AŞK OLSUN AYAKTA ALKIŞLANDI

Kısa adı GESMEK olan Gebze Belediyesi Güzel Sanatlar ve Meslek Eğitimi Kursları’nın 2011 – 2012 dönemi sergi ve etkinlik günlerinde final GESMEK çatıs...

BÜYÜT

Kısa adı GESMEK olan Gebze Belediyesi Güzel Sanatlar ve Meslek Eğitimi Kursları’nın 2011 – 2012 dönemi sergi ve etkinlik günlerinde final GESMEK çatısındaki Gebze Belediye Tiyatrosu tarafından yapıldı. Topluluk oyuncuları Hakan Hüseyin Gül’ün yazıp yönettiği “Aşk olsun” adlı iki perdelik komedi ağırlıklı oyunu Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi’nde sahneledi. Gebze Belediye Başkan Yardımcısı Nilay Ayran’ın da izlediği oyun bitiminde tiyatrocular, katılımcılar tarafından ayakta alkışlanarak onura edildi.

Çok geniş bir oyuncu kadrosuna sahip Gebze Belediye Tiyatrosu, 9 yılı geride bırakırken bugüne kadar 3’ü çocuk, 14’ü yetişkinler için olmak üzere 17 oyun sahneledi. Seneye 10’ncu yılını kutlamaya hazırlanan topluluğun “Aşk olsun” adlı 17’nci oyununda rolleri Yücel Gökçek, M.Akif Öztürk, Zeynep Yılmaz, Sevgül Sönmez, Tayfun Avşar, Fatih Yalçın, Büşra Tokur, Asuman Özsoy, Merve Nur Kazi, M.Said Gündüz, Melih Aydın, Kamil Zencirci, Aykut Karpuz, Selman Akın, Yeşim Yıldız, Cansu Özdemir, Burak Sağlam, Kerem Murkurt, Gülçin Horasan, Ali Çetinkaya, Deniz Kayacan, Berkay Yörük, Esra Yavaş, Ayfer Akay, Elfide Akbilal, Oğuzhan Sarıyıldız, Reyhan Alkan ve Feray Öztürk paylaştı.

Yardımcı yönetmenliğini Yücel Gökçek, dekor uygulamayı Melih Aydın, reji asistanlığını Kamil Zencirci, ses – ışıkı Mehmet Yıldız’ın üstlendiği oyunda kostümler ekip çalışması ile hazırlandı. Oyunun dekor tasarımı ise H2G’ye ait.

Aşk Olsun adlı oyunun hikayesi 12 Eylül 1980 ile 2000’li yıllar arasında İstanbul ili Beyoğlu ilçesi Şirinyer Mahallesi’nde bir aşkı anlatıyor. Oyun yazarı ve yönetmeni Hakan Hüseyin Gül’ün inisiyatifiyle dönem itibariyle 12 Eylül 1980’i dayanak alsa da dönemi yansıtan bir oyun değil: Mahallede Ali ile Ayşe beşik kertmesi ile henüz bebekken birbirlerine verilir. Ali, Almanya’ya gider döner ve dönünce beşik kertmesi Ayşe’ye değil öğretmen Ayşe’ye aşık olur. Ali’nin beşik kertmesini silip atması ile iki aile arasındaki başlayan gerginlik mahalle esnafına kadar yayılır. Dönem itibariyle hayatımızda henüz cep telefonu, internet yoktur. İnsanlar arası iletişimde egemen olan metot halen mektuplaşmadır. Çok hareketli, esprilerin yerinde ve kaliteli üretildiği, içinde argo ifadeler yer almasa da topluluk inisiyatifiyle +12 uygulaması konuldu.

Aşk Olsun; Yazar ve Yönetmen Hakan Hüseyin Gül’ün bir üçleme çalışmasının üçüncüsü. Her üç çalışmasında da mahalleyi merkez alan Gül üçlünün ilk serisinde Kasabalı adlı oyununda 1976 – 12 Eylül 1980 arasını dönem olarak baz aldı. İkinci seride, Şenyuva Mahallesi adlı oyunda 2010 ile günümüz arasını ele alan Gül, aradaki boşluğu üçüncü seride Aşk Olsun adlı oyunla doldurdu.

Gebze Bölgesi’nde 1984 – 1989 döneminde faal olan ancak 1989’daki yerel seçimde yönetimin fikren değişmesi ile merhum Penbegüllü tarafından tarumar edilen BEKSEM’deki tiyatro topluluğundan sonra bölgenin en uzun soluklu belediye merkezli tiyatro topluluğu unvanını eden GESMEK Gebze Belediye Tiyatrosu, 2013’te 10’ncu kuruluş yıldönümünü kutlayacak. Aşk Olsun adlı oyunla tiyatro adına çok iyi bir iş ve ürün ortaya çıkaran topluluğun aynı oyunu Kocaeli’nin diğer ilçelerinde de tiyatro severler ile buluşması bekleniyor.

11 Haziran 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR