Zeytinoğlu, piyasalardaki büyüme oranlarını değerlendirdi

İşadamları ile Çin’e yaptığı ziyaret’ten dönen KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu,“Piyasalardaki büyüme yüzde 8,8 ile beklentilerin üzerinde gerçekleşti” de...

BÜYÜT

İşadamları ile Çin’e yaptığı ziyaret’ten dönen KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu,“Piyasalardaki büyüme yüzde 8,8 ile beklentilerin üzerinde gerçekleşti” dedi.
 
Piyasalardaki gelişmenin son derece sevindirici ve olumlu olduğunu belirten Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Zeytinoğlu,“Üçüncü çeyrekte büyümenin yavaşlayarak da olsa devam edeceğini söylemek yanlış olmaz. Yıllık büyümenin de Hükümetin koyduğu yüzde 4,5 hedefinden fazla olacağı ortada. Ayrıca Türkiye, ikinci çeyrekte dünyanın ikinci en fazla büyüyen ekonomisi oldu.  İlk altı ayda ise yüzde 10,2 büyüme ile dünyanın birinci büyüyen ekonomisi durumunda” dedi.
 
CARİ AÇIK SORUNU
 “Özel sektör sabit sermaye yatırımlarının yüzde 33,5 büyümesi de dikkat çekicidir” diyen Zeytinoğlu, “ Cari açığın hız kesmesini bekliyorduk. Kurlardaki artış, cari işlemler açığını azaltmıştır. Ağustos ve Eylül aylarında da azalma devam edecektir” dedi. Bütçe açığındaki azalma ve Merkez Bankası’nın bu azalmaya istinaden düşük faiz uygulaması ile sıcak para girişini azaltması ve dolayısıyla TL’ye talebin azalması ile dövizin değer kazandığını söyleyen Zeytinoğlu,“Temmuz ayında cari açığın azalması sevindirici olmakla birlikte hala en önemli sorunumuzdur” diye ekledi.

14 Eylül 2011 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR