Kirazpınar sokağa döküldü

Son günlerde sürekli kirli dere ve hayvan ölümleriyle gündemde olan, TBMM gündemine de gelen Gebze, Kirazpınar mahallesi, taşocakları mevkii, bu kez M...

BÜYÜT

Son günlerde sürekli kirli dere ve hayvan ölümleriyle gündemde olan, TBMM gündemine de gelen Gebze, Kirazpınar mahallesi, taşocakları mevkii, bu kez Milli Emlak Müdürlüğü’nün 88 kişiden 5 ile 30 bin lira kira talep etmesi ile gündeme oturdu. İhbarname gönderilen vatandaşlar sokağa döküldü.
DÜN HEYALAN YAŞADILAR
BUGÜN DRAM YAŞIYORLAR
Sokağa dökülüp gösteri yapan vatandaşlar, 1989 yılında Gümüşhane, Kürtün, Karaçukur köyünde yaşanan heyelan nedeniyle evlerini ve topraklarını kaybettiklerini, taşocaklarında çalışmak ve barınmak için Kirazpınar mahallesine yerleşmek zorunda kaldıklarını ifade ederek, “Çaresiz olduğumuz için geldik buraya yerleştik. Heyelan bölgesinde TOKİ evler yaptı ama 60 bin liradan bize satmak istedi. İmkanımız yoktu. Terk ettik köyümüzü. 23 yıldır buralarda yaşam savaşı veriyoruz. Birer oda ev yapıp başımızı soktuk. Vergimizi verdik. Toz toprak içinde yaşıyoruz” dediler.
88 HANEYE İHBARNAME
Bölgede 220 hane yaşıyor. Milli Emlak Müdürlüğü, 57 dönüm arazinin işgal edildiğini ileri sürerek, 88 aileden 23 yıllık kira bedeli olarak 5 ile 30 milyar arasında kira ödemelerini, bir ay içinde bu ödemelerin yapılmazsa faizi ile alınacağını içeren ihbarnameleri gönderdi. İhbarnameleri alan vatandaşlar sokağa döküldü. Kadın, erkek, çocuk tüm hane halkının sokağa döküldüğü mahallede, hem protesto edildi hem de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a çözüm bulması çağrısında bulunuldu. Vatandaşlar, Gümüşhane kökenli Kocaeli milletvekili Fikri Işık’ın da kendilerine yardımcı olmasını istedi.
‘NE GİDECEK YERİMİZ
NE DE PARAMIZ VAR’
23 yıldır burada oturduklarını, gidecekleri başka yer ve fakirlik nedeniyle ödeyecekleri paraları olmadıklarını söyleyen vatandaşlar, “Bu paralar bizden alınacaksa, ödeme kolaylığı sağlansın ve karşılığında tapular verilsin. Çünkü evlerimizi elimizden almak bizi ölüme mahkum etmek demektir” dediler.

31 Temmuz 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR