Prof. Şükrü Hatun KOÜ’den ayrıldı

16 Mayıs tarihi itibarıyla istifasını kuruma veren Hatun, şahsi twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Koç Üniversitesi’nde görev yapmaya başlay...

16 Mayıs tarihi itibarıyla istifasını kuruma veren Hatun, şahsi twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Koç Üniversitesi’nde görev yapmaya başlayacağını dile getirdi.

 

PROJESİNİ HAYATA GEÇİRECEK

Hedeflerini de yazdığı bir veda mektubu ile yakınları ile paylaşan Prof. Şükrü Hatun, İstanbul’da bir çocuk hastanesi ve bir çocuk diyabet merkezi yaratma misyonundan vazgeçmeden mesleğini sürdürmek istediğini dile getirdi.

 

 

PROF. DR. ŞÜKRÜ HATUN KİMDİR?

Kütahya’nın Domaniç ilçesinde 1959 yılında doğdu. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni 1983 yılında bitirdikten sonra Adıyaman 2 Nolu Merkez Sağlık Ocağı’nda pratisyen hekim olarak zorunlu hizmet görevini yaptı. Sağlık Ocağı hekimliği sırasında Adıyaman Ağızdan Sıvı Tedavisi Eğitim Kampanyası ve 1985 Türkiye Aşı Kampanyası Adıyaman Sorumluluğu çalışmalarında bulundu.

 

Dr. Sami Ulus Çocuk Hastanesi’nde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanlık Eğitimi, Hacette Üniversitesi Çocuk Hastanesi’nde Çocuk Endokrinoloji Yan Dal Uzmanlık eğitimi aldıktan sonra 1994 yılında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları doçenti oldu. 1991 yılında Ulusal Diyabet Programı ve Çocukluk Çağı Diyabeti Grubunun Oluşturulma Çalışmaları, Diyabetli Çocuklara Ücretsiz İnsülin Sağlanması Konusunda Çalışmalar, “Çocuklar İçin Ücretsiz Sağlık hizmeti Yasası” Çalışmaları ve Türkiye’de Hasta Haklarının Geliştirilmesi Çalışmaları’nı da yürüttü.

 

Ekim 1995’de Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nda Öğretim Üyesi olarak göreve başladı. Diyabet Araştırma ve Uygulama Derneği İzmit Şubesi’nin başkanlığını yürüten Hatun, 1997 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Bilim Dalı’nı kurdu. 1999 yılının Aralık ayında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Profesörü olan Şükrü Hatun, halen KOÜ Umuttepe Kampüsü’nde bulunan Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Bilim Dalı’nda görev yapmaktadır. Prof. Hatun 1996 yılından beri diyabetli çocuklar için diyabet kampı düzenleyen ekibin sorumlusudur, ayrıca diyabetli çocuklar ve aileler için çeşitli eğitim kitapları yazmış veya çevirmiştir.

 

Son yıllarda çocukluk çağı diyabeti, D vitamini yetersizliği, çocukluk çağında metabolik sendrom konularıyla uğraşmaktadır. Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan “1 milyon bebeğe D vitamini” projesine aktif olarak katkıda bulunan Prof. Hatun, ayrıca “yoksulluk ve çocuklar üzerine etkileri” konusuyla uğraşmaktadır.

 

Mesleki ve bilimsel kuruluşlardan Milli Pediatri Derneği Kocaeli Şubesi, UNICEF Milli Komitesi Derneği Kocaeli Şubesi, International Diabetes Federation (IDF), Çocuk ve Adesan Diyabetikler Derneği, Pediatrik Endokrinoloji Derneği, Diyabet Araştırma ve Uygulamaları Derneği, Türkiye Diyabet Tedavi ve Eğitim Vakfı, Sağlık Bakanlığı Ulusal Diyabet Programı Danışma Kurulu, International Society of Pediatric and Adolescent Diabetes (ISPAD), Avrupa Çocuk Endokrinoloji Birliği, Türk Tabipleri Birliği Kocaeli Tabip Odası, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Derneği’ne üyedir. Prof. Hatun, 2 kız çocuk babasıdır.

 

 

ŞÜKRÜ HATUN’UN VEDA MEKTUBU

“Yirmi yılı Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde olmak üzere, 30 yılı geçen hekimlik/akademisyenlik yaşamımın bu aşamasında Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde çalışmaya başlamak üzere 16 Mayıs 2016 itibarıyla Kocaeli Üniversitesi’nden ayrılıyorum. Bu kararı vermek ve yeni bir yaşam kurmak üzere yola çıkmak inanın hiç kolay olmadı.

 

Kocaeli’de geçirdiğim zaman boyunca insanlarla işbirliği içinde, kimseye zarar vermemeye çalışarak, iyilikle, heyecanlı çalışmaya gayret gösterdim. Hiç kuşku yok ki istemeden üzdüklerim olmuştur. Onlardan af dilemek isterim. Bunun ötesinde uzun yıllardır bana güvenen ve sanki hiç bu şehirden gitmeyecekmişim izlenimi verdiğim için bana bağlanan hastalarıma, ailelerine, öğrencilerime, asistanlarıma, hastanede çalışan herkese, çalışma arkadaşlarıma yaşattığım “hayal kırıklığı”, bir tür onlara verdiğim sözü tutamamış olmaktan dolayı gerçek bir üzüntü yaşadığımı bilmenizi isterim. Herkesin kalbimdeki yerlerinin baki olduğunu ve buralara olan bağlılığımın kalıcı olduğunu söylemek isterim.

 

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Kocaeli’den hiçbir negatif duygu düşünce taşımadan, kurumuma olan sevgi ve bağlılığımı koruyarak, tamamen yaşamımda yeni bir dönem başlatma İstanbul’da bir çocuk hastanesi ve bir çocuk diyabet merkezi yaratma, misyonlarımdan vazgeçmeden mesleğimi daha etkili şekilde sürdürme düşünceleri ile ayrılıyorum. Böyle ayrılabildiğim için de kendimi şanslı sayıyorum. Bunda katkısı olan başta Prof. Dr. Ayşe Sevim Gökalp (Ayşe abla) olmak üzere çalışma arkadaşlarıma çok teşekkür ederim.”

18 Mayıs 2016 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR