Kandıra’da örnek proje start aldı

Büyükşehir tarafından iyi tarım uygulamasının yaygınlaştırılması amacıyla başlatılan bilinçli sulama projesi başladı.Büyükşehir Belediyesi’nin köylerd...

BÜYÜT

Büyükşehir tarafından iyi tarım uygulamasının yaygınlaştırılması amacıyla başlatılan bilinçli sulama projesi başladı.

Büyükşehir Belediyesi’nin köylerde bilinçli sulamanın yaygınlaştırılması amacıyla gerçekleştirdiği AB hibe programı kapsamında çalışmalar başladı. Proje Kocaeli Büyükşehir Belediyesi AB Dış İlişkiler Müdürlüğü, Köye Hizmet Şube Müdürlüğü, Kandıra Belediyesi, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Arıklar Göleti Sulama Birliği ve Avrupalı ortakların katılımıyla koordineli olarak yürütülecektir. Kandıra’nın Arıklar Göleti’nden faydalanan 14 köy ve 3 mahallede yapılacak olan çalışmada ilk olarak uygulamanın yapılacağı arazi, eğitim alanı ve eğitime katılacak çiftçiler belirlendi.

DAMLAMA SULAMA YÖNTEMİ
Köye Hizmet Şube Müdürlüğü işbirliğinde hazırlanan bu projenin genel amacı Avrupa’da damlama sulama konusunda geliştirilen yeniliklerin araştırılarak geleneksel tarım üretim yapısının modernleştirilmesine katkı sağlamak. Projeyle, belirlenen köylerde 18 ay boyunca Damlama Sulama yönteminin yaygınlaştırılması yoluyla tarla bitkileri yetiştiriciliğinden, bahçe bitkileri (meyve ve sebze) yetiştiriciliğine geçilecek.

BUĞDAY YERİNE SEBZE-MEYVE
Döngelli köyü sınırlarında kalan 1320 metrekarelik alanda yapılacak çalışmada modern damlama sulama sistemi kurulacak. Pazar payı yüksek olan ürünlerden Trabzon Hurması, Hicaz Narı, Yaban Mersini gibi meyveler ile Brokoli, Brüksel lahanası vb. sebzeler yetiştirilecektir. Zamanla diğer köylere de örnek teşkil edecek iyi tarım uygulaması genişletilerek Kandıra genelinde uygulamaya konulacak. Ayrıca organik ve biyolojik mücadele ürünleri ile gübreler kullanılarak böylece çiftçilerin bu ürünleri tanıması sağlanacaktır.

125 ÇİFTÇİ EĞİTİM GÖRECEK
Köylülerin büyük ilgi gösterdiği projeye 125 çiftçi köy muhtarlığına eğitim için başvuruda bulundu. Çiftçiler teorik eğitimlerini Sucuali köyündeki Kırkarmut Şehit Er Ahsen Budak İlköğretim Okulu’nda görecekler. Kasım ayında başlayacak ve 4 ay devam edecek eğitimlerde Tarım ve Hayvancılığı Geliştirme Şefliği’nin ve İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün Ziraat Mühendisleri görev alacaklar. Ayrıca eğitime katılacak çiftçilere İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Damla Sulama Sistemi Hibe Proje yapılması planlanıyor.

EN YÜKSEK HİBELİ PROJE
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ‘Kocaeli’de Tarımsal Sulama Yöntemlerinin Modernizasyonu’ projesiyle Avrupa Birliği’nden 185 bin Euro hibe kazanmıştı. Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan proje, 5,3 milyon Euro bütçeli ‘Sivil Toplum Diyalogu 2’ programındaki en büyük hibe projesi olma özelliği taşıyor. Proje 400 başvuru arasında ilk 23 arasına girmeyi başararak en yüksek hibeli proje olmuştu.

05 Eylül 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR