Kartepe’de bütün partiler yükselişte

Geride kalan yerel ve genel seçimleri, AKP’nin açık ara önde tamamladığı ilçe olan Kartepe’de 7 Haziran 2015 milletvekili genel seçimlerinde farklı b...

Geride kalan yerel ve genel seçimleri, AKP’nin açık ara önde tamamladığı ilçe olan Kartepe’de 7 Haziran 2015 milletvekili genel seçimlerinde farklı bir tablo ortaya çıkmadı. Özellikle 2011 seçimlerine göre meclise giren bütün partilerin oylarını artırdığı seçimlerde ilçede ilk sırayı alan ise yine AKP oldu.

 

AKP, YÜZDE 50’Yİ YİNE GEÇTİ

2011 seçimlerinde ilçede yüzde 56,9 oranı ve 33 bin 327 oy oranına ulaşan, yerel seçimde ise hemen hemen aynı oy sayısı ile yüzde 52’yi geçen AKP, 7 Haziran’da da benzer bir netice elde etti. AKP’ye Kartepe’deki sandıklardan toplam 34 bin 24 oy çıktı. Bunun orana yansıması ise yüzde 52,7 şeklinde gerçekleşti. İktidarın bu yükselişi, parti yöneticilerini ziyadesiyle sevindirdi.

 

CHP’NİN VAATLERİ ETKİLİ OLDU

Seçimlerin iddialı partisi olan CHP de, tıpkı AKP gibi ilçedeki oylarını bu seçim döneminde artırdı. 2011’deki seçimlerde 12 bin 729 oy alma başarısı gösteren ana muhalefet partisi, bu rakamı 7 Haziran’da 14 bin 331’e yükseltti. İlçede yüzde 22.2 oy oranına ulaşan CHP’nin özellikle vaatlerine yönelik Kartepe’de bir merak oluştuğu fikri de yapılan kamuoyu araştırmalarında ortaya çıkmıştı.

 

MHP VE HDP OYLARI ARTIRDI

Öte yandan orantısal olarak ilçede oylarını en çok artıran iki parti ise HDP ve MHP oldu. Özellikle HDP, 2011’de 570 olan oy sayısını 2 bin 682’ye yükseltti. Bu önemli başarıda, özellikle ilçedeki doğulu nüfusun yoğun olduğu bölgelerden HDP’ye ciddi oranda oy kaymasının yaşandığı da gözlendi. Kısacası ilçedeki seçmen profilinin, Türkiye genelindeki HDP’nin yükselişinden etkilenerek sandık başına gittiği gözlendi.

 

İKTİDAR OY KAYBETMEDİ

MHP’nin yükselişi ise yaklaşık 3 puan şeklinde gerçekleşti. 2011’de 6 bin 573 oy rakamına ulaşan MHP, yüzde 11 seviyesinde alınan ilçedeki oylarını, 7 Haziran 2015 seçimlerinde 9 bin 320’ye ve oranı da yüzde 14,4’e yükseltti. Elde edilen seçim sonuçlarına göre, AKP Kocaeli’deki en fazla oy oranına ulaştığı ilçelerden biri olarak Kartepe dikkat çekti. Muhalefet partilerinin de oy artışına rağmen iktidarın gerilememesi ise iktidara belki de altıncı milletvekili getirdi.

14 Haziran 2015 Kocaeli- SiyasetYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR