Başiskele CHP, devrim şehitlerini anacak

ŞERİATÇI AYAKLANMA Mustafa Fehmi Kubilay, 1930’da öğretmen olarak İzmir'in Menemen İlçesi'nde asteğmen rütbesiyle askerlik görevini yaparken 23 Ar...

ŞERİATÇI AYAKLANMA

Mustafa Fehmi Kubilay, 1930’da öğretmen olarak İzmir'in Menemen İlçesi'nde asteğmen rütbesiyle askerlik görevini yaparken 23 Aralık 1930’da Derviş Mehmet'in başında olduğu bir grup şeriatçı tarafından kafası kesilerek vahşice öldürülmüştü. Katliamdan sonra açılan davada 37 kişi idam edilmiş, 41 kişiye çeşitli hapis cezaları verilmişti.

 

BAŞİSKELE’DE DÜZENLENECEK

23 Aralık Çarşamba günü saat 19.00’da Serdar Mahallesi Yavuz Caddesindeki İlçe binasında gerçekleştirilecek olan anma etkinliğinin konuşmacısı, çeşitli dergi ve gazetelerde yazı ve şiirleri yayınlanan ve 1999’da Broy Yayınları’ndan ilk şiir kitabı çıkan ve Merhaba Yayınları’nın kurucusu olup bir süre Düşünce Akademisi Dergisi Genel Yayın Yönetmenliği yapan ve halen de Atatürkçü Düşünce Derneği Darıca Şube Başkanı olan Ünal Karahasanoğlu.

 

SEVGİ VE SAYGI İLE

23 Aralık 1930’da Menemen’de seriatçılarca katledilen Asteğmen/öğretmen Kubilay, Bekçi Hasan ve Bekçi Şevki’nin katledildiği kara günü anma programı ile ilgili olarak İlçe Başkanı İrfan Keskin şu açıklamada bulundu: “23 Aralık 1930’da Menemen’de Cumhuriyete karşı ayaklanarak şeriat ilan etmesini ve kendilerine engel olmak isteyen Öğretmen Asteğmen Kubilay ve Bekçi Hasan ile Bekçi Şevki’yi katletmesini unutmuyoruz. Mustafa Fehmi Kubilay, Cumhuriyet’e sahip çıkmak uğruna canını ortaya koyarak, Türk ulusunun gönlünde yerini almıştır. ‘Kubilay’ gericiliğe karşı verilen savaşın simge ismidir.

Menemen’deki olayın üzerinden 85 yıl geçtiği halde ülkemizde gericilik tehlikesi devam etmektedir. Türkiye, benzer olayları Çorum’da, Kahramanmaraş’ta, Sivas’ta daha geniş katliamlar halinde defalarca yaşamış; Uğur Mumcu, Bahriye Üçok, Muammer Aksoy, Ahmet Taner Kışlalı, Abdi İpekçi, Turan Dursun gibi nice Atatürk devrimcisi şehit edilmiştir.

Kubilay’ın yeni harflerle eğitime karşı çıkan gericiler tarafından şehit edilmesinin ardından Atatürk yayınladığı taziye mesajında; ‘Kubilay Bey şehit edilirken, mürtecilerin gösterdiği vahşet karşısında, ahaliden bazılarının onlara alkışla destekte bulunmaları, bütün cumhuriyetçi ve vatanperverler için utanılacak bir hadisedir…’ demiştir.

İşte o gün orada alkışlayan zihniyet bugün hala varlığını sürdürmektedir

92 Yıllık partimiz Cumhuriyet Halk Partisi Atatürk ilke ve devrimlerinin güvencesidir.

Vatan sevdalısı başta eğitim-bilim çalışanlarımız olmak üzere tüm halkımız, bağnaz düşüncelerin, kişi, toplum ve devlet yaşamını etkilememesi için duyarlı olmalı, Türkiye Cumhuriyeti’nin hedeflerini gerçekleştirmesi yolunda ilerici atılımları ilk günkü bilinçle sürdürmelidir.

Bilinmelidir ki Cumhuriyetin kazanımları, Atatürk ilke ve devrimleri için tehdit oluşturan düşünce ve girişimler, ulusumuzun duyarlılığı ve sağduyusu sayesinde hiçbir zaman amaçlarına ulaşamayacaktır.

23 Aralık Çarşamba günü saat 19.00’da ilçe binamızda devrim şehidimiz Kubilay ve 2 güzel insanımızı şükranla ve minnetle anacağımız etkinliğimize tüm yurttaşlarımızı bekliyoruz” 

21 Aralık 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR