Boyacıoğlu: Genel cerrahiden başka bir bölüm düşünmedim

Geçtiğimiz ay Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde eğitim alarak hastanenin ilk Uzman olan ilk doktor unvanına sahip Zehra Boyacıoğlu ile bir rö...

Geçtiğimiz ay Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde eğitim alarak hastanenin ilk Uzman olan ilk doktor unvanına sahip Zehra Boyacıoğlu ile bir röportaj gerçekleştirdik. Erkek ile özdeşleştirilen cerrahi alnında bir kadının var olmasının zorluklarına değinen Boyacıoğlu, genel cerrahiden başka bir bölüm seçmeyi hiç düşünmediğini belirterek, şimdiye kadar işinin her şeyden öncelikli geldiğini kaydetti. Röportaj:  Hilal GÜDÜCÜ

 

BİREBİR EĞİTİM ALMAK İÇİN SEÇTİM

Neden Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ni seçtiniz?

TUS’ta tüm genel cerrahi bölümlerini tutabilecek bir puan aldım ama bu hastanenin ilk asistanı olacaktım. Hocadan birebir eğitim alabilmek için burayı seçtim. Benim için hastanenin önemi buydu.

 

İlk asistan olmanın etkilerini ne yönde yaşadınız? Buradaki asistanlık döneminiz beklediğiniz gibi geçti mi?

2 buçuk yıl Doç. Dr. Tahir Oruçlu’dan eğitim aldım. Kendisinin de ilk asistanıydım. Asistanlığa başladıktan 1 sene sonra benimle birlikte göreve başlayan 3 asistan arkadaşım genel cerrahi yapmak istemedikleri ve bölümün yoğun temposunda boğuşmak istemedikleri için istifa ettiler. Onlardan sonra 2 yıl tek başıma çalıştım. Bu dönemde tabi ki fazlasıyla hem iş yükü hem de zaman zaman beklediğimi bulmama açısından zorluklar yaşadım. Ancak çalışmaya devam ettim çünkü genel cerrahi benim ilk ve tek tercihimdi. İşimi severek yapıyorum.

 

İLGİ ODAĞIYDIM

Tek olmanın dezavantajları tabi ki oldu. İş yükü açısından beni zorladı ama vakalara hakim olma, hocaların eğitebileceği tek asistan olmam sebebiyle eğitimimde ilgi odağı olmam benim için iyi oldu. Doç. Dr. Tahir Yıldız 2 buçuk yıl sonra gidince Eğitim Sorumlumuz Opr. Dr. Selim Yiğit Yıldız eğitime devam etti. Kendisinin de bana fazlasıyla desteği olmuştur.

 

Tercih ettiğiniz Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ideallerinize kavuşabildiniz mi?

Burası yeni açılmış bir eğitim ve araştırma hastanesi ve her şey tam olarak oturmuş değil. Bizim tezimizde Başhekimimiz Doç. Dr. Soner Şahin’in çok büyük destekleri oldu. Üniversiteyle bağlantı kurmamız ve deneyler yapmamız açısından bizi çok desteklediler. Ama yurtdışı kongrelerini mesela ben kendi imkanlarımla takip ettim. Yurtdışı eğitimleri olabilirdi, diğer üniversitelerle bağlantılı seminerler olabilirdi. Bu anlamda daha fazla destek verebilirlerdi ama emek vermediler diyemem.


BEKLENTİM DAHA FAZLAYDI

Bu hastaneden beklentim daha fazlaydı. Bu konuda beni çok fazla tatmin etmedi açıkçası. Bu hastanenin, bilimsel makaleler ve çalışmalar açısından daha fazla desteklemesi gerektiğini düşünüyorum. Ben elimden geldiği kadar, Kocaeli Üniversitesi’yle de bağlantı kurarak, iki üç çalışma gerçekleştirdim. Ancak bu hastane de bu konuya daha fazla önem verebilirdi.

 

Peki neden genel cerrahi bölümünü tercih ettiniz?

Tıp eğitimimde yaptığım stajlar süresinde kendimi en çok ifade edebildiğim, en çok mutlu olduğum bölümün genel cerrahi olduğuna karar verdim. Daha sonra da sadece genel cerrahiye odaklandım. Bunun sebeplerinden birincisi; genel cerrahide diğer bölümlerde olduğu gibi yıllarca kronik hastalıklarla uğraşma yerine daha çok kesin çözümler söz konusu. Bu kesin çözümlerin olması beni cezbetti. İkincisi; erkek egemenliğinin olduğu bilinen bir bölüm.

 

KADINLAR DAHA BECERİKLİ

Karikatürlerde bile cerrahı hep erkek olarak çizerler. Ama son yıllarda Türkiye’de bayanlarda da tercih edilmeye başlandı. Halk arasında ‘cerrah erkek olur’ gibi bir önyargı var. Aslında ‘cerrahi sanatı’ diye bir şey var. Biz cerrahide aletlerle çalışıyoruz ve bayanların bunu zaman zaman daha iyi yapabildiklerini düşünüyorum açıkçası el becerisi açısından.

 

Cerrahlık, kadının yapısına ters düşüyormuş gibi bir algı var. Bu konuda ne düşünüyorsunuz sizce de kadının yapısına ters mi yoksa kadın olmak cerrahi alanında bir avantaj mı?

Kadınların cerrahlık konusunda gerçekten becerikli olduklarını ve hem gerçekten bir bayan gibi olup hem de cerrahlık yapılabileceğini söyleyebilirim. Beni görenler cerrah olduğumu duyunca şaşırıyorlar. Çünkü cerrahiyi seçen kadınlar genlikle erkeklerle daha fazla vakit geçirdikleri ve erkeksi tavır sergilemeye başlayabiliyorlar. Ancak böyle olması gerekmiyor, tam bir kadın görünümüne sahip olup aynı zamanda cerrahlık yapabilirsiniz bunda şaşırılacak bir şey yok.


MECBURİ HİZMET TAYİNİ BEKLİYORUM

Sosyal hayatta kadın her zaman toparlayıcı, çözümleyici olarak görülürler. Aslında bu rolleri mesleğine de taşıyorsun. Sen bir hastayla karşılaştığında ya da ikili ilişkilerde bazen daha arabulucu, toparlayıcı ve düzenleyici olabiliyorsun. Bunların hepsi aslında birer avantaj. Erkekler bayan cerrahın varlığından çok hoşlanmıyor genel olarak. Bu erkeklerin sosyal olarak bir adım önce olma hevesi aslında.

 

Geldiğiniz bu noktadan sonra neler yapmayı planlıyorsunuz?

Bir ay içerisinde mecburi hizmet tayini bekliyorum. Önümüzdeki süreçte hedefim tabi ki sadece uzman olarak kalmak değil. Baş Asistanlık, Yandal Sınavları gibi akademik kariyere doğru giden yolda çalışmalarımı devam ettireceğim. Ancak bunun için belli bir süre mecburi hizmeti tamamlamak gerekiyor. Mecburi hizmette nereye gideceğim belli değil ancak ondan sonrası için düşündüğüm şehir tabi ki İzmir. İleride işimi, hayatımı orada kurmak istiyorum; zaten ailem de orada.

 

EVLİLİK, PLANLAR ARASINDA

Yoğun iş temponuzun arasında özel hayatınız durumda? Ufukta evlilik var mı? 

Evet, İzmir’de yaşayan erkek arkadaşımla artık evlilik planları yapıyoruz. Hiçbir şey belli olmaz tabi  ama çok yoğun bir süreçten geçtik. Ben işimi çok seviyorum her şeyden önce. Çok severken yapıyorum ve genel cerrahiden başka bir bölüm seçmeyi de hiç düşünmedim. O yüzden şimdiye kadar işim her şeyden daha öncelikli geldi. Ama bu yoğun olduğu için evlenilmez, evlenmeyi düşünmedim gibi bir durum yok. Hepsi bir arada yürütülebilir. Şu ana kadar şartlarım bunu gerektirdi ama yakın zamanda da evlilik planlarım dahilinde.

 

Sosyal hayatınızı işinizle bir arada yürütebiliyor musunuz peki? Nelerle meşgul olursunuz işinizden geriye kalan zamanlarda?

Ben sosyal hayatımla iş hayatımı her zaman çok iyi dengeleyebiliyorum. ‘Genel cerrahi çok yoğun, hiçbir şeye vakit bulamıyorum, asosyal bir insanım’ gibi bir durum söz konusu değil. Ev hayatımı da gayet düzenli bir şekilde yürütebiliyorum. Bunların yanında mesela yüzmeye gidiyorum, dans ediyorum, at biniyorum ve 12 yıldır tenis oynuyorum.

 

ZEHRA BOYACIOĞLU KİMDİR?

1983 yılında İzmir’de dünyaya gelen Zehra Boyacıoğlu, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu. Üniversiteden mezun olduktan sonra zorunlu hizmeti sebebiyle 2 ay Gebze Fatih Devlet Hastanesi’nde görev yapan Boyacıoğlu, Tıp Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS)’u kazandıktan sonra ilk asistanı olacağını bildiği Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ni tercih ederek burada Asistan Doktor olarak çalıştı ve geçtiğimiz ay eğitimini tamamlayarak Uzman Doktor unvanını elde etti.

08 Ekim 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

H.İbrahim GÜRLEK - ÖMRÜN BOYUNCA BAŞARI VE MUTLULUKLAR ÇALIŞKAN VE ZEKİ ÖĞRENCİM.

Yanıtla . 0Beğen 08 Ekim 10:12
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR