Universiade ile birlikte Kocaeli kalkınacak

FISU tarafından 2 yılda bir düzenlenen Yaz ve Kış Dünya Üniversite Oyunları’nın (Universiade) 2017 yılı yaz ayağına Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tali...

BÜYÜT

FISU tarafından 2 yılda bir düzenlenen Yaz ve Kış Dünya Üniversite Oyunları’nın (Universiade) 2017 yılı yaz ayağına Kocaeli Büyükşehir Belediyesi talip oldu. Birçok spor tesisini içine alacak olan yatırımları da beraberinde getirecek olan başvuru süreci ilimizde heyecan yarattı.

FISU (Federation Internationale du Sport Universitaire) Uluslararası Üniversite Sporları Federasyonu tarafından 1959 yılından beri 2 yılda bir organize edilen Universiade’a Kocaeli Büyükşehir Belediyesi talip oldu. Önceki gün gerçekleştirilen bir toplantıda kısa bir beyanatla Universiade 2017’ye talip olduklarını duyuran Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun açıklaması kent kamuoyunda heyecan yarattı.

HEM MALİ, HEM SOSYAL GETİRİ
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin adaylığına talip olduğunu duyurduğu Universiade 2017 dünya çapında bir prestij anlamına geliyor. Köklü bir geçmişe sahip olan Universiade organize edildiği şehirlere mali girdi sağlaması kadar o şehirlere kattığı spor ve sosyal tesis alanlarıyla da taliplerinin ilgisini çekiyor. İlk defa 1959 yılında İtalya Torino’da başlayan ve 1981 yılına kadar bir yıl kış bir yıl yaz olmak üzere her sene farklı bir ülkede organize edilen, 1981 yılından itibaren ise iki yıl arayla hem yaz hem kış aynı sene olmak üzere tertip edilen Universiade etkinliklerine en fazla İtalya ev sahipliği yaptı.

BÜYÜKŞEHİR 3’NCÜ ŞEHİR OLMAK İSTİYOR
Başta İtalya, Bulgaristan, Çekoslavakya ve İspanya olmak üzere birçok ülke farklı şehirleriyle defalarca Universiade’a ev sahipliği yaparken Türkiye ise sadece 2005 ve 2011 yıllarında biri kış, biri yaz iki Universiade etkinliğine ev sahipliği yaptı. İlk olarak 2005 yılında İzmir’de Dünya Üniversite Oyunları’nın yazın yapılan ayağına ev sahipliği yapan Türkiye, ardından geçtiğimiz aylarda Erzurum’da 2011 Dünya Üniversite Oyunları’nın kış ayağına sahne oldu. Birçok aday ülke ve şehir arasından sadece 2 defa ev sahiplik hakkını kazanan Türkiye’ye bu gururu şimdi de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yaşatmak istiyor.

KOMİSYON KURULACAK
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Universiade 2017’nin yaz ayağına aday olmak için çalışmaların başlatıldığını ve ilk etapta bir komisyon kurulacağını söyledi. Karaosmanoğlu, “Kocaeli’nin dünya kenti olması için çaba sarf ediyoruz. Bu imkan bizde var. İlk hedef, adaylığımızın kabul edilmesidir” ifadelerini kullandı. Hem il genelinde hem de ülke genelinde büyük bir heyecan yaratan Karaosmanoğlu’nun beyanatı üzerine ilimiz kamuoyunun Universiade hakkında detaylı bilgi edinmesi için kısa süre içerisinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından bilgilendirme toplantısı yapılması bekleniyor.

3 MÜSABAKAYI İLİMİZ SEÇECEK
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ilimizde yapılması için çalışmalara başladığı Universiade 2017 yaz ayağında toplam 13 müsabaka dalı yer alacak.
Atletizm, Basketbol, Durgun Su Sürat Yarışı (Flatwater), Eskrim, Futbol, Jimnastik, Yüzme, Atlama, Sutopu, Tenis, Voleybol Universiade’ın zorunlu müsabaka dalları. Bu on zorunlu müsabaka dalı haricinde ilimizde yapılması halinde diğer 3 müsabakaya Kocaeli Büyükşehir Belediyesi karar verecek. Universiade 2017’de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’yle birlikte adaylık için Brezilya’nın Sao Paulo kenti de Universiad için hazırlıklarına başladı.

30 BİN KİŞİLİK STAT
2 Mayıs tarihinde sona erecek olan başvuru süresi sonrasında ulaşım, altyapı, nüfus gibi birçok kriter gözden geçirilip Universiad’ın yapılacağı şehre karar verilecek. İlimiz aday şehir olarak belirlenirse ilk olarak 30 bin kapasiteli bir stat inşa edilecek. FISU’nun temel şartı olan 30 bin kişilik stat Universiad’ın açılış ve kapanış seremonilerinde kullanılacak. Geniş katılım alanlı statla birlikte 7 bin 5 yüz, 5 bin ve 3 bin kapasiteli olmak üzere en az 8 kapalı spor salonu ve birçok olimpik yüzme havuzu inşa edilecek. Ayrıca Universiad kapsamında ilimize gelecek sporcular için 10 bin kişinin barınacağı yurt ve konut inşa edilecek.

500 MİLYON TL YATIRIM
Ortalama 500 milyon TL’lik bir yatırımla tamamlanacak olan projeler için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Valiliği ortak harcamalarda bulunacak. 12 gün boyunca sürecek Universiad etkinlikleri için ilimize özellikle yurtdışından çok sayıda sporcu gelecek. Konuyla ilgili kısa bir değerlendirmede bulunan Kocaeli Valisi Ercan Topaca “2017 yılında Universiad’a ev sahipliği yapmak için başvuruda bulunduk. Şansımız oldukça yüksek. Universiad’ın ilimizde yapılması İstanbul’da yapılması muhtemel olan olimpiyatlar içinde altyapı sağlayacak. 2017 yılında olmazsa 2019 için tekrar başvuruda bulunacağız” dedi. 2 Mayıs’ta sona erecek başvururlar Kasım sonuna kadar değerlendirilecek ve Kasım sonunda ev sahipliğini üstlenecek il FISU tarafından duyurulacak.

500 MİLYON TL HARCANACAK
Türkiye Üniversiteler Sporları Federasyonu tarafından resmi niyet mektubu yazılan ÜNİVERSİADE 2017 bu yıl Çin’de 2013 yılında Rusya ve 2015 yılında ise Güney Kore’de yapılacak. Brüksel’de bulunan FİSU Uluslararası Üniversite Sporları Federasyonu’na on bin Euro yatırarak aday olunuyor. Adaylık sürecinde yapılan mülakatta ise ülkeler tesislerini tanıtıyor. 2017’de ÜNİVERSİADE bizim ilimizde yapılmasına karar verildiğinde ise federasyona 20 bin Euro daha yatırılıyor. İlimizde yaklaşık 500 Milyon Lira harcanarak yapılacak tesisler, İzmir’de 150, Erzurum’da ise 750 Milyon harcanarak gerçekleştirilmişti.

KOCAELİ’YE KATKI SAĞLAR
İzmir’de yapılan oyunlarda görev alan Kocaeli Üniversitesi BESYO Müdürü Prof. Dr. Yavuz Taşkıran, Üniversiade’nin bir kentin gelişimine büyük katkı sağladığını, İzmir’in bundan faydalandığını belirterek, “Kocaeli’nin de adaylığı kabul görürse, Kocaeli hem maddi, hem da manevi büyük değer kazanır” dedi.

29 Nisan 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR