Usta: Karamürsel’de ittifakı seçmen yapar

MHP, görkemli bir törenle Karamürsel Belediye Başkan adayını açıkladı. İddialı söylemlerde bulunan MHP adayı İbrahim Usta, “Karamürsel seçmeni bilinçl...

BÜYÜT

MHP, görkemli bir törenle Karamürsel Belediye Başkan adayını açıkladı. İddialı söylemlerde bulunan MHP adayı İbrahim Usta, “Karamürsel seçmeni bilinçlidir, ittifakı sandıkta yapar. Ben farklı partilerden destek alacağımı biliyorum” dedi

MHP Karamürsel’de bir ilk yaşattı. Genel başkan Devlet Bahçeli’yi Karamürsel’e getiren teşkilat, hem adayını hem de Karamürsellileri onura etti. Hafta içi yapılan aday tanıtımının ardından Karamürsel’de seçim startını veren MHP, iddialı bir seçim propagandasına başladı. MHP’nin aday gösterdiği İbrahim Usta ise kendini ve Karamürsel seçmenini Kocaeli Gazetesi’ne anlattı.

SİYASİ GEÇMİŞİ VAR
İbrahim Usta’nın öğrencilik dönemini saymasak ilk siyasete DP’de başladığını söyleye biliriz. Daha sonra 2002 -2009 yıllarında AK Parti’de siyaset yapan Usta burada önemli görevlerde bulundu. Ak Parti Karamürsel İlçe Yöneticiliği yapan Usta, 2004-2009 yılları arasında Ak Parti Karamürsel Belediye Meclis Üyeliği ve Büyükşehir Meclis Üyeliği yaptı. 2009 yılında Ak Partiden Karamürsel Belediye Başkan aday adaylığı yaptı. Siyasetteki bu hamlesinin ardından son 4.5 yıldır hiç siyasetle uğraşmadı.

Kendisiyle telefonda yaptığımız röportajda bize neden MHP’yi tercih ettiğini anlatan İbrahim Usta şu ayrıntılardan bahsetti;
“Öncelikle şunu belirtmek isterim siyaseti düşünmüyordum düşünseydim 4.5 yıl siyasetin bir yerinde olurdum. Neden MHP ? Sorusuna şöyle bir cevap vermek isterim; Gençliğimizde sağ görüşlü bir fikirle büyüdük. Lise çağlarımızda ülkü ocaklarında gençlerle beraber olduk. Gerek ülkenin geldiği son nokta gerekse ilçe teşkilatımın ve il teşkilatımın beraber siyaset yapalım tekliflerine duyarsız kalamadım. 3 aylık düşünme sürecinden sonra il ve ilçe başkanımızın teklifini kabul ettim” dedi.
MHP’YE ADAY OLARAK GELMEDİM
“Kesinlikle Karamürsel’de üç aylık zaman içinde bütün köylerini, kanat önderlerini esnafını parti ismi vermeden tekrar siyasete döneceğimi anlattım. Halkımızda 2009 yılındaki teveccühü tekrar gördüm. MHP’nin Karamürsel’de hiçbir dönemde olmadığı kadar başarılı çalıştığını gördüm. MHP’nin iddialı olacağını düşündüm. Özellikle belirtmek istiyorum MHP adayı olarak gelmedim. Ben MHP’ye siyaset yapmak için geldim. Bu partiye aday adayı sıfatıyla katıldım. Teşkilatımın beni tanıması benim onları tanıma süreci sonunda gerek yönetim gerek ülkü ocakları ve kadın kollarımızı partimize gönül vermiş tüm arkadaşlarımızla beraber toplantılar yaptık ve herkes bana sahip çıktı” diyen Usta “Oy birliğiyle beni aday olarak gösterdiler. Bu birlik ve beraberlikten dolayı teşekkürlerimi bir borç biliyordum” şeklinde konuştu.
KARAMÜRSEL’DE İTTİFAK OLUR MU?
Bu kritik soruyu cevaplarken temkinli davranan MHP Karamürsel Belediye Başkan Adayı İbrahim Usta, “ Siyasi partiler tavanda ittifak olmaz. Siyasi etik acısından doğru değildir. İttifaklar tabanda olur, halk kendi içinde o ittifakı sağlar. Bunu böyle düşünüyorum. Karamürsel bunun örnekleri ile doldu. Mevcut belediye başkanımızın bundan önceki seçimlerde bu ittifakı nasıl sağladığını hep birlikte gördük. Çok bilinçli bir seçmenimiz var. Bizim bölgemizde kimse körü körüne oy vermez. Kimin yakın görür ve faydalı hissederse hangi partili olursa olsun kendi inandığı güvendiği adaya oyunu verir. Karamürsel bunun örnekleriyle dolu. Mevcut belediye başkanı örneğinde yaşadığımız gibi.
İLK KEZ BİR GENEL BAŞKAN
Karamürsel’de önemli bir ivme kazandık. İl ve ilçe yöneticilerimizin verdiği desteği ayet görüyoruz. Bu ilçeye ilk kez bir genel başkan geldi. Gerek teşkilat gerek ülkü ocaklarına partimizin medarı iftarı Asenalarımıza Karamürsel halkına, kötü hava koşullarına rağmen alanı dolduran tüm hemşerilerime ayrı ayrı tefekkürlerimi sunuyorum. Desteklerden dolayı minnettarım” dedi.
HABER: Bülent EKİNCİ


İBRAHİM USTA KİMDİR?
1959 yılında Karamürsel dünyaya geldi. İlk orta tahsil Karamürsel’ de tamamladı. Daha sonra Bursa Endüstri Meslek Lisesi’ni bitirdi. 1975-76’lı yıllar öğrenci olayların bol olduğu dönemdi. Balıkesir Üniversitesi Makine Mühendisliğini kazandı, ama eğitimim yarım bırakmak zorunda kaldı. Ailesi o kargaşalı dönemde tek evlatlarından uzak olmak istemiyordu. Daha sonra Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi’ni bitirdi. Evli biri erkek iki kız babası olan Usta 1983-2003 yılları arasında KORDSA’da yönetici olarak çalıştı. Merhum babası Saim Usta ise Karamürsel’in en eski ve sevilen esnaflarındandı. Uzun bir süre otel ve kahve işlekten Saim Usta 1981 de yaşamını yitirmişti. MHP Karamürsel Belediye Başkan Adayı İbrahim Usta 2003 yılından beri zirai tarım ilaçları bayiliği yapıyor.

14 Haziran 2013 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR