Çeker: Sözleşmeli çalışmaya hayır

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Sağlık Bakanlığı’nda istihdam edilmek üzere 17 bin 575 sağlık personeli alımının 4/B sözleşmeli statü...

BÜYÜT

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Sağlık Bakanlığı’nda istihdam edilmek üzere 17 bin 575 sağlık personeli alımının 4/B sözleşmeli statüsünde alınacak olmasına tepki gösterdi.

Sağlık Bakanlığı, bakanlık bünyesinde istihdam edilmek üzere 4/B statüsünde (sözleşmeli) toplam 17 bin 575 sağlık personelinin alınacağını açıkladı. Yeni alımların kadrolu değil de 4/B’li sözleşmeli olarak yapılması hem adayların hem de sektörde örgütlü sendikaların tepkisini çekti. Konuyla ilgili açıklama yapan Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, “Farklı istihdam modellerinin uygulanması, çalışanlar arasında mali, sosyal ve özlük hakları açısından uçurum oluşmasına neden olmuştur. Çalışma koşullarını ve iş barışını direk olarak etkilemiştir. Aile bütünlüğünün bozulmasından, sözleşmeli bayan çalışanların bir anne olarak yaşadığı negatif ayrımcılığa kadar pek çok konuda problem teşkil eden bu uygulamanın tamamıyla ortadan kaldırılması gerekmektedir” dedi.

SEÇİM YATIRIMI
“Sözleşmeli çalışanlardan yükselen feryat Bakanlık yetkililerince bilinmesine rağmen, sözleşmeli personel alımında ısrar edilmesine anlam veremiyoruz” diyen Çeker, açıklamasına şöyle devam etti “Sözleşmeli personel alımı göz göre göre yeni mağduriyetlere ve yeni sorunlara yol açacaktır. Siyasi irade ve yetkililere çağrımız sözleşmeli personel alımının tamamen ortadan kaldırılmasıdır. Yeni personel alımlarında yine 4/B maddesine göre personel alımı yapılması hükümetin gerçek iradesini ortaya koymuştur. Bir kez daha görülmüştür ki hükümet yanlışta ısrar etmektedir. 632 sayılı Kanun Hükmündeki Kararname’nin bir seçim yatırımı olduğunu tescillemiştir. Sağlık Bakanlığı çalışanların problemlerini çözmek yerine problem kaynağı sözleşmeli personel alımına devam etmekten derhal vazgeçerek kadrolu personel almalıdır.”

18 Temmuz 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR