Fikri Işık KYÖD’te açıkladı; “SBS kaldırılmıyor”

AKP Kocaeli Milletvekili ve T.B.M.M. Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Fikri Işık davetli olarak bulunduğu Kocaeli Yüksek Öğreni...

BÜYÜT

AKP Kocaeli Milletvekili ve T.B.M.M. Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Fikri Işık davetli olarak bulunduğu Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği’nde Seviye Belirleme Sınavı’nın 2013 ve 2014 yılında da kalkmayacağını açıkladı.

SBS’nin 2013 yılında şu an olduğu gibi uygulanacağını belirten Fikri Işık, “2014 yılında ise SBS’nin çoktan seçmeli şeklinin birazı alınacak ve yerine ucu açık soru ve cevaplar şeklinde sorular eklenerek yapılacak” dedi.

FİKRİ IŞIK BİLİNMEYENLERİ BİLENLERE AÇIKLADI.

T.B.M.M. Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Fikri Işık, KYÖD Yönetim Kurulu ve Eğitim kökenli üyeleri ile KYÖD tesislerinde buluştu. KYÖD üyelerinin geleceğin Milli Eğitim Bakanı olarak baktıklarını itiraf ettikleri milletvekili Fikri Işık, “Sayın Başbakanımı görürseniz bu dilek ve temennilerinizi kendisine iletin ve beni sevindirin” dedi.

KYÖD’te adeta soru yağmuruna tutulan Fikri Işık, SBS konusunda son ayların en merak edilen sorusuna açıklık getirdi. Işık daha fazla dayanamayarak, “SBS sınavları bu yıl da kalkmıyor. Yalnız 2014 yılında biraz değiştirilerek bazı yeni eklemelere yapılarak uygulanacak. Mesela, ucu açık sorular ve ucu açık cevaplar yavaş yavaş çoktan seçmeli soruların yerini alacak. Yeni sistem bunu kabul eder bir şekli sorulacak” şeklinde bir açıklama yaparak SBS’nin kaldırılmayacağı mesajını açık açık verdi. Bu konu da ki kişisel kanaatini de belirten Fikri Işık, “Bana kalsa SBS’yi tamamen kaldırır bunun yerine öğrencinin niteliklerini daha rahat belirleyeceğimiz ve öğrencinin bilgi durumun belirleyen bir sisteme geçeceğiz. Yani sınavları çok daha akla ve mantığa dayalı bir sistemin sınavları çok daha belirleyici olacaktır” dedi.

IŞIK ŞUNU BİLE DİNLEDİ, “IQ’SU DÜŞÜK ÇOCUKLAR YETİŞTİRİYORUZ”

KYÖD Üyesi bir eğitimci olan Bülent Mutlu, “4+4+4 bizi hazırlıksız yakaladı. Milli Eğitim Bakanlığı içeriği ve yürütmeyi düzenlerken aynı zamanda lise ve üniversite arasında ki kopukluğun artmasını da sağladı. Oysa aksini yapabilmeliydi ama yapamadınız. Bu kopma son yıllarda çok belirgin olarak ortaya çıktı. Çocuklar üçgeni bile bilemezken onlara uzay geometri öğretmeye kalkıyoruz. Bu yakın zamanlarda o kadar çok müfredat değiştirdiniz ki eski kitap satan sahaflar bile hızınıza yetişemedi ve hurdaya çıkan kitapları bile satamadılar, ellerinde kaldı. İstanbul gibi bir kentte tespit edilen 25 bin kişi okuryazar değil. Tespit edilemeyen ama tahmin edilen rakam ise 170 bin kişi. Bunlar 30-35 yaş grubu insanlarımız. Önemli birkaç firmanın arge çalışması yaptığını biliyor musunuz? Bu çalışmaların sonuçlarına göre, elinde cep telefonu aylak bir nesil yetiştiriyoruz. Elektronik çağ çocukları oldukları için duygusal yanları yok. Duygusal zekaya da sahip değiller” derken söz alan Av. Başar Değer, “Yapılan araştırmalarda yeni nesil çocuklarımızın E-Q’ları düşük ama aynı zamanda IQ’ları da düşük. Hem duygusuz hem de akılsız çocuklar yetiştiriyoruz” dedi. Tekrar söz alan Bülent Mutlu, “Bilim adamlarına göre bu çocukların kategorisi Z tipi oldukları yönündedir. Yani X, Y ve Z tipinin en sonuncusu bu çocuklar oluyorlar” şeklinde konuştu.

IŞIK, “DİN EĞİTİMİ RADİKAL GRUPLARIN ELİNE Mİ GEÇSİN?
YOKSA MERDİVEN ALTINA MI GİRSİN?”

AKP hükümetinin eğitim konusunda yaptığı tüm çalışmaların yanlış değerlendirildiğini ileri süren Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, “Tüm seçmeli diğer dersler gibi din dersini de seçmeli ders olarak eğitim literatürüne soktuk. Bunu yapmak zorundaydık. Eğer bunu yapmasaydık da din eğitimi merdiven altına mı girseydi? Yoksa radikal grupların eline mi terk etseydik. Böylece bu şekilde elimizden çıkmasına izin vermemiş olduk. Okullar arasında bir program bütünlüğü şart. Öğrenciler görmesi gereken dersleri ve altyapıyı görsün ama seçmeli ders olarak ta diğerlerini seçebilsin. Ama temel programı alsın ki üniversiteye girişti sorun yaşamasın” dedi.

IŞIK, “BEN İMAM OLSAYDIM BENİM CEMAATİM OLMAZDI”

Kendisinin de bir imam hatip mezunu olduğunu belirten Milletvekili Fikri Işık, “Ben de imam hatip lisesi mezunuyum ama eğer ben imam olsaydım benim cemaatim olmazdı. Çünkü bende karga gibi ses var. Arkamda kimse namaz kılmazdı” dedi.

İMAM HATİPLERİN ÖNÜNÜ VE OKULLARINI CHP AÇTI.

AKP Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, “İmam hatiplerin ilk açılış tarihi CHP iktidarı zamanında olmuştur. İlk kuruldukları yıl 1948’dir ve 1950 yılında da liseleri açılmıştır. Bunun için CHP iktidarının bunu yaptığını söyleyebiliriz. O günlerde cenazeleri bile yıkayacak imam kalmadığı için CHP kendisine getirilen tekliflere sıcak bakmış, önce bir kurs açmış ve iki yıl içinde de İmam Hatip liselerini eğitim sistemine dahil etmiştir. CHP bu duruma kayıtsız kalmamıştır” şeklinde bir tarihi bilgi vermeyi de ihmal etmedi. Işık, “Kürtçe dersini de seçmeli yaptık ortalık karıştı. Halbuki geçtiğimiz yıl Kürtçenin seçilme rakamı 28 binle sınırlı kalmıştır” dedi.

YÖK ELEŞTİRİLERİNE DE CEVAP VERDİ

YÖK’ü neden tartıştıklarını ve yeni değişiklik yasa tasarısı hazırlamak yerine YÖK’ü kapatmadıklarını soran KYÖD üyesine Fikri Işık şu cevabı verdi; “Türkiye’de hiç bir bürokratın aldığı yetkiyi kimselere vermeye niyeti yok. Bu nedenle YÖK’ünde kendini reforme etmeye niyeti yok. Bunun içinde yeni bir YÖK yasası getirmeyi planlıyoruz. YÖK’ü şimdilik kaldırmamamızın tek nedeni 170’i geçen üniversite ortamının koordinasyon kopukluğu içine girmemesi içindir. Üniversite özgürlüğü ve akademik özerklik için bir konsensüs oluşmalı sözleriniz çok doğru sözlerdir ve yerinde tespitlerdir. Bunun için çalışmalar yapıp sorunları çözmeye çalışıyoruz. Ben Kocaeli Milletvekiliyim. Kocaeli’nin ve yaşantımızın en güzel taraflarını öne çıkaralım. Şehri markalaştıralım. Ben diğerleri ne düşünür bilemem ama KYÖD’ün ister eleştirileri olsun isterse çözüm yolları olsun katkılarını isterim” şeklinde konuştu.

ÖĞRETMENLERİN MAAŞLARI ARTTIRILACAK

Öğretmenlerin içinde bulunduğu olumsuzlarında kendisine hatırlatılması üzerine Fikri Işık, “Her yıl sisteme 20 bin yeni öğretmen atıyoruz ama aynı zamanda her yıl 10 bin öğretmen emekli oluyor. Mesleği bırakanlar var. İşte bu nedenle yeteri kadar öğretmeni atam zorluğunu bizzat yaşıyoruz. Anayasa gereği eşit ve ücretsiz eğitim verme zorunluluğumuz var. Bunun için gerekenleri yapmalıyız. Şimdi üniversitelerde ikinci öğretim var ya, işte bu öğretim hocalar biraz daha fazla ders versin ve biraz daha kazansın diye uygulanan bir şey. Ama yeni YÖK yasasıyla öğretmenlerin maaşlarını arttıracağız ve ikinci öğretimi kaldırmamız gerektiğini düşünüyorum. Çok güçlü bir eğitim sisteminin bileşenleri öğretmenlerimizdir. Hatta ikinci öğretimin öğrencilerin bir şekilde gündüz eğitimini yeniden yapılandırıp burada eritmemiz çok daha iyi olur” dedi.

FİKRİ IŞIK, “ÇOKTAN SEÇMELİ SİSTEM EĞİTİMİMİZİ ESİR ALDI”

Işık, “Çoktan seçmeli sistem yıllardır eğitim sistemimizi ve çocuklarımızı esir aldı. A,B,C,D,E sistemin akılla değil sadece ezberle sıralayan ve seçen bu sistemden kurtulmalıyız. Açık uçlu soru sistemine geçmeliyiz. Açık uçlu soru sistemine geçmek içinde açık uçlu bir eğitim sistemi kurmalıyız. Çocukların hemen her konuyu tartışarak, detaylandırarak, bazen de şüpheyle yaklaşarak ve araştırarak öğrendiği bir açık uçlu eğitim sistemine geçmeliyiz” dedi.

AlO 147 HATTINI DA DEĞERLENDİRDİ

Genellikle öğretmenlerin şikayet edildiğini düşünmelerine yol açan Alo 147 hattını da değerlendiren Fikri Işık, “Bizzat Bakanın kendisinden edindiğim rakamlar aslında şikayetlerin boyutlarının çok küçük kaldığını ortaya çıkarıyor. Alo 147’ye gelen şikayetlerin sadece % 3’ü öğretmenlerin şikayet edildiği konular. Bir de burada yeni bir uygulama başlatılmış durumda. Şikayetçi olan kişinin verdiği TC kimlik numarası ile adı birbirini tutmuyorsa bu tür şikayetler dikkate bile alınmıyorlar” şeklinde bir açıklama getirdi.

Toplantının basına kapalı olan bölümünde ise neler konuşulduğu gizemini hala koruyor.

Haber: Aybey KAHRAMANLI

30 Nisan 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR