Akyol İyi bir ilk beş altıncı vekili çıkarır

CHP Milletvekili Aday Adayı Mahmut Akyol, CHP’nin iyi bir ilk beş ile altıncı milletvekilini çıkaracağını düşünüyor.CHP’nin milletvekili aday adayları...

BÜYÜT

CHP Milletvekili Aday Adayı Mahmut Akyol, CHP’nin iyi bir ilk beş ile altıncı milletvekilini çıkaracağını düşünüyor.

CHP’nin milletvekili aday adayları arasında yer alan Mahmut Akyol ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Sorularımıza samimi cevaplar veren Akyol, CHP’nin değiştiğini ve yeni yüzü ve kadroları ile iktidar olacağını söylüyor. Aile Sigortası vaadinin yerinde ve uygulanabilir bir proje olduğunu vurgulayan Akyol, CHP’nin yenilenen yüzüyle iktidar hedefine ulaşabileceğine inanıyor. CHP’nin ilimizde iyi bir liste oluşturması halinde güzel sonuçlar elde edebileceğini vurgulaya Akyol iddialı konuşuyor “İyi bir ilk beş, altıncı vekili çıkartır.”

Neden Cumhuriyet Halk Partisi?
Neden CHP, yeni CHP, değişen CHP, muhalefet olmakla yetinmeyen, kendine iktidar olma hedefini net ortaya koyan, bu anlamda da halka umut ve güven veren bir CHP olduğu için tercih ediyorum. İkincisi CHP’nin ideolojik duruşuyla benim ideolojik duruşum tamamen örtüşüyor. Dördüncü kuşak olmak üzere ailem bugüne kadar hep sosyal demokrat bir duruş benimsemiş ve CHP’ye oy vermiştir.

Milletvekili aday adayı olmanız için çevrenizden teşvik edenler oldu mu?
Özellikle 2004 yılından bu yana, parti tabanından, partiyi karşılıksız seven, partinin çıtasının her geçen gün yükselmesini isteyen arkadaşlarım tarafından çeşitli talepler geldi. Ben üç sefer bu talepleri geri çevirdim. Bazı özel nedenlerle hazır olmadığımı söyledim. Bütün bu seçimlerde partiye emeği geçen birçok arkadaşım aday olduğu için önceliği kendimde görmeyerek çekildim. Bu yeni dönemde gelen talepleri değerlendirdim. Arkadaşlarım beni elbette ki çok teşvik ettiler. CHP’nin yakaladığı değişim rüzgarı çerçevesinde milletvekili aday adayı oldum. Artık gelen tekliflere hayır deme şansım yoktu. Dolayısıyla “evet” dedim. 9 Mart 2011 tarihinde İSU’daki görevimden istifa ettim. Ve CHP Milletvekili Aday Adayı olarak Kocaeli kamuoyunun karşısına çıktım.

Yeni bir CHP dediniz. CHP’nin bugüne kadar iktidar olamamasında temel sebep nedir sizce?
CHP’nin kökleri tarihsel olarak bağımsızlık ve kurtuluş savaşının ötesine gider. Kuva-i Milliye’ye gider. Cumhuriyet Halk Partisi antiemperyalist mücadeleyi benimsemiş ve bu konuda çok fazla mücadele etmiş bir parti. Cumhuriyet yapısıyla ve birçok ilkesiyle eksikte olsa CHP ülkemiz için örnek teşkil etmektedir. Ancak Türkiye’de zaman zaman yaşanan askeri darbeler, bir takım muhtıralar her ne hikmetse hep CHP’nin iktidar olacağı süreçlerde meydana gelmiştir. Bunlar hep belli zamanlarda olmuş ve sanki ülkede belli güçler, belli yapılar, derin olgular CHP’nin iktidar olmasını istememişlerdir. CHP her zaman demokrasiden yana bir tavır ortaya koymuştur. Kendini anlatmaya çalışmıştır ama CHP zaman zaman hak etmediği söylemlerle kamuoyu önünde çok farklı bir konumda bırakılmıştır. CHP hiçbir zaman etnik ve inançsal temelde siyaset yapmaz. Tavrı ve duruşu bellidir. Yeni CHP, değişen CHP, özellikle muhalefetle yetinmeyen ve artık iktidara yürüyen CHP gerçekten iktidara inançla ve kararlı bir şekilde gideceğiyle ilgili halka güven veriyor. Biliyorsunuz iktidar yolu halkın inanmasından ve güvenmesinden geçer. Bugünkü CHP’nin kadroları bunu başarmaya çalışıyor. Geçmişe takılmak çok doğru değil. Bundan sonra yenilenen CHP’yle geleceğe dönmeliyiz yüzümüzü.

Yeni CHP’nin projeleri var. Bunlar arasında en çok konuşulanı Aile Sigortası. Bu konuyla ilgili düşünceleriniz neler? Sizce Aile Sigortası uygulanabilir mi?
Bir siyasi partinin iktidar olabilmesi için hedefini tespit etmesi, projelerini kamuoyuna sunması ve inanması gerekir. Bu noktada CHP son derece ayakları yere basan, umut dolu projeleri halkımıza anlatmakta. Bunlardan en önemlisi de 12 milyon 715 bin yoksul insanla ilgili olan aile sigortasıdır. CHP bu vatandaşlarımızın üstünden fayda sağlamadan, onları aşağılamadan, bu vatandaşlarımızın hak ettiği ve sosyal devletin bir gereksinimi olan aile yardımını yapacağının sözünü vermiştir. Aile sigortasını şu anda ülkenin gündemine oturttu. Sayın genel başkanımız bunu kesin yerine getirilecek bir talep olarak kamuoyuna sunuyor. CHP bu sorunu kökünden çözmek için çabalıyor. Evin hanımı üzerinden eve bir maaş girdisi sağlıyor. Evin hanımı çocuklarına hangi yemeği yedirmek isterse herkes gibi gidip o yemeği alıyor. Bulgura makarnaya tabi kalmıyor. Bu projenin kesinlikle uygulanabilir olacağını ve uygulanacağını düşünüyorum.

Milletvekili olursanız gerçekleştirmek için çabalayacağını projeleriniz neler olacak?
Ben sola ve solun evrensel değerlerine bağımlı, bu değerleri benimseyen ve bu değerler için çabalayan bir bireyim. Ülkemizde ve ilimizde bu anlamada eksik olan ne varsa o alanlarda katkı koymaya çalışacağım. İkincisi ben 1983 yılında koleje başladıktan sonra hayatımın merkezinde çevre sorunları yer aldı. Hemen hemen bütün görevlerde yer aldım. Merdivenleri teker teker çıktım. Teknikerlikten daire başkanlığına kadar yükseldim. Paraşütle herhangi bir göreve gelmedim. Ben görevde bulunduğum süre içerisinde edindiğim bütün bilgileri ve gördüğüm bütün yanlışlıkları eğer ki seçilirsem Ankara’da gündeme getireceğim.

Milletvekili aday adaylığınızı açıklamadan önce CHP Genel Merkezi’yle herhangi bir görüşmeniz oldu mu?
Diğer 42 aday adayı arkadaşım genel merkezle ne kadar irtibata geçtiyse ben de o kadar irtibat halindeydim. Özel bir görüşmem olmadı. Aday adaylığı başvurusu için gittiğimde ilimizin 2 genel başkan yardımcısıyla görüştüm. Kısa görüşmelerdi. Kendimi tanıttım.

İl Başkanı Yalçın Kuşkan sürekli CHP’nin ilimizde büyük bir ivme yakaladığını söylüyor. Bu milletvekillerinin sayısına da yansır mı?
Türkiye şu aşamada iyi yönetilmiyor. Büyük bir güven erozyonu var. İnsanlarımız bir arayış içerisinde. Bu arayış çerçevesinde CHP ve CHP’nin kadroları vatandaşlara umut oluyor. Bugün sokakta dolaştığınızda, duraklara gittiğinizde il başkanımızın söylemlerinin haklı olduğunu göreceksiniz. CHP ülkemizi ikinci defa karanlıktan kurtaracak tek partidir.

CHP sizce ilimizde kaç milletvekili çıkarır? Kendinizi listede seçilecek bir konumda görüyor musunuz?
Her parti çıtasını en yüksek noktaya koyar. Ben de arzuluyorum 11 milletvekilinin 11’ini de almayı ancak gerçekçi olmak lazım. Partimiz ve kamuoyu dünden bugüne kadar süregelen söylemleri ve etkinlikleri göz önünde bulunduracaktır. Ben inanıyorum ki iyi bir ilk beş ile altıncı milletvekilini zorlarız. Diğer 43 arkadaşımın ne kadar şansı varsa benim de o kadar şansım var.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Uzak doğunun meşhur bir sözü var eğer bir adam parasını kaybederse bir şeyini kaybeder. Onurunu kaybederse çok şeyini kaybeder. Fakat umudunu kaybederse her şeyini kaybeder. Ben bu sözü benimsiyorum ve öyle hareket etmek için çabalıyorum. Umudum var. Umudumuz var. Ülkemiz aydınlıklara çıkacaktır elbet.


MAHMUT AKYOL KİMDİR?
1963 Muş doğumlu. Diyarbakır Çevre Sağlığı Koleji'ni bitirdikten sonra Gazi Üniversitesi Bolu İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi işletme bölümünden mezun oldu. Öğrenciyken Bursa Karacabey'de çevre sağlık teknikeri olarak göreve başladı. 1988 yılında istek üzerine Gölcük Çevre Sağlık teknikeri olarak tayin oldu. 1993 yılında pilot il seçilen Kocaeli'de il çevre müdürlüğü kurulunca, İl Çevre Müdürlüğü’ne şube müdürü olarak atandı. Bir yıl sonra Vali Kemal Nehrozoğlu ve İl Çevre Müdürü rahmetli Kemal Ali Gül'ün teşvikiyle il müdür yardımcısı oldu. Kemal Ali Gür'ün hastalanmasıyla İl Çevre Müdürlüğü’nü vekaleten yürüten Akyol, 1997 yılında dörtlü kararname ile İl Çevre Müdürü oldu. 2003 yılında AKP'li Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe tarafından görevden alındı. 3 ay Kavakçılık Enstitüsü'nde kızak görevde, Mülga Çevre Müdürü olarak çalıştı. İzmit Belediye Başkanı Hikmet Erenkaya'nın davetiyle İSU'da Çevre Koruma Daire Başkanı oldu. 1,5 yıl sonra kadrolaşma hareketine bağlı olarak görevden alındı. APK'ya şube müdürü olarak atandı. Kocaeli Bölge İdare Mahkemesi'ne açtığı yürütmeyi durdurma davasını kazanıp İSU Çevre Koruma Daire Başkanlığı'nda göreve devam etti. Milletvekili aday adayı olmak için 9 Mart'ta görevinden istifa etti. Emekli hemşire ve CHP eski İl Yönetim Kurulu üyesi Gülsevim Akyol ile evli. Mahmut Akyol, iki çocuk babası.

01 Nisan 2011 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR