İl başkanları iftarda buluştu

        Cumhurbaşkanlığı seçimi için çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu üzerinde buluşan siyasi partilerin il başkanları önceki akşam düzenlenen iftar pr...

 

 

 

 

Cumhurbaşkanlığı seçimi için çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu üzerinde buluşan siyasi partilerin il başkanları önceki akşam düzenlenen iftar programında bir araya geldi. Kafe Negra’da düzenlenen iftar buluşmasına CHP İl Başkan Yalçın Kuşkan ile MHP İl Başkanı Aydın Ünlü ev sahipliği yaptı.

 

BTP VE SP’NİN DURUMU

Toplantıya DSP İl Başkanı Hüseyin Tuluç, BBP İl Başkanı Şeref Gönenli, DP İl Başkanı Cem Tarhan Dayanç ve DP İzmit İlçe Başkanı Mustafa Nazlıgül katıldı. İftara HDP ve İşçi Partisi davet edilmedi. BTP İl Başkanı Muharrem Can ise, “Ekmeleddin İhsanoğlu’nu destekliyoruz. Masaya benim de ismini açın” şeklinde mesaj gönderirken, SP İl Başkanı Sinan Ejderoğlu ise adaylıkla ilgili genel merkez kararı olmadığından toplantıya katılmadı.

 

HEPİMİZİN ORTAK ÇATI ADAYI

İftar yemeğinin ardından konuşan CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan, “Türkiye’de ilkler yaşanıyor. Cumhurbaşkanını ilk kez halk seçecek ve ilk defa bir çatı adayı belirlendi. Ekmeleddin İhsanoğlu ortak adayımızdır” dedi. Seçimde ‘Başkanlık Sistemi’ ile ‘Parlamenter Demokrasi Sistemi’nin yarışacağına dikkat çeken Kuşkan, Türkiye’nin birliğine vurgu yaparak, artık sahaya çıkacaklarını söyledi.

 

BAŞARMAK ZORUNDAYIZ

MHP İl Başkanı Aydın Ünlü ise, “5 partinin il başkanları bir araya gelmiş ortak bir siyasi aday için birliktelik sağlıyorsa, demek ki ülkemizin şartları gerçekten vahim durumda. Neden Ekmeleddin İhsanoğlu’nun cumhurbaşkanı olması gerektiğini halkımıza anlatacağız. Türk milletin geleceği için başarmalıyız. Süreç çok zor geçecek” dedi.

 

KARARI HAFTAYA

AÇIKLAYACAĞIZ

Ünlü’nün ardından söz alan BBP İl Başkanı Şeref Gönenli, parti içinde yapılan istişarelerle nasıl bir cumhurbaşkanı istediklerini belirlediklerini dile getirerek, “Hukukun üstünlüğüne inanan, tek vatan diyen, ülke bütünlüğünü isteyen bir cumhurbaşkanı istiyoruz. Muhsin Yazıcıoğlu’nun dosyasını örtmeye çalışmayan bir cumhurbaşkanı istiyoruz” ifadelerini kullandı. Gönenli ayrıca parti içinde hangi adayın destekleneceğinin belli olmadığını dile getirdi.

 

TABANIMIZA UYGUN

Gönenli’nin ardından sözü alan DP İl Başkanı Cem Dayanç ise, “Ekmeleddin İhsanoğlu bizim parti tabanımıza uygun bir isimdir. Genel başkanımızdan aldığımız ismi bizde destekleme kararı aldık. Türkiye’yi aydınlık geleceğe taşımak için İhsanoğlu’nu, cumhurbaşkanı olarak görmek istiyoruz” dedi. DSP İl Başkanı Hüseyin Tuluç, İhsanoğlu’nu destekleyeceklerini söyledi.

 

KUŞKAN TEPKİLİ

Öte yandan CHP’li Yalçın Kuşkan, düzenlenecek olan toplantı için ‘Kendileri çalıp, kendileri oynuyorlar’ şeklinde görüş belirten AKP’li Mahmut Civelek’e tepki gösterdi. Kuşkan, “Asıl kendisi çalıp kendisi oynayan AKP. Bütün genel başkanlar STK’ları gezerken Abdullah Gül ile Recep Tayyip Erdoğan aralarında konuşuyorlar. Kimseye danışmadan aday çıkartıyorlar. Ülkeyi yönetecek aday hepimizi ilgilendiriyor” dedi. Kuşkan, Erdoğan’ın yerine geçecek başbakanın isminin saklanmasını doğru bulmadıklarını ifade etti.

 

CİVELEK’E YANITLAR

Civelek’e bir tepki de MHP’li Aydın Ünlü gösterdi. Ünlü, “Cumhurbaşkanlığı mitingi için 130 bin kişi toplayacaklarını söylüyorlar. Ama bu olay, stattaki 41 bin olayına dönecek. Orada o kadar kişiyi toplayamazlar. Yetimlere iftar vereceklermiş. Asıl onlar Türkiye’yi yetim bıraktı. 10 Ağustos’ta görüşeceğiz. Bu millet Civelek’e kimin çalıp kimin oynadığını gösterecek ve onun milletvekilliği hayali de suya düşecek” şeklinde konuştu.

03 Temmuz 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR