Kuşkan’dan Vali Topaca’ya yargıya müdahale suçlaması

CHP Kocaeli İl Başkanı Yalçın Kuşkan, Kocaeli Adliyesi hakimlerinden Mesut Erbaş’ın Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na şikayet edilmesini konusunda...

BÜYÜT

CHP Kocaeli İl Başkanı Yalçın Kuşkan, Kocaeli Adliyesi hakimlerinden Mesut Erbaş’ın Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na şikayet edilmesini konusunda yaptığı açıklamada, Kocaeli Valisi Ercan Topaca’yı yürütmenin yargı üzerinde baskı yaratmasına alet ve yardımcı olmakla suçladı

CHP Kocaeli İl Başkanı Yalçın Kuşkan, “Yürütme, yargı üzerinde baskı yaratmak istemekte. Hakimlerin verecekleri kararları etkilemek için HSYK soruşturması açılmakta ve böylece hakimler sindirilmeye çalışılarak çok tehlikeli bir oyun oynanmakta” dedi.

POLİS SAVCI, BİLİRKİŞİ HAKİM OLMUŞ
Kuşkan, “Geçtiğimiz Şubat ayı içinde halkevleri üyesi 19 genci izinsiz eylem yapmaktan gözaltına alan polis memurları, gençleri Cumhuriyet savcısına getirmiş savcı da 11 kişiyi o an serbest bıraktıktan sonra geriye kalan 8 kişinin tutuklanması istemiyle mahkemeye sevk etmişti. 8 zanlıyı serbest bırakması sonucu hakime eleştiri getirdiği ileri sürülen polislere çıkışan hakim Mesut Erbaş, ‘Polis savcı, bilirkişi hakim olmuş. Ne diye bu insanları bana getirdiniz’ şeklinde konuşması üzerine polis memurları bir tutanak tutarak hakim Mesut Erbaş’ın kendilerine hakaret ettiği iddiasıyla Cumhuriyet Savcılığı’na şikayette bulunmuşlardı. Cumhuriyet Savcılığı da olayın boyutunun kendilerini aştığı düşüncesiyle konuyu vilayet makamına taşımış ve olayın valilik aracılığıyla HSYK’ya kadar şikayet konusu olarak gitmesini sağlamıştı” dedi.

YARGI ÜZERİNE TEHLİKELİ OYUN OYNANIYOR
Ortada çok tehlikeli bir durum olduğunu dile getiren Kuşkan, “Bir vali her ne sebeple olursa olsun böyle bir kararı verdiği zaman sonuçlarının ağır olacağını görmeliydi. Bu da hakimler ve dolayısı ile yargı üzerine oynanan tehlikeli bir oyunun varlığını gösteriyor. Böylece yürütme; hakimler ve yargı üzerinde kurmak istediği baskıyı kurmak için çalışmaya başlamış oluyor. Bu oyunun, tehlikelerinin farkına varamayanlar var. Sayın valinin HSYK’da yakın bir arkadaşı olduğu için girişimde bulunduğu iddiaları var. Son zamanlarda yaşanan bu olayları Kocaeli basınının dikkatine sunuyorum” şeklinde ağır eleştiri içeren bir açıklama yaptı.

T.C.’NİN KALDIRILMASINI İSTİYOR
Son günlerde Türkiye gündemine damgasını vuran ‘T.C.’ konusu hakkında da açıklamada bulunan Kuşkan, “Kartepe Müftüsü İsmail Gülşen’in Avluburun Köyü kız Kuran Kursu tabelası üzerinde bulunan T.C. ibaresine takık olduğunu öğrendik. Bu T.C. ibaresinin kaldırılması konusunda Camii Koruma Derneği yetkililerine baskı yaptığı konuşuluyor. Biz de cami derneği yönetimine şunu tavsiye ediyoruz; Bu müftü hakkında soruşturma açılması için başvuru da bulunmalarını istiyoruz” dedi.

IŞIK’IN TESPİTLERİ DOĞRU
Aynı zamanda TBMM Milli Eğitim Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanlığı yapan AKP Kocaeli Milletvekili Fikri Işık’ın geçtiğimiz gün KYÖD’e yaptığı ziyarette imam hatiplerinin önünü CHP açtığını söylemesini değerlendirerek, “Değerli dostumuz Milletvekili Fikri Işık’ın CHP’nin gerçek kimliğini görmesini büyük bir dikkatle izledik. Fikri bey KYÖD’de ilk kez doğruları ifade etmiş. Türkiye Cumhuriyeti’nin islamiyetle olan gerçek ilgisinin bilinmesi açısından sevindirici bir gelişmedir. Dinle ilgili tüm gelişmelerde ve organizasyonlarda CHP’nin imzası vardır. Ama aslında bu hep pozitif olmuştur. Fikri Işık’ın açıklamaları doğru tespitler ve doğru söylemlerdir” dedi.
Haber:Aybey KAHRAMANLI

01 Mayıs 2013 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR