Gebze-İzmir otoyolu için kredi onaylandı

Toplam yatırım maliyeti yaklaşık 7,4 milyar dolar olan Gebze-İzmir otoyol projesinin finansmanın ilk aşamasında yer alan 8 Türk bankasına Deutsche Ba...

BÜYÜT

Toplam yatırım maliyeti yaklaşık 7,4 milyar dolar olan Gebze-İzmir otoyol projesinin finansmanın ilk aşamasında yer alan 8 Türk bankasına Deutsche Bank’ın da katılımıyla projenin bütünü için 5 milyar dolarlık bir refinansman paketi oluşturdu ve önceki finansmanda 7 yıl olan vade 15 yıla uzatıldı.

 

VADİ 15 YILA ÇIKTI

Konu hakkında edinilen bilgiye göre, yeniden finansman konusunda anlaşma sağlanırken, sözleşme de yakın zamanda imzalanacak. Bir bankacılık kaynağı, “Yeni finansman paketi 5 milyar dolara yakın, kredi vadesi 15 yıl olacak” derken, diğer bir kaynak ise yeni kredinin maliyetinin Libor artı 500 baz puan civarında olacağını söyledi.

 

İKİ GRUP HALİNDE

İzmit Körfezi geçiş köprüsünü de içeren Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu projesi; Gebze-Orhangazi ve Orhangazi-İzmir olarak iki faza ayrılırken, ikinci faz da kendi içinde Orhangazi-Bursa ve Bursa-İzmir olarak iki gruba ayrılmıştı. Her faz için ayrı finansman sağlanması planlanmıştı.

26 Aralık 2014 Kocaeli- Ekonomi


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR