Halıdere Taş Ocağı için mahkemeye gidildi

Büyükşehir Belediyesi’nin eylül ayı olağan meclis oturumu Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde yapıldı. İbrahim Karaosmanoğlu’nun başkanlık ettiği toplant...

Büyükşehir Belediyesi’nin eylül ayı olağan meclis oturumu Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde yapıldı. İbrahim Karaosmanoğlu’nun başkanlık ettiği toplantıyı Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt ve yönetim kurulu üyeleri de izledi. Başkan Kurt’un Kurban Bayramı’nda belediye tarafından ücretsiz taşımanın kaldırılması istendi. Toplantıda ayrıca AKP’li Oya Tunçel tarafından 30 Ağustos-5 Eylül tarihleri arasında Rusya Federasyonu ve Gürcistan’a yapılan ziyaretler hakkında bilgiler verdi.

 

ÖZAK’TAN YILMAZ’A SUÇLAMA

Zaman zaman sert tartışmaların yaşandığı toplantıda önemli konular da ele alındı. Belediyeye proje yapımı ile ilgili danışmanlık hizmeti alımı ile ilgili olarak yapılacak ihale ile ilgili olarak CHP’li Hüseyin Yılmaz’ın 3 milyon 995 bin TL danışmanlık ücreti talep edildiğini açıklamasına Başkan Vekili Zekeriya Özak, “İhale yapılmadan bedeli açıklamak suçtur” diyerek tepki gösterdi. Başkan Karaosmanoğlu da projelerin yapımı ile ilgili danışmanlık hizmetinin gerekli olduğunu savundu.

 

“CAMİDEN PARA TOPLAYIN”

Öte yandan Plan ve Bütçe Komisyonu’nun, Körfez Belediyesi’ne bütçe aktarmasına CHP’liler şerh kondu. Son 5 ay içerisinde Körfez Belediyesi’ne bütçe aktarıldığına dikkat çekilirken, camilerde cuma günleri para toplanmasını istenildi. Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran ve Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da durumun yasal olduğunu dile getirdi.

 

GÖLCÜK'TE KENTSEL DÖNÜŞÜM

Gölcük Merkez Mahallesi’nde Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi çalışmasına CHP’den muhalefet geldi. Konu hakkında konuşan belediye başkanı Mehmet Ellibeş, “Bu yerler hakkında sunum yapılan CHP’liler destek verdi. 3 bölge de çalışma için danışmanlık ihalesi açıldı. Yerinde dönüşüm olacak. Planda değişiklik için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onayı gerekiyor. Kamu İhale Kurumu’na ihale açılması için GÖLAŞ firmasına yetki verilmesi teklifinde bulunduk. Şirketimiz Sayıştay denetimine açıktır” dedi.

 

AKP’NİN OYLARIYLA KABUL

CHP’li Hüseyin Yılmaz ise, “Kentsel dönüşüme karşı değiliz. Gölcük meclisine madde eksik getirildi. Meclis tarafından GÖLAŞ denetlenemez” diye konuştu. Madde AKP’lilerin oylarıyla kabul edildi. İzmit Cedit Mahallesi’nde 126 dönüm alanda yapılacak kentsel dönüşüm çalışması da CHP’nin şerhine rağmen yine AKP’nin oylarıyla kabul edildi. Öte yandan Darıca’daki dinlenme tesisindeki taşınmazların Darıca Belediyesi’ne kiralanması kabul edildi.

 

TAŞ OCAĞI İÇİN MAHKEMEYE GİTTİK

Gölcük Halıdere’de bulunan taş ocağı hakkında verilen soru önergesine yanıt veren Başkan Karaosmanoğlu, “Bu ocağın kapanması için Bakanlık kararını yargıya taşıdık. Verilen karar içimize sinmiyor. Doğdu bir yer değil. Vatandaşımız haklı. Ben şehircilik açısından bakıyorum. Dağ eriyor. Suadiye’de ocak vardı, Vali Bey’e rica ettik. 3-4 yılda ancak kapandı. Bir daha rehabilite edilmesi mümkün değil” dedi.

 

“30 YILDA ANCAK KAPANIR”

Karaosmanoğlu, şöyle konuştu: “Arslanbey’de bulunan Özyapı’nın çalışmaları da kabul edilmiyor. Halıdere’deki taş ocağı kaldırılsa bile bölge 30 yılda ancak kapatılır ve kendine gelir. Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’na bu durum hakkında gereken yazıları gönderdik.”

 

BARLAR SOKAĞI SORUNU

CHP ve MHP tarafından tramvay projesi hakkında verilen soru önergesine Başkan Karaosmanoğlu, “Burada bulunan esnaf ile defalarca görüşüldü. Kendilerine teknik olarak planlama olarak yardımcı olacağımızı söyledik. Orada esnafın tamamı değil, çalışma güzergahına gelen yerler yıkılacak. Yer bulmaları noktasında yardımcı olacağız” dedi. KEYDER Başkanı Yusuf Ziya Tom ise, “Yıkılacak binaların durumu hakkında net bir çözüm yoktur. Yer gösterilmesi bekliyoruz” diye konuştu. Başkan son olarak miting alanının yerinin değişeceğini, bunun kararının İçişleri Bakanlığı tarafından verileceğini dile getirdi. Serkan BORLAK

17 Eylül 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

03

İzmitli - Her şeyleri rant,Vatandaşı düşünen yok!..(Halıdere taş ocağı ve Sürekli yükseltilen yollar!)

Bu taş ocağı para kazansın diye yol yapılırken veya onarılırken yollar illaki her defasında yükseltiliyor!..yani yola stabil malzeme (çakıllı malzeme)seriliyor her defasında..Bizim köyün mezarlığının yanından geçen yol daha öncede doldurulup yükseltilmişti,geçen aylarda tekrar yol yapımında stabil malzeme dökülerek yükseltildi.Yol mezarlık girişinden çok yüksek oldu bu nedenden!..

Aynı durum çarşıdada yapılıyor yol yükseltildiğinden bazı dükkanlar yol altında kalıyor veya yol dükkan girişinden yüksek oluyor..Vatandaşı insanları düşünen yok!..sırf bu firmalar para kazansınlar diye her defasında yollar yükseltiliyor…Aklıma geldi Ford sapağındaki köprünün korkuluklarına yandan bakın,eski Gölcüklüler bilir yolların eski seviyelerini…her seferinde yollu yükseltmekte ne oluyor hırsız rantçılar,sonunuz hiç iyi olmayacak.

Yanıtla . 0Beğen 17 Eylül 17:34
02

Halıdere - Sn.Başkan Halıdere de 20 Eylülden sonra taş ocağı varsa oy yok.

Yanıtla . 0Beğen 17 Eylül 17:34
01

Ali - Taşocağı konusunda ne kadar samimi olduğunuzu/olduğumuzu çok yakında göreceğiz/göreceksiniz.

Yanıtla . 0Beğen 17 Eylül 17:34
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR