Kucağında bebeğiyle öldürülen kadının davasında karar çıktı

Olay geçtiğimiz Ocak ayında Kocaeli’nin Körfez ilçesi de meydana geldi. 22 yaşındaki Hümeyra Kormaz kucağında 7 aylık bebeği varken boşanmak üzere old...

Olay geçtiğimiz Ocak ayında Kocaeli’nin Körfez ilçesi de meydana geldi. 22 yaşındaki Hümeyra Kormaz kucağında 7 aylık bebeği varken boşanmak üzere olduğu eşi Sinan Korkmaz tarafından silahla vurularak öldürülmüştü. Olayla ilgili olarak Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın 4. Celsesinde karar çıktı. Eşini silahla vurarak öldüren Sinan Korkmaz’a hiçbir ceza indirimi uygulanmayarak ağırlaştırılmış müebbet cezası verildi. Karar sonrası Hümeyra Kormaz’ın annesi Nermin Dilaver gözyaşlarına boğuldu.

 

HÜMEYRA'NIN AİLESİ VE SANIK SİNAN KORKMAZ KATILDI

Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın 4. Cebesine Hümeyra Kormazın ailesi ve taraf avukatları ile tutuklu sanık Sinan Korkmaz katıldı. Hümeyra Kormaz’In ailesinin avukatı Güler Çetin, yazılı beyanlarını tekar ettiklerini belirterek, “ Sanık bu olay öncesinde maktule ve müvekkillere yönelik tehditlerde bulunmuştur. Hakkında önceden hapsen tazyik kararı olmasına rağmen tutuklanmamış olması nedeni ile bu olay meydana gelmiştir. Barışma amacı olduğuna ilişkin beyanlara katılmıyoruz. Yine Cumhuriyet Savcısının mütalaasındaki müvekkillere yönelik eyleme ilişkin talebine katılmıyoruz. Sanık Sadece maktule değil, tehdit olarak gördüğü müvekkillere yönelik olarak da öldürme kastı olarak  hareket etmiştir. Olaydan sonra hastaneye gitmiş olması bu amacını ortaya koymaktadır. Tahrikten yararlanma beyanlarının dikkate alınmamasını gerekir. İddianamede belirtildiği gibi cezalandırmasını talep ediyoruz” dedi.

 

ANNESİNİN OLUMSUZ TAVRI

Sanık Sinan Korkmaz’ın avukatı Nuran Dinç Akgün savunmasında “Cumhuriyet Savcısının mütalaasına katılmıyoruz. Müvekkilin aşamalardaki savunmalarını biz de tekrar ediyoruz. Dosyaya sunmuş olduğumuz whatsapp kayıtları da incelendiğinde müvekkilin savunmasında belirtildiği şekilde eşi ile barışma amacında olduğu, eşinin de ayını yönde düşünmesine rağmen eşinin annesinin olumsuz yaklaşımı sebebi ile yeniden bir araya gelemedikleri anlaşılmaktadır. Yine müvekkilinin diğer aile bireylerinin de olumsuz tavırlarına maruz kalmıştır. Yine bir olay sonrası karakol önünde eşinin ailesinin yakınlarının saldırısına maruz kalmasına rağmen şikayette bulunmuş ancak bir işlem yapılmamıştır. Duruşmada tanık sıfatı ile ifade veren polis memurunun kendiliğinden çağırılmadan ifade için gelmiş olması da yönlendirdiği açıkça ortaya koymaktadır. Olay tarihinde müvekkil maktulün amcasının tehditlerinden dolayı temin ettiği silah üzerinde olduğu halde eşi ile görüşmeye gitmiştir. Bu görüşme sırasında maktulün ağabeyinin kendilerini dinlediğini fark etmesi üzerine uyarılarda bulundu, gelişen olayda üzerinde bulunan silahını çıkardığı esnada hedef almadan mekanik arıza nedeniyle ateş almış ve olay meydana gelmiştir. Dava konusu olayda öldürme kastı yoktur. Zira müvekkil olay eşi ile görüştüğü sırada ayrıca kendisine telefon eden babası  ile görüşmüş, cep telefonu ile ablasıyla olağan şekilde mesajlaşmıştır. Müvekkilin hal ve tavrında öldürme amacı ile davranışları bulunmamaktadır. Olay sonrasında müvekkil pişman olduğunu dile getirmiştir. Mahkeme tarafından verilecek kararda savunmamızdaki hususların dikkate alınmasını talep ediyoruz" dedi.

 

ÖLDÜRME AMACI İLE GİTMEDİM

Sanık Sinan Kormaz son olarak, Olay günü eşimi almak için olay yerine gitmiştim. Ancak aldığım tepkilerden dolayı üzerime silah almıştım. Herhangi bir kimseye karşı öldürme amacı ile hareket etmedim. Nitekim silahta zaten 2 mermi bulunmaktaydı. Olaydan sonra hastaneye gitme amacım daha hızlı bir şekilde kaç bilmekti. Aşamalardaki savunmalarımı tekrar ederim. Son sözü sorulan Sanık Sinan Korkmaz, “ Olay sırasında benim üzerime gelmeseler de bu olay gerçekleşmeyecekti. Kasten gerçekleştirilmiş bir eylem değildi" dedi. Mahkeme heyeti hiçbir cezai indirim uygulamadan Ağırlaştırılmış müebbet cezası verilmesine karar verdi.  Mahkeme çıkışında Hümeyra Korkmaz’ın annesi Nermin Dilaver gözyaşlarına hakim olamayarak, “ Yüreği yanan anne benim. Çocuğu peşimde anne diyerek geziyor. Ben o çocuğa ne diyeceğim. O çocuğa ben bakıyorum. Allahın adaletine inanıyorum. O gereken insan kafasına kurşun sıkarmı. Madem öyle kendisine de sıksaymış ozaman” dedi.

05 Ekim 2016 Kocaeli- Asayiş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR