Derince Meclisi’nde helallik tartışması

Derince Belediye Meclisinde SP'li Erkan Katırağ'ın Petrolofisi arazinin değiştirilmesi müzakerelerinde Başkan'a çok yüklendiği için, Belediye Başkanı...

BÜYÜT

Derince Belediye Meclisinde SP'li Erkan Katırağ'ın Petrolofisi arazinin değiştirilmesi müzakerelerinde Başkan'a çok yüklendiği için, Belediye Başkanı Alemdar, “Beni haksız yere kırdın sana hakkımı helal etmiyorum” dedi.

Derince Belediyesinin ağustos ayı olağan Meclis toplantısı Belediye Meclis Salonunda yapıldı. Belediye Başkanı Aziz Alemdar başkanlığında yapılan toplantıya meclis üyelerinin büyük bir çoğunluğu katıldı. CHP İl yöneticilerinin daha önce söyledikleri gibi en az 5 belediye kazanmak için bundan sonraki Meclis toplantılarını izleyeceğiz çıkışı ile dünkü Derince Belediye meclisini CHP İl yöneticileri dikkatle takip ettiler.

İLK TARTIŞMA EKER’DE BAŞLADI
Meclisin ilk gündem maddesi olan Dumlupınardaki yol sorununu komisyona gidilmesi önerisi ile oy birliği ile geçti.İkinci gündem maddesi olan İbni Sina Mahallesinde Küçükler Akaryakıt istasyonun yenilenmesi ile ilgili gündem maddesi yine komisyona gitti.Üçüncü gündemde yer alan Yenikent Mahallesi’ndeki eski iş merkezinin kat artışı ile ilgili gündem maddesinde SP'li Adem Eker muhalefet şerhi koyduğunu ve okunması gerektiğini söyledi.Başkan Alemdar'ın muhalefet şerhi dosyada yok, daha önce olmalıydı sözlerine SP'li Eker “Yetişmedi okunsun bunda bir kasıt yok” dedi. AKP'li Hüseyin Çepil'in sert çıkışları ile hareketlenen toplantı Başkan Alemdar'ın muhalefet şerhini okutturmasıyla normale girdi. CHP'li Hakan Savaş'ın komisyon toplantısında bulunmadığı için herhangi bir karar vermediği gündem maddesi AKP'li Meclis üyelerinin oyları ile geçti.

PETROLOFİSİ MECLİSİ GERDİ
Meclisin dördüncü maddesi olan Petrolofisinin arazisi içinde yer alan yeşil alanın mahkeme kararı ile bozularak yeniden düzenlenmesini istediği gündem maddesi büyük tartışmalara neden oldu. SP İlçe Başkanı ve Meclis üyesi Erkan Katırağ “Burda madem Mahkeme kararı yerine getirilecek o halde neden sanayi alanı yapıyorsunuz, yeşil alan olarak kalsın” Kamulaştırma yapacaksınız fakat neye göre yapıldığı belli değil, aynı parsel içinde bir yer yapılmış bir yer yapılmamış, buranın sanayi arazisi yapılarak elde edilecek maddi kazanç çok büyük, siz zaten burayı sanayi alanı yapıp Kaşkaldere’de yeşil alan olarak yapıyorsunuz çıkışında bulundu.

ALEMDAR HAKKIMI HELAL ETMİYORUM
Başkan Alemdar ise “Erkan bey bilip bilmeden bir şeyler söyleyerek kalbimi çok kırdın. Haktan hukuktan iyi anlarsınız ben size hakkımı helal etmiyorum” dedi. Başkan Alemdar buradaki kamulaştırma yapılırken aksaklıklar olmuştur ama,bir söz vardır. “Bekara karı boşamak kolay gelir” burada olduğunuzda daha iyi anlarsınız, her yerin kamulaştırması öyle kolay değil, burası zaten Petrol ofisinin arazisi mahkeme yap diyor. Burası sanayi alanı olacak, belediyeye yaklaşık 10 trilyona yakın çevre ve emlak vergisi kazandıracağız” dedi. SP'li Adem Eker de bu alanda kamulaştırmalar neye göre yapılmış belli değil. Burada o günkü Komisyon başkanı da söyledi, rapor ilk çıktığı gibi değil, sonradan değiştirildi” açıklamasında bulundu. CHP'li Ali Haymanalı da bu araziler tamam yeniden düzenlensin ama, vatandaşın arazisi bir gecede sanayi alanına çevrilebiliyor. Daha önceki mecliste söylemiştik, buradaki acele niye, buna benzer arazisi olanlar muhtarlar, sivil toplum örgüt temsilcilerini çağıralım, Zübeyde Hanımda geniş katılımlı bir toplantı olsun önerisinde bulundu.

KATIRAĞ DA HAKKINI HELAL ETMEDİ
Meclisin beşinci maddesi olan Yavuz Sultan’da, 60 Evler sahili üstünde yer alan otopark alanı olarakta kullanılan arazideki hisse satışı için Encümene yetki verilmesi tartışıldı. Arazi içinde yer alan Belediye'ye ait 2078 metrekare alan için söz alan SP'li Erkan Katırağ ayağa kalkarak şimdi ben buradan tüm Meclis üyelerine, Derince halkı adına sesleniyorum. Biz 120 bin nüfusun haklarını korumak için buradayız. Şimdi tüm Meclis üyeleri ellerine vicdanlarına koysun, böyle bir araziniz olsa bu şekilde satarmısınız kendi kendilerine sorsunlar. Ben 120 bin nüfuslu Derince halkı adına, çocuklarımın hakkı adına buradaki satışta Başkana hakkımı helal etmiyorum dedi. CHP'lilerinde karşı çıktığı satışta Başkan oylama yaptırdı ve bu gündem maddesi de AK parti meclis üyelerinin oylarıyla geçti.

TANYILDIZ YENİKENT’TEKİ CAMİYİ SORDU
Meclisin sonunda yazılı bir önerge veren CHP'li Süleyman Tanyıldız Yenikent Mahallesinde park yeri olarak ayrılan yer ile yeni cami yapılacak alana yeni camiyi ne zaman yapacaksınız diye sordu. Başkan orada park var zaten, cami içinde zaten yeri hazır ama orayı vatandaşlar yapacak, belediye cami yapmıyor dedi. Başkan Süleyman Tanyıldız'a bize Yenikent’teki düğün salonları hakkında gürültü yapıyor diye çok şikayet geliyor, ama biz amme hizmeti yapıyor diye bir şey yapmıyoruz dedi. Tanyıldız’da, ne yani şimdi siz bana aba altından sopa mı gösteriyorsunuz? sorusuna Başkan Alemdar sopayı gördünüz mü, gördüyseniz evet gösteriyorum dedi. SP Meclis üyelerinde soru önergelerini okutan Başkan Alemdar yazılı olarak cevap vereceklerini söyledi. Bir sonraki meclis ramazan bayramına geldiği için 6 Eylül Salı günü toplanmasına karar verildi.

03 Ağustos 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR