işin sonucundan yine kendileri korkuyorlar” şeklinde konuştu.

 

Kayın sözlerinin sonunda “Vatandaştan korkuyorlar, kendilerini eleştiren işçileri işten attırıyorlar. Liseli çocuklardan korkuyorlar, hapse attırıyorlar. Sosyal medyada yapılan yorumları suç unsuru sayıyorlar. Daha yasa çıkmadan bunları yapanlar milletten tam güven istiyorlar. Süper Vali’lerle dilediklerini yapmayı amaçlıyorlar. Bu yasanın bu şekliyle kabulü imkansızdır” ifadelerine yer verdi.

11 Mart 2015 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR