Ellibeş: Hizmetlere farklı bir pencereden bakmak istiyoruz

Kocaeli Üniversitesi, Gölcük Belediyesi ve Gölcük Kent Konseyi işbirliği ile yürütülen Gölcük Vizyon 2023 Projesi’nin 1. dönem sonuç raporları, Kazıkl...

BÜYÜT

Kocaeli Üniversitesi, Gölcük Belediyesi ve Gölcük Kent Konseyi işbirliği ile yürütülen Gölcük Vizyon 2023 Projesi’nin 1. dönem sonuç raporları, Kazıklı Kervansaray’da düzenlenen toplantıda açıklandı. Toplantıya Gölcük Kaymakamı Adem Yazıcı, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, öğretim üyeleri ve görevliler katıldı. Kaymakam Yazıcı yaptığı konuşmada, “Devletimizin üst kurumlarının içinde yer alan alt bileşenler olarak ortak hedefimiz, 2023'de daha modern ve demokratik bir ülke olmaktır. Elbette bu amaca ulaşmak daha gelişmiş, daha kalkınmış, daha üretken bir Türkiye vizyonu sergilemek istiyoruz. Daha demokratik bir Türkiye'nin yolu da topyekun kalkınma, topyekun hareket etmekten geçiyor. Gölcük Belediyesi güzel bir proje başlattı. Bu projede Kocaeli Üniversitesi’nin de yer alması son derece anlamlı bir durum” dedi. Başkan Ellibeş ise su, kanalizasyon ve yol gibi klasik hizmetlerin dışında da vatandaşa hizmet sunmak istediklerini söyledi.
 
BİLİMSEL KANIT
Alt ve üst yapı konusunda ilçenin eksiklerini her geçen gün azalttıklarını kaydeden Başkan Ellibeş, bu tür hizmetlerin rutin olarak devam eden işleri olduğunu belirtti. Belediyecilik hizmetlerine farklı bir pencereden bakmanın gayreti içinde olduklarına işaret eden Başkan Ellibeş, “Bu ilçeye sosyal, kültürel ve sanatsal anlamda neler katabiliriz? Buna cevap bulma gayreti içindeyiz. Gölcük Belediyesi’nin tarihinden bugüne nasıl evreler geçirdiğini görmek istiyoruz. Dilden dile dolaşan bazı söylentileri bilimsel anlamda kanıtlamak istiyoruz. Bu çalışmaları iki aşamada yapıyoruz. Çalışmanın bir kısmı 2014'e kadar tamamlanacak. Diğer kısmı ise 2023'de tamamlanacak. Bu kapsamda dört tane konu başlığı öne çıkmıştı. Bunlardan biri de kent kimliği ile ilgiliydi. Bu çalışmanın bilimsel araştırmalar eşliğinde devam etmesinin güvenilirliğini artırıyor. Gölcük kentinin kuruluşundan bugüne kadar geçirdiği evrelerin hepsi ortaya konacak. Araştırmalar devam ediyor tabii. Bu bir başlangıç. Çıkan sonuçlar kitap olarak kentin istifadesine sunulacak” diye konuştu.
 
TARİHE ÖNEM
Proje kapsamında çok sayıda tarihi eserin ortaya çıkacağına inandığını bildiren Başkan Ellibeş, “Bu ilçede, şu an içinde bulunduğumuz Kazıklı Kervansarayı gibi çok sayıda tarihi eser var. Biz bunları ortaya çıkarmak için elimizden geleni yapacağız” şeklinde konuştu. KOÜ Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Tülin Bozkurt ise kentlerin insanların farklı yaşama dürtüsünden doğduğunu, bu şekilde ortaya çıktığını ifade etti. Bozkurt, “İnsan olmanın bir öğesidir kent. Ne yazık ki bu coğrafyada artık bütün kentler birbirine benziyor. Kentler birbirlerine benzemek için yarışıp tek tipleşirken şekillerini kaybediyor. Oysaki bir kenti ayırt eden tek şey çehresi ve dizaynıdır. Yaklaşık 7 ay önce çalışmaya başladık. Projemiz kapsamında Gölcük'te saha çalışmaları yaptık ve Osmanlı arşivlerini inceledik. Gölcük tarihte bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış. Şu an elde ettiğimiz çok sayıda bulgu bunu gösteriyor” açıklamasında bulundu.

06 Ekim 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR