Güneş’ten, Bakan’a Uludere mektubu

CHP Kocaeli Milletvekili Prof. Dr. Hurşit Güneş, Adalet Bakanı Sadullah Çetin’e mektup yazarak, Şırnak Uludere’de yaşamını yitiren 35 vatandaşımızın y...

BÜYÜT

CHP Kocaeli Milletvekili Prof. Dr. Hurşit Güneş, Adalet Bakanı Sadullah Çetin’e mektup yazarak, Şırnak Uludere’de yaşamını yitiren 35 vatandaşımızın yakınlarına 100 bin Euro tazminat ödenmesi gerektiğini söyledi

CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş, Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e bir mektup yazarak Şırnak Uludere’de hayatını kaybeden 35 vatandaşımızın yakınlarına 100 bin Euro ödenmesi gerektiğini söyledi. CHP’li Güneş, 2003 yılında Uludere’de jandarma tarafından öldürülen Hasan Ölmez ile ilgili olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin 2010 yılı kasım ayında bir karara vardığını hatırlatarak, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin 100 bin Euro tazminat ödemeye mahkum edildiğine dikkat çekti.

KATKI SAĞLAYACAĞIZ
Güneş, Adalet Bakanı Ergin’e gönderdiği mektupta, 35 vatandaşın ölümünün tüm Türkiye’yi derinden yaraladığının altını çizerek, CHP olarak olayın aydınlatılması için ellerinden gelecek katkıyı sağlayacaklarını ifade etti. Güneş mektubunda, “Yaşananlarda bir ihmal varsa kuşkusuz bu mutlaka ortaya çıkarılmalıdır” görüşüne yer verdi. Güneş, mektubuna şöyle devam etti: “Hükümetiniz, yaptığı açıklamada, olayda yakınlara kaybeden vatandaşlarımızın acılarını bastırmak adına tazminat ödeneceğini bildirmiştir.

HACI ÖLMEZ’İ HATIRLATTI
Hükümet sözcüsü Sayın Bülent Arınç, bu konuda Bakanlar Kurulu sonrası yaptığı açıklamada, yasal çerçeveye göre 22 bin lira ödenebileceğini, bunun üstüne çıkılması için gereken düzenlemelerin yapılacağını ifade etmiştir. Malumunuz, bu konuda hayatını kaybedenlerin yakınlarına ödenecek tazminat miktarı bellidir. Şırnak’ın Uludere ilçesi Andaç Köyü’nde çobanlık yapan Hacı Ölmez, 8 Nisan 2003 yılında jandarma tarafından öldürülmüştür.

100 BİN EURO TAZMİNAT
Türkiye’de yaşanan hukuk sürecinin ardından Ölmez ailesinin başvurusu üzerine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, 2010 yılı kasım ayında bir karara hükmetmiş, Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Hacı Ölmez’in eşi Remziye Ölmez, çocukları Bedran, Medeni, Kesire, Leyla ve Faki Ölmez ile Havva Ecer’e uğradıkları her türlü zararın karşılığı olarak 100 bin Euro tazminat ödemeye mahkûm edilmiştir. AİHM, Hacı Ölmez ile ilgili olarak yaşanan bu süreçte, kasıt unsuru olduğu kanaatine varmış olsa da devletin sivil ve masum halka bir kastının olmadığını göstermesi bu aşamada bir zorunluluktur.

MÜCADELE ZAYIFLAMAYACAK
Bu nedenle AİHM’in 9 Kasım 2010 tarihinde verdiği hükme eşdeğer bir manevi tazminatın Uludere’de ölen yurttaşlarımızın ailelerine ödenmesinde büyük yarar vardır.” Kocaeli milletvekili Güneş, bu ölçüde yapılacak manevi tazminat ödemesinin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin terör örgütüne karşı yürüttüğü mücadeleyi zayıflamaktan kurtaracağını belirterek, “Ülkemizin ve halkımızın birlik ve bütünlüğü açısından bu gereklidir” dedi.

05 Ocak 2012 Kocaeli- SiyasetYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR