Babacan “Türkiye büyümeye devam ediyor”

  Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Mart ayı meclis toplantısı Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın katılımıyla Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirild...

 

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Mart ayı meclis toplantısı Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın katılımıyla Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Toplantıya Babacan yanı sıra Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Kocaeli AKP Milletvekilleri İlyas Şeker ile Zeki Aygün, İzmit Kaymakamı Osman Kaymak, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sezer Şener Komsuoğlu, AKP İl Başkanı Mahmut Civelek, KOTO Başkanı Murat Özdağ ve sanayiciler katılım gösterdi.

25 FİRMA TALEBİNE RAĞMEN

Ali Babacan gelmeden önce gündem maddelerinin görüşülmesi ile başlayan meclis daha sonra protokol konuşmaları ile devam etti. Faaliyet raporunu okumak için söz alan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Ali Babacan’ın katılımından dolayı duyduğu mutluluğu dile getirerek, Kocaeli’deki çarpıcı verileri paylaştı. Derince Limanı’nın satışının 25 firmanın talebine rağmen gerçekleştirilemediğini kaydeden Zeytinoğlu, şunları kaydetti:

KATMA DEĞERİ YÜKSEK ÜRETİM

“2014 yılında özelleştirme imkanlarının zor olduğunu görmekteyiz. Önümüzdeki dönemlerde yatırım kararlarını öteleyebileceğini düşünüyoruz. Derince Limanı’nın özelleştirilmesine ilişkin bir rapor hazırladık. Sizlere takdim edeceğiz. Kocaeli olarak büyük ve stratejik yatırımlarda teşvik alabiliyoruz. İhracatta yukarı yönlü bir artış var. Önümüzdeki yıllarda daha çok ihracatı hedefleyen katma değeri yüksek üretim yapma arzusundayız”

 TÜRKİYE’NİN EKONOMİK TABLOSUNU ÇİZDİ

Zeytinoğlu’nun konuşması ardından söz alan Ali Babacan herkesi selamlayarak, Türkiye’nin ekonomik tablosunu aktardı. Bankacılık sektörlerinin sıkıntılarını aşamadığını dile getiren Babacan, “Avrupa hala bir numaralı ihraç pazarımız. Dünyada olup biteni yakın takip etmemiz gerekiyor. Türkiye’nin dış algısı çok önemli. Kendi piyasalarımızdaki etkinin dışarıdan kaynaklandığını görüyoruz” dedi.

İLERİYİ HESAP ETMEK GEREK

Türkiye’nin tüm olumsuzluklara rağmen büyümeye devam ettiğini, istihdamın arttığını kaydeden Babacan, “Çalışan sayısı Türkiye’de 6 milyon arttı. İş gücüne katılım oranı da arttığı için işsizlik oranları aynı oranda devam etmiyor. Her ekonomide büyüme önemli. Büyümenin kalitesi de önemli. Sadece sayısal boyuta bakmıyoruz. Hep ileriyi hesap etmek gerek. Siyasette de kısa vadeli bakış açıları hakim oluyor” şeklinde konuştu.

DOĞRU EKONOMİK POLİTİKALAR

Büyümenin adil bir refah olarak topluma yansıdığını vurgulayan Ali Babacan, “Her alanda aklımızdan her geçeni uygulayamazsak da dikkatli tutum seyrediyoruz. Doğru ekonomik politikaları uygulamak gerek. Siyasi istikrar son derece önemli. Güven ise olmazsa olmaz. Güven ortamını zedeleyecek her türlü teşebbüsün önüne geçilmeli. Gerçekten ileri bir ekonomi istiyorsak çok güvenilir yargı sistemine sahip olmalıyız” dedi.

12 Mart 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR