Üniversite gizli kamera davasında karar çıktı

Davanın sanıkları Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi dönemin Başhekimi Nazım Mutlu, dönemin hastane müdürleri Yunus Taş ve Öznur Ge...

Davanın sanıkları Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi dönemin Başhekimi Nazım Mutlu, dönemin hastane müdürleri Yunus Taş ve Öznur Gezer’e 2 yıl hapis cezası verildi. Hakim sanıkların sabıka kaydığı bulunmaması nedeniyle hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına karar verdi.

 

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 2014 yılında hastane yönetiminin, başta morg ve personel çalışma odaları olmak üzere hastanenin çeşitli yerlerindeki yangın ikaz cihazlarının içine, personeli izlemek için gizli kamera monte ettiği öne sürülmüş, konu daha sonra yargıya taşınmıştı. Gizli kameralarla ilgili Danıştay 1. Dairesi, dönemin Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Nazım Mutlu, dönemin hastane müdürleri Yunus Taş ve Öznur Gezer’in özel hayatın gizliliğini ihlal suçundan yargılanması için Kocaeli 3. Asliye Ceza Mahkemesi’ne yetki vermişti. Sanıklar ilk duruşmada gizli kameraları yangın ikaz cihazlarının içine monte ettirdiklerini kabul etmiş ancak bunu güvenlik amacıyla yaptırdıklarını öne sürmüşlerdi. Davanın 8 Mart 2016’da görülen celsesinde mahkeme heyeti hastanede keşif yapması için bilirkişi görevlendirdi. Bilirkişi 25 Mart’ta yaptığı keşifte, olay yerinin özel alan niteliği taşıdığı kanaatine varmıştı.

 

SORUŞTURMADA SUÇSUZ BULUNMUŞLARDI

2012 yılında Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan suç duyurusuna görevsizlik kararı verilmiş, konu Rektörlüğün hukuk bürosuna yönlendirilmişti. Sezer Şener Komsuoğlu’nun rektörlüğü döneminde yaşanan bu olayın soruşturması, 2,5 yıl boyunca kurum içinde sürdü. Haklarında dava açılan üç şüpheli gizli kamera skandalını kabul etti. Şüpheliler; konuyla ilgili Rektörlükçe yapılan soruşturma sonucu düzenlenen fezlekedeki ifadelerinde, yangın dedektörlerinin içine gizli kamera yerleştirdikleri fakat bunu hastanenin güvenliğini sağlamak için yaptıklarını iddia etti. Yapılan savunmalarda, personelin çalışma odasının kişisel bir oda olmadığı, söz konusu kameranın kişisel takip amacıyla yerleştirilmediği ve morg ünitesine giren çıkanları görüntüleyen art niyetli kişilere yönelik önlem amacıyla duman ikaz sistemine yerleştirilen bir kamera olduğu belirtildi ve zanlılar soruşturmada suçsuz bulundu, yargılamaya gerek olmadığına dair karar alındı.

 

DÖNEMİN BAŞHEKİMİ KATILMADI

Sonrasında kurum çalışanı 2014 yılında Danıştay’a itirazda bulundu ve çalışanın itirazı haklı görüldü. Danıştay, 2015 yılında Kocaeli 3. Asliye Ceza Mahkemesi’ni yetkilendirmıştı. Davanın 7.celcesi görülmeye devam edildi. Yaklaşık 2 saat süren davaya çalışan Yalçın Gül avukatı Gülesen Mirkelam, dönemin hastane müdürü sanık Yunus Taş ve avukatı Musa Kazım Özok katıldı.  dönemin Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi sanık Nazım Mutlu, sanık Öznur Gezer ise katılmadı.

 

15 YILLIK EVLİLİĞİM BİTTİ

Hakim karar öncesi tarafların son görüşlerini aldı. İlk olarak konuşan davacı Yalçın Gül, “16 yıllık çalışma hayatımın 12.yılında bu sıkıntılar ortaya çıktı. Dava ettim. Dava süresince psiklojim çok bozuldu. 18 ay psikolojik tedavi gördüm. Beni odalarına çağırıp sürekli tehdit ettiler.  Atılan iftiralar yüzünden benim 15 yıllık evliliğim bitti. Bu insanlar benim morgta ölüler tecavüz ettiğime dair iftira attıları. Benim hayatımı attıkları iftiralarla mahvettiler” dedi.

 

BÖYLE BİR ÖPÜŞME SAHNESİ YOK

Yalçın Gül’ün avukatı Gülesen Mirkelam ise, “Dönemin başhekimi sanık Nazım Mutlu’nun savunması gerçek payı olmayan bir savunmadır. Bu olay şantaj yapılarak ortaya çıkarılmıştır. Bu kameralar Yalçın Gül’ün sendikal kimliğinden dolayı oraya eklenmiştir. Sözde bir öpüşme sahnesiylede şantaj yapılmıştır. Böyle bir öpüşme sahnesi yoktur. Olmayan bir olayı olmuş gibi gösterip insanlara yaymışlardır” ifadelerinde bulundu.

 

12 BİN KİŞİNİN GİRİP ÇIKTIĞI YER ÖZEL ALAN OLAMAZ

Son olarak sanıkların avukatı Musa Kazım Özok ise, “Bu morg bölümüne kurulduğu günden bu yana 12 bin cenaze gelmiştir. 12 bin cenazenin en az bir yakını gelse özel alan dedikleri bu yere 12 bin kişi gelmesi demek iki yakını gelse en az 24 bin kişinin gelmesi demek. En az 12 bin kişini girip çıktığı bir yerin özel alan ilan edilmesi akla ve mantığa uygun değildir. Akla ve mantığa uygun olmayan hukukada uygun olmaz” dedi.

 

1 YIL 8 AY CEZA ERTELENDİ

Mahkeme hakimi yarım saat ara verdikten sonra kararının açıkladı. Hakim sanıklara Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi dönemin Başhekimi Nazım Mutlu, dönemin hastane müdürleri Yunus Taş ve Öznur Gezer özel hayatın gizliliğini ihlal ettiği gerekçesiyle 1 yıl hapis cezası suçun gizli kamerayla işlenmesi nedeniyle cezanın iki misli arttıralarak 2 yıl hapis cezası sanıkların iyi hal ve hareketleri nedeniyle cezanın 1 yıl 8 ay’a düşürülmesine karar verdi. Sanıkların daha önceden sabıka kaydı bulunmaması nedeniyle ise sanıkların 5 yıl boyunca aynı suçu işlemeyeceklerine kanaat getirilerek hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildi.

Ahmet HAZER

11 Temmuz 2016 Kocaeli- Asayiş


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR