CHP İl Başkanı Cihat Altunyuva istifa etti

CHP Kocaeli İl Başkanı Cihat Altunyuva dün parti binasında düzenlediği basın toplantısında başkanlık görevinden istifa ettiğini açıkladı. Ani bir topl...

CHP Kocaeli İl Başkanı Cihat Altunyuva dün parti binasında düzenlediği basın toplantısında başkanlık görevinden istifa ettiğini açıkladı. Ani bir toplantı ile basınla buluşan Altunyuva, “Seçimlere çok az bir süre kala partimizin önüne koyduğu en az beş milletvekili hedefine kavuşması için görev değişikliği yapmamız gerektiğini düşündüm. Bunun için önceki gün (Cuma) Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu ile görüştüm ve kararım konusunda kendisinden de onay aldım. Partimiz için yararlı olacağını düşündüğümden bu kararı verdim. Partimiz en az beş milletvekili hedefine ulaşmak için bütün gücüyle seferberlik ilan edecektir” dedi.

 

TEŞEKKÜRLERİNİ İLETTİ

Altunyuva, “Birlikte görev yaptığım tüm arkadaşlarıma, yönetim kurulu üyelerime, ilçe başkanlarıma, il ve ilçe kadın kollarına, Belediye meclis üyelerime ve her zaman desteklerini yanımda hissettiğim tüm arkadaşlarıma ve üyelerimize, Kocaeli halkına teşekkür ediyorum. Bundan sonra da partimin emrinde olacağım. Partimin iktidara gelmesi için çalışacağım. Ben her zaman CHP’liyim. CHP 1 Kasım da iktidara geleceği inancındayım. Bunun için de var gücümüzle çalışacağız” sözleri ile partiye olan desteğini sundu.

 

YENİ BAŞKAN BİRKAÇ GÜN İÇİNDE BELİRLENECEK

Yeni il başkanının kim olacağına CHP Genel Merkezi’nin karar vereceğini belirten Altunyuva, “Genel merkezimiz ya il yönetim kurulundan birini seçecektir. İl Yönetim Kurulu’muzun sayısı buna müsaittir. Ya da MYK değerlendirip il yönetimini görevden alıp yeni bir il başkanı ve yönetimini atayacaktır. Bu da birkaç gün içerisinde belli olacaktır” dedi. Altunyuva istifa kararını CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’yla görüşerek aldığını belirtti.

 

“İSTİFE ETMEM ZORUNLU HALE GELMİŞTİ”

Neden istifa ettiği sorusuna net bir yanıt vermeyen Altunyuva, “Parti içerisinde sıkıntılar vardı. İstifa etmem artık zorunlu hale gelmişti. Partimizin seçim döneminde ki sıkıntıları aşmak için nöbet değişimi zorunluluğu oldu. Partim için daha yararlı olacağını düşündüğüm için bu karara vardım. Bundan sonra yeni gelecek il başkanının vereceği her görevi kendime emir addedip partim için çalışacağım. Bu kararımın partim için hayırlı olacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

 

9 AYDIR İL BAŞKANLIĞI GÖREVİNDEYDİ

İstifasını açıklarken oldukça üzgün ve stresli olduğu görülen Altunyuva, böyle olmasının daha uygun olduğunu ve kendisi için de daha iyi olacağını söyledi. 2010 yılında Ferhan Şensoy’un Kocaeli İl Başkanı olduğunda il yönetimine giren cihat Altunyuva, yapılan ilk yönetim kurulu toplantısında oy birliğiyle Kocaeli Genel Sekreterliği’ne getirilmişti. Altunyuva, Yalçın Kuşkan’ın milletvekili olmak için istifa etmesinin ardından 23 Aralık tarihinden itibaren vekaleten, 14 Ocak tarihinde Genel Merkezin kararıyla asaleten CHP Kocaeli İl Başkanlığı görevine getirilmişti.

 

İSTİFASINI İSTEMİŞLERDİ

Milletvekili listelerinin belirlenmesi öncesinde Cihat Altunyuva’ya partinin ağır topları tarafından ağır baskılar yapılmış ön seçim istenmişti. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun erken seçim dönemi olması ve zamanın çok kısıtlı olması nedeniyle ön seçim yapılmayacağını kesin bir dille açıklamasına rağmen partide üst görevlerde yer alan isimler Altunyuva’ya, Kılıçdaroğlu’na ön seçim talebini iletmesini istemişti. Partililere karşı koyamayan Altunyuva, Kılıçdaroğlu’yla görüşmüş, Kılıçdaroğlu bu görüşmede ön seçim yapılmaması kararının arkasında durmuştu. Ancak ön seçim isteyen grup, istediklerinin olmamasından Altunyuva’yı  sorumlu tutarak istifasını istemişti.

 

YÖNETİM KURULU DÜŞÜRÜLEBİLİR

CHP Genel Merkezi tarafından hazırlanan 7 Haziran’da milletvekili listesine giremeyen isimlerin 1 Kasım için yaptığı hırs Cihat Altunyuva’yı yıprattığı görülüyordu. Cihat Altunyuva’nın istifa kararının ardında kendi istediklerinin olması konusunda baskılar uygulayan partideki etkin isimlerin olduğu düşünülüyor. Altunyuva’nın istifa etmesinin ardından 25 kişiden oluşan il yönetim kurulunun da Merkez Yönetim Kurulu kararıyla görevden alınma ihtimali bulunuyor. Hilal GÜDÜCÜ

03 Ekim 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR