Atalay’dan MARKA’ya eleştiri

      İl Genel Meclisi’nin şubat ayı ilk oturumu dün Valilik 100. Yıl Toplantı Salonu’nda Fahim Kılıç başkanlığında gerçekleştirildi. Yoklama ve geçti...

 

 

 

İl Genel Meclisi’nin şubat ayı ilk oturumu dün Valilik 100. Yıl Toplantı Salonu’nda Fahim Kılıç başkanlığında gerçekleştirildi. Yoklama ve geçtiğimiz ayın tutanak özetinin okunması ile başlayan toplantı CHP’li Mehmet Kaçar’ın sunduğu önerge ile devam etti. Önergesinde, Körfez Öğretmenevi bünyesinde Akşam Sanat Okulu’nun bulunduğunu belirten Kaçar, “9 Eylül’de getirilen alkol yasağı ile Öğretmenevi saat 9 olunca kapanıyor. Şu anda buranın 1 trilyon 760 lira borcu var. Atıl duruma gelen bu yerin ele alınmasını istiyorum” dedi. Önerge cuma günü görüşülmek üzere oy birliği ile kabul edildi.

 

25 MİLYONLUK MALİ DESTEK

Daha sonra ise Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) Genel Sekreteri Fatih Akbulut tarafından ajansın tanıtımı ve yürüttükleri projeler hakkında bir sunum yapıldı. 2010 yılından bu yana MARKA’nın faaliyet gösterdiğini belirterek sözlerine başlayan Akbulut, “Desteklenen proje sayımız finansman yeterliliği az olduğu için çok fazla olmadı. İlimizde 31 projeden 5’ine destek verdik. Projeler güzeldi ama paramız yeterli olmadığı için bu projelere katkı sunamadık. Bu sene 25 milyonluk mali destek vereceğiz” şeklinde konuştu.

 

EŞİT PROJE DESTEĞİ

Sunumun ardından dilek ve temenniler bölümünde konuşan CHP’li Nurhan Atalay, Fatih Akbulut’un sunumuyla ilgili, “Kocaeli’ni yeterince analiz edememişsiniz” diyerek, tepkisini dile getirdi. Atalay konuşmasında, “Çevreye yönelik projelere baktığımızda yeterli olmadığını görüyoruz. Oysa sanayi alanında, Körfez’i toprakla dolduracak olan Derince Limanı Projesi’yle ilgili neredeyse yüzde 100’lük bir destek var. Neden bu projeye bu kadar destek veriliyor? Eşit proje desteği olması gerek” dedi. Fahim Kılıç ise “Siz MARKA’nın ne yaptığını anlayamamışsınız” dedi ve Akbulut’a söz verdi.

 

TALEP GELEMEDEN

SAHAYA İNEMİYORUZ

MARKA’nın büyük yatırımların koordinatörlüğünü yaptığını belirterek Atalay’ın sorusunu yanıtlayan Fatih Akbulut, “Bölgede sosyal kalkınmanın olması, çevre değerinin korunması gerek. Bu konuda çalışmalarımız da sürüyor. Ama tarımsal üretime doğrudan destek veremiyoruz. Bize talep gelmeden sahaya inemiyoruz” ifadelerini kullandı. 

03 Şubat 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR