Romatoid artritten nasıl kurtuldum?

Gerçekten bu çok önemli bir bilgiydi…  Sağlık Bakanlığı’nın ve diyetisyenlerin önerdiği beslenme modeliyle (Günde 6-8 dilim ekmek, diyet ürünler, az...

Gerçekten bu çok önemli bir bilgiydi…  Sağlık Bakanlığı’nın ve diyetisyenlerin önerdiği beslenme modeliyle (Günde 6-8 dilim ekmek, diyet ürünler, az ye sık ye mantığıyla) biz de zamanında bir miktar kilo verdik ama ardından hem verdiğimiz kiloları fazlasıyla geri aldık hem de Tip 2 Diyabet hastası olduk.

Çok benzer bir hikâyeyi okuyunca da Prof. Dr. Canan Karatay’ın ne kadar da haklı olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Canan Hocanın söyledikleri bir bir çıkıyor.

Kalori kısıtlamasıyla duygusal açlık çekerek belki bir miktar kilo veriliyor ama sonrasında insanlar Tip 2 Diyabet hastası, RA hastası vb oluyor.  Ekmeğin gluten/gliadin yüklü olduğunu, ekmeğin şeker olduğunu öğrenen ve yaşamından çıkaran herkes bir bir sağlığına kavuşuyor. “Buğday Göbeği” kitabının yazarı kardiyolog Dr. William Davis “1 dilim tam buğday ekmeğinin kan şekerini 1 çorba kaşığı şekerden daha fazla yükselttiğini” söylüyor. Şeker hastaları öncelikle ekmeğin şeker olduğunu hatta şekerden daha zararlı olduğunu anladıkları zaman şeker hastalığını yenmeleri mümkün oluyor. Örneğin ben (Okan Çağlar) Karatay Diyeti uygulamaya başlayıp ekmeği tamamen hayatımdan çıkarınca diyabeti yendim ve her gün içtiğim 7 adedi şeker ilacı olmak üzere toplam 11 ilacı bıraktım, artık şeker hastası değilim. Bu hikayeyi de ayrıca paylaşacağız.

Özlem Keskin hanımın yediği ekmekler, diyet bisküvileri vs. Canan Hocanın dediği gibi gluten/gliadin içerikli olduğundan vücudunda da inflamasyon başlatmış. Romatoid artrit de inflamasyon sonucu oluşan bir hastalık değil mi? Ondan sonra da doğal olarak  gelmiş RA ilaçları. Bize de geldi Tip 2 Diyabet ilaçları.

Bizler Canan Hocanın sayesinde kullandığımız ilaçlardan kurtuldukça birileri gerçekten çok rahatsız oluyor, birilerinin menfaati çok zedeleniyor. Menfaati zedelenenler de Canan Hocaya nasıl saldıracaklarını bilemiyorlar. İnşallah yeni Hükümet, Sağlık Bakanı, Gıda Tarım Hayvancılık Bakanı bu konuya el atarlar da menfaatleri zedelenenlerden yana değil de insan sağlığından yana bir dizi kararlar alırlar. 

Şimdi hep birlikte Sağlıklı Yaşıyoruz Damdan Düşen Hikayeleri’nden Özlem Keskin Hanımın “Romatoid artrit ve alerjik astımdan nasıl kurtuldum?” hikayesini hep birlikte okuyalım. 

“15 aylık Karatay Beslenmesi hikâyemi sizinle paylaşmak istedim. 2000’li yıllarda diyetisyen kontrolünde yaptığım diyetin sonunda kilolardan kurtulmuş ama 2 ay sonrasında romatoid artrit tanısı almıştım. Biyolojik ajan denilen guruptaki ilaçtan yıllarca kullandım. Ağrılarımla sağlığımdan umudumu kestiğim bir dönemde Canan hocanın TV’de bayram programını izledim ve ekmekten bizim baskımızla 17 katkı maddesi kaldırıldı sözü ile beni çok etkiledi. Oğlum katkı maddeleri ve çoklu gıda alerjisi sebebiyle sürekli acillik oluyordu ve aklıma her gün sofraya koyduğumuz ekmek hiç gelmezdi.

Karatay beslenmesine 2014 Ağustos başladım, ilk kitapları okudum. Canan hocamız Aydın'da Zeytinyağı Şenliklerindeki söyleşinde romatoid artrit hastalığının tedavisinin olduğunu, sağlıklı yağ tüketmek ve sağlıklı beslenmek ile geçebileceğini üstüne basa basa anlattı. O günden sonra inanarak devam ettim. Kitaplarda alerji ve astım hastalığının sağlıklı beslenerek geçeceğini de gördüm. Doğuştan alerji ve astım hastası 3 yaşındaki oğlumla bu beslenmeye devam ettik.

1 yıl sonunda bütün kilolarımdan kurtulmuştum. Günde 2 tane aldığım kalp ilacımdan ve rahatsızlığından kurtuldum. Romatizma ağrılarımın hepsi bitti. Kilometrelerce yürüyebiliyor hiç bir ağrı çekmiyordum. Yaptırdığım tahlillerde romatoid artrit hastalığımın olmadığı söylendi. Oğlumun alerjik atakları neredeyse yoktu ve astım hastalığı geçti. Bu bir yıllık süreçte bir kere doktora gitme ihtiyacı duymadık. Herkes ateşli hastalıktan doktora giderken biz ilk kez çok rahat bir yıl geçirdik. Sadece Karatay beslenmesi ile oğlumu ekmeğin buğdayın ne kadar hasta ettiğini fark ettim.

Bu benim ve oğlumun sadece 1 yıllık Karatay beslenmesi sonundaki yaşadıklarımız. Sizler de hastalıklarınızdan kurtulacağınızın, kiloları sağlık kazanarak verebileceğinizin farkında olun .

Özlem Keskin

Hipokrat’ın dediği gibi, “İlaçlarınız gıdanız, gıdanız ilaçlarınız olsun”

Sağlıklı Yaşıyoruz

13 Kasım 2015 Kocaeli- SağlıkYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

04

Leman - Iyi gunler , Neler yedi Oglunuz ?

Yanıtla . 0Beğen 13 Kasım 16:29
03

Ülkü - İyi günler bende de aynı hastalık var çok ağrılarım oluyor neler yenmeli ne yenmeli biraz bilgi verebilirmisin

Yanıtla . 0Beğen 13 Kasım 16:29
02

Rüçhan özsoy - Bana da romotoit atrit teşhisi kondu ve ilaçları çok ağır geliyor lütfen özlem keskin hanımla neler yaptığını öğrenebilir miyim

Yanıtla . 0Beğen 13 Kasım 16:29
01

fadime sürücü - benim hikayem çok benziyor

Yanıtla . 0Beğen 13 Kasım 16:29
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Kocaeli için kar uyarısı! mask
Kocaeli için kar uyarısı!

Erkek öğrencisine tecavüz ettiği iddia edilen öğretmen tutuklandı! mask
Erkek öğrencisine tecavüz ettiği iddia edilen öğretmen tutuklandı!
Durdurulan şahsın üzerinden çıktı! mask
Durdurulan şahsın üzerinden çıktı!
Karamürsel'de çocuk bıçaklandı! mask
Karamürsel'de çocuk bıçaklandı!
Plajyolu da tramvaya kavuşuyor mask
Plajyolu da tramvaya kavuşuyor
Ekmekte flaş fiyat açıklaması! mask
Ekmekte flaş fiyat açıklaması!

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR